Samsung F4 EcoGreen HD204UI

Dysk sprawdzi się tylko w roli magazynu danych. Do pełnienia funkcji dysku systemowego nada się tylko mniej wymagającym użytkownikom.

Budowa

Samsung F4 EcoGreen jest standardowym dyskiem z serii ekologicznej. Napędy z tej serii wyróżniają się mniejszą szybkością obrotową talerzy, z czego wynikają konsekwencje w postaci niższej wydajności transferów, ale także niższego zużycia energii. W wypadku Samsung F4 EcoGreen HD204UI prędkość obrotowa wynosi 5400 obrotów na minutę. Dysk jest wyposażony w interfejs SATA II o wydajności 3 Gb/s. Napęd ma pojemność dwóch terabajtów. Na tę pojemność składają się trzy talerze o 667 GB na każdym. Pamięć podręczna jak na tą pojemność dysku jest wyjątkowo mała, liczy tylko 32 MB. Napęd waży 650 gramów.

Możliwości

Dysk należy do modnej ostatnio kategorii napędów ekologicznych. Taki dysk najlepiej nadaje się do prostego magazynowania danych. Do pełnienia roli dysku systemowego będzie dobry tylko dla mniej wymagających użytkowników.

Samsung F4 EcoGreen HD204UI
Koszt gigabajta w Samsungu F4 EcoGreen HD204UI jest najniższy

Wydajność

Zwykle dyski ekologiczne mają gorsze wskaźniki wydajności od napędów kręcących się w tempie 7200 obr./min. Zagęszczenie zapisu może zlikwidować tę dysproporcję. Bo chociaż w jednostce czasu talerz obróci się o mniejszy kąt, to jednak dzięki zagęszczeniu zapisu w zasięgu głowicy znajdzie się podobna ilość danych. Większe straty przewidujemy w testach aplikacyjnych. Będzie to prawdopodobnie skutkiem mniejszej pamięci podręcznej.

Samsung F4 EcoGreen HD204UI uzyskał wyniki bardzo podobne co jego zielony poprzednik F3 EcoGreen HD203WI, także dwuterabajtowy, ale zbudowany z czterech talerzy. Dysk lepsze wyniki uzyskał w testach laboratoryjnych, gorsze w próbach udających wykorzystanie aplikacji.

Jak widać na wykresach, czas dostępu podczas odczytu wynosi 17 milisekund, podczas zapisu minimalnie poniżej piętnastu. Średnie transfery są w granicach 100 MB/s, minimalnie większe w czasie odczytu. Test HDD z PC Mark Vantage, na który składa się osiem symulacji najbardziej typowych zastosowań pamięci masowych zakończył się dla Samsunga F4 EcoGreen HD204UI wynikiem 3820 punktów. Jego czterotalerzowy poprzednik uzyskał 3816, czyli praktycznie tyle samo. Stosunkowo najlepiej wypadła symulacja pracy w Wordzie i w programach multimedialnych, najgorzej - zwykłe kopiowanie. Postępu nie widać ani w zużyciu energii (teraz 6 W w czasie pracy oraz 5 W podczas oczekiwania) ani w emisji hałasu (29 dB). Jedynie temperaturą pracy dysk może zaimponować. Podczas całego testu był praktyczne letni.

Średnie transfery są w granicach 100 MB/s, minimalnie większe w czasie odczytu.

Wyniki testów

Samsung F4 EcoGreen HD204UI
Czas dostępu podczas odczytu wynosi 17 milisekund, podczas zapisu minimalnie poniżej piętnastu.

Samsung F4 EcoGreen HD204UI
Słabszy odczyt jest konsekwencją mniejszej prędkości obrotowej

Samsung F4 EcoGreen HD204UI
Uruchamianie aplikacji z dysku Samsung F4 EcoGreen HD204UI trwa dłużej niż z innych

Wnioski

Z serii EcoGreen F4 Samsunga dwuterabajtowy HD204UI należy do najbardziej udanych. Napęd ma wyjątkowo dużą gęstość zapisu. Jak zwykle w modelach ekologicznych Samsunga, talerze kręcą się w tempie 5400 obr./min. Zwolnienie z typowych 7200 obr./min obniża poziom zużycia energii. W stanie oczekiwania napęd potrzebuje pięciu, a w trakcie zapisu i odczytu sześciu watów. Dzięki niskiemu zużyciu energii także dysk nagrzewa się niezbyt mocno. W dość intensywnych testach jego temperatura ledwo przekroczyła 30 stopni. Niższy niż zwykle (29 dB w trakcie szukania i 26 dB w czasie oczekiwania) poziom hałasu jest także skutkiem obniżenia obrotów. Pamięć podręczna także należy do mniejszych - tylko 32 MB przy tak wielkiej pojemności samego dysku to dzisiaj niechlubny wyjątek.

Zwykle dyski ekologiczne mają gorsze wskaźniki wydajności od napędów kręcących się w tempie 7200 obr./min. Zagęszczenie zapisu ma usunąć tę niedogodność. Chociaż w jednostce czasu talerz obróci się o mniejszy kąt, to jednak dzięki zagęszczeniu w zasięgu głowicy znajdzie się podobna ilość danych. Takie założenie towarzyszyło także konstruktorom Samsunga. W gronie napędów ekologicznych HD204UI nie ma się czego wstydzić. Transfery podczas odczytu 103 (MB/s) i zapisu 100 (MB/s) są większe niż u większości konkurentów o tych samych właściwościach. Nieco gorzej, prawdopodobnie na skutek mniejszej pamięci podręcznej, wypadły testy aplikacyjne Ich wyniki uplasowały HD204UI w środku stawki. Stosunkowo najlepiej wypadła symulacja pracy w Wordzie i w programach multimedialnych, najgorzej - zwykłe kopiowanie.

Cenę zielonej dwuterabajtówki Samsunga należy zaliczyć do atrakcyjnych. Trudno znaleźć dysk, którego gigabajt pojemności byłby aż tak tani. Piętnaście groszy za tę jednostkę to rekordowe osiągnięcie. Za te cechy w połączeniu z nie najgorszą wydajnością napęd Samsunga HD204UI został wyróżniony tytułem najbardziej opłacalnego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: