Samsung Air Purifier AX60R5080WD

Oczyszczacz powietrza Samsung Air Purifier AX60R5080WD to model, który posłuży do utrzymania odpowiedniej jakość powietrza w pomieszczeniach do 60 m², zapewniając wartość CADR do 467 m³/h.

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: do 60 m²
 • Wydajność: 467 m³/h
 • Filtry: wstępny, węglowy, HEPA
 • Rozmiar: 36 x 78,3 x 29,3 cm
 • Waga: 11,2 kg

Samsung Air Purifier AX60R5080WD to jeden z niewielu oczyszczaczy, który został wyposażony w profesjonalny wyświetlacz, na którym znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące jakości powietrza w naszym otoczeniu, w tym konkretne wartości PM10, PM2.5 oraz PM1. Sprzęt może być obsługiwany nie tylko z poziomu panelu sterowania, ale także za pomocą aplikacji mobilnej Smart Things oraz asystenta głosowego Bixby - sztucznej inteligencji firmy Samsung. Urządzenie zostało dostosowane do oczyszczenia powierzchni do 60 m², przy czym maksymalny, deklarowany przepływ powietrza to 467 m³/h.

System filtracji

Konstrukcja oczyszczacza została zaprojektowana w taki sposób, aby rozprowadzanie powietrza odbywało się w trzech kierunkach - 1 wywiew z góry i 2 po bokach. Ma to zapewniać większą skuteczność i precyzję oczyszczania nawet trudno dostępnych miejsc.

Mechanizm filtracji powietrza składa się z:

 • Filtra wstępnego, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia, takie jak kurz, włosy czy sierść zwierząt,
 • Filtra węglowego (dezodoryzujący), odpowiedzialnego za usuwanie nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów,
 • Filtra HEPA, który usuwa najdrobniejsze zanieczyszczenia, takie jak pyły PM2.5, alergeny, wirusy oraz bakterie.

Deklarowana przez producenta żywotność filtra zintegrowanego (2w1: HEPA + węgiel) to ok. 6-12 miesięcy, w zależności od jakości powietrza. O konieczności wymiany filtra powiadomi nas kontrolka na wyświetlaczu urządzenia, a także powiadomienie w aplikacji mobilnej.

Samsung Air Purifier AX60R5080WD

Funkcje i sposób działania

Z poziomu panelu sterowania oczyszczacza Samsung Air Purifier możemy:

 • uruchomić urządzenie,
 • zmienić prędkość pracy wentylatora w porządku Auto → Wysoka (High) → Średnia (Medium) → Niska (Low),
 • wybrać Tryb Snu,
 • uruchomić Timer (można wybrać między od 1 do 12 godzin),
 • aktywować podświetlenie wyświetlacza (odzwierciedla on poziom zanieczyszczenia pyłowego (PM10, PM2,5, PM1.0) lub gazowego),
 • włączyć lub wyłączyć funkcję Wi-Fi,
 • zresetować filtr,
 • uruchomić funkcję blokady.

Oprócz tego na wyświetlaczu możemy odczytać bieżącą jakość powietrza - za pomocą barwy (odzwierciedlającą zanieczyszczenie PM10 / PM2,5 / PM1,0 / gazowe) i konkretnych wartości. W przypadku tego urządzenia wygląda to następująco:

Samsung Air Purifier AX60R5080WD

Poziom jakości powietrza

Aplikacja

Pełną kontrolę nad pracą urządzenia zyskujemy dzięki aplikacji Smart Things, którą możemy pobrać bezpłatnie na telefon. Z poziomu smartfona możemy włączyć lub wyłączyć oczyszczacz, odczytywać informacje o jakości powietrza w pomieszczeniu oraz na zewnątrz, zmieniać prędkości wentylatora, ustalać harmonogram (dni oraz godziny), aktywować oświetlenie wyświetlacza, obserwować stopień zużycia filtra czy uruchomić autodiagnostykę.

Poza tym, oczyszczaczem możemy sterować także za pomocą komend głosowych (w 8 językach, w tym polski) - Samsung Air Purifier wyposażony jest w technologię Bixby.

Wygląd zewnętrzny

Samsung Air Purifier AX60R5080WD to jeden z największych oczyszczaczy, który trafił do naszych testów - jego rozmiar to 36 x 78,3 x 29,3 (szer. × wys. × głęb.). Na szczęście nie zabrakło uchwytu oraz kółek w podstawie, które ułatwiają przemieszczanie urządzenia. Konstrukcja wykonana została z solidnej jakości połyskującego plastiku. Wylot powietrza znajduje się z przodu, natomiast oczyszczone powietrze wydostaje się górą oraz dwoma wylotami po bokach - musimy zatem zadbać o odpowiednią lokalizację urządzenia, aby żaden wylot nie został zasłonięty. Urządzenie zajmuje sporo miejsca, ale prezentuje się nowocześnie i stylowo, więc dopasuje się do większości wnętrz.

Eksploatacja

Oczyszczacz testowaliśmy w pomieszczeniu o całkowitej powierzchni ok. 25 m² - sprawdziliśmy przede wszystkim przybliżony czas redukcji zanieczyszczeń do bezpiecznego poziomu (przy uruchomionej maksymalnej prędkości wentylatora). Aby to sprawdzić musieliśmy doprowadzić do "sztucznego" zanieczyszczenia pomieszczenia, używając aerozolu zapachowego oraz dymu z kadzidła.

Po rozprowadzeniu w pomieszczeniu dymu z kadzidła poziom PM2.5 (na mierniku*) wzrósł do ok. 115 µg/m³. W tym czasie uruchomiliśmy oczyszczacz, wybierając prędkość wentylatora ustawioną na najwyższą. Czas, jaki upłynął do osiągnięcia bezpiecznego poziomu PM2.5 (ok. 10 µg/m³) to ok. 30 min.

W przypadku rozpylenia aerozolu zapachowego miernik sygnalizował, że poziom PM2.5 wzrósł do ok. 75 µg/m³. Urządzenie pracowało (z maksymalną prędkością wentylatora) ok. 20 min. do osiągnięcia ok. 10 µg/m³.

Sprawdziliśmy również, jak prezentuje się pobór mocy w trybie ustawionym na minimalną i maksymalną prędkość działania oczyszczacza. W pierwszym przypadku odnotowaliśmy wynik 11 W, natomiast ustawiając prędkość na najwyższą - 35 W.

*Zmiany poziomu PM2.5 sprawdzane były za pomocą detektora smogu Benetech GM8803 umieszczonego obok oczyszczacza.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza Samsung Air Purifier AX60R5080WD to wydajne urządzenie, które sprawdzi się w mieszkaniach oraz niewielkich biurach. Zaletą jest 3-kierunkowy przepływ powietrza, który pozwala na szybkie i dokładne oczyszczanie pomieszczenia oraz czytelny wyświetlacz, na którym możemy na bieżąco śledzić szczegółowe informacje dotyczące jakości powietrza w danym otoczeniu. Poza tym urządzenie możemy obsługiwać za pomocą aplikacji oraz komend głosowych (Bixby).

Sam oczyszczacz nie należy do najmniejszych i najlżejszych sprzętów - musimy wygospodarować sporo miejsca, aby urządzenie mogło działać skutecznie i bezpiecznie.

Jak deklaruje producent, czas zużycia filtrów określany jest na ok. 12 miesięcy. Po tym czasie będziemy musieli wyposażyć się w nowe filtry, które kosztują ok. 250 zł.

Za sam oczyszczacz zapłacimy obecnie: