Samsung BD-P1600

Zalety:

  • Bardzo szybkie działanie
  • Szczegółowy, kontrastowy obraz
  • Obsługa DivX-ów
  • Możliwość pracy w sieci Wi-Fi

Wady:

  • Brak wewnętrznej pamięci dla BD Live
  • Brak wyjść 7.1
  • Poprawny dźwięk

Odtwarzacz Blu-ray Samsunga zaskakuje dobrym wyposażeniem i niezłą funkcjonalnością.

Odtwarzacz Blu-ray Samsunga ma wykonaną z przeciętnej jakości materiałów obudowę. Jej front stanowi odchylana pokrywa z pleksi, która zasłania nie tylko napęd, ale i wszystkie przyciski sterujące oraz podręczny port USB 2.0.

Urządzenie jest zgodne ze standardem BD Live, a umieszczone na tylnym panelu obudowy gniazdo sieci Ethernet pozwala podłączyć go do Internetu. W ten sposób mogą być pobierane z sieci nie tylko materiały dodatkowe udostępniane przez wydawców płyt Blu-ray, lecz także aktualizacje oprogramowania odtwarzacza. Korzystanie z funkcji BD Live wymaga jednak podłączenia do jednego z jego dwóch portów USB pamięci o pojemności co najmniej 1 GB, ponieważ BD-P1600 nie ma zainstalowanej wewnętrznej pamięci. Co ciekawe, po dokupieniu opcjonalnego kontrolera sieci Wi-Fi i umieszeniu go w drugim gnieździe USB odtwarzacz Blu-ray może się łączyć z Internetem bezprzewodowo.

Pozytywnie zaskakującą cechą BD-P1600 jest fakt, że został wyposażony we wszystkie najnowsze dekodery audio z Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio włącznie. Urządzenie dysponuje jednak tylko stereofonicznym wyjściem analogowym i nie będzie dobrze współpracowało ze starszymi modelami wzmacniaczy - tą drogą nie prześlemy rozkodowanego wielokanałowego sygnału. Oferowane przez odtwarzacz brzmienie nieco rozczarowuje. Dźwięk przesłany wyjściami cyfrowymi jest dobrej jakości. Ma poprawną dynamikę i jest dobrze zrównoważony. Brakuje mu jednak przestrzenności i szczegółowości. Natomiast na wyjściach analogowych ma zdecydowanie niższą jakość.

Nowy model Samsunga wyróżnia się na tle konkurentów bardzo szybkim działaniem, i to zarówno jeśli chodzi o jego uruchomienie (2 s), jak i czas potrzebny do rozpoczęcia odtwarzania filmu (54 s). Jakość generowanego przez urządzenie obrazu okazała się wysoka. Był on szczegółowy, kontrastowy, z dobrym nasyceniem barw - i to nie tylko z płyt Blu-ray. Przy odtwarzaniu DVD-Video, z wykorzystaniem progresywnego skalowania do rozdzielczości 1080p, obraz był stabilny, a krawędzie wyświetlanych obiektów dobrze wygładzane. Wysoka też była jakość obrazu przy odtwarzaniu DivX-ów (z płyt DVD i dysków USB), a do tego polskie napisy w .txt poprawnie obsługiwane.