Samsung Galaxy Ace
-
- Dawid Kosiński,
- 11.10.2011, godz. 13:22
Samsung Galaxy Ace to mały smartfon, który został stworzony z myślą o zwykłych użytkownikach. Nie znajdziemy tu zatem dwurdzeniowego procesora i 1GB pamięci RAM. Samsung Galaxy Ace został za to wyposażony w powłokę Gorilla Glass, która ochroni ekran przed obtarciami. Zobaczmy, czy ta budżetowa konstrukcja sprawdzi się w naszych testach i codziennym użytkowaniu.
Obudowa
SamsungGalaxy Ace pod tym względem prezentuje się dobrze, jego jakość wykonana jest co najmniej poprawna, jest także dobrze spasowany. Musimy jednak przyznać, że nie najlepszym posunięciem jest zastosowanie plastikowych boków pokrytych farbą z efektem chromu. Mam nieodparte wrażenie, że przy bardziej "nonszalanckim" użytkowaniu łatwo zdrapie się ona z telefonu, czyniąc go nieatrakcyjnym wizualnie. O wiele lepiej wypada tył telefonu. Pokrywa baterii została zrobiona z plastiku pokrytego warstwą gumy. W dodatku jest ona karbowana, dzięki czemu odpowiednio zabezpiecza ona telefon i nie zobaczymy na niej ani jednej rysy. Pod względem spasowania telefon też wypada dobrze i wszystkie jego elementy zostały zamontowane z odpowiednią starannością.
Nie mamy zastrzeżeń do przodu smartfona, gdyż znajduje się tam chemicznie hartowane szkło Gorilla Glass, które bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Jest to obecnie najlepszy materiał tego typu dostępny na rynku.
Zobacz również:
Ekran
Samsung Galaxy Ace został wyposażony w ekran LCD typu TFT o przekątnej 3,5" i rozdzielczości 320x480. Pod tym względem prezentuje się on o wiele gorzej niż Samsung Galaxy S. Przypominamy, że był on wyposażony w ekran Super AMOLED o rozdzielczości 480x800 i przekątnej 4".
Ekran Samsunga Galaxy Ace potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany. Tańsze i starsze konstrukcje wyświetlają tylko 256 tysięcy kolorów, przez co obraz na nich jest mniej naturalny.
Samsung Galaxy Ace nie spisuje się najlepiej podczas korzystania z wyświetlacza w świetle słonecznym. Próbując z niego korzystać w takich warunkach na ekranie zobaczymy co najwyżej własne odbicie. Jedynymi panelami, które radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A.
Samsung Galaxy Ace nie wypada zachwycająco także, jeśli chodzi o multitouch. Urządzenie wykrywa maksymalnie dwa punkty nacisku, co jest absolutnym minimum w dzisiejszych czasach. Szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się detekcji czterech palców.
Interfejs i system
SSystem zainstalowany na testowanym przez nas Samsungu Galaxy Ace to Android 2.2 Froyo. Nie mamy do niego jakichkolwiek zastrzeżeń. Samsung zdecydował się na zastosowanie autorskiej nakładki Touch Wiz, dzięki której mamy do czynienia z bardzo wygodnym i intuicyjnym interfejsem.
Samsung Galaxy Ace daje nam do dyspozycji 3 pulpity ekranowe, na których nie ma żadnych widżetów. Możemy je jednak w każdej chwili dograć.
Multimedia i GPS
W kontekście multimediów i GPS, Samsung Galaxy Ace nie ma się czego wstydzić. Wykonane za jego pomocą zdjęcia i filmy są stosunkowo ładne, dzięki czemu będziemy mogli z niego korzystać, gdy nie będziemy mieli pod ręką żadnego aparatu. Mówimy o sytuacji, gdy fotografowana scena jest mocno oświetlona. W przeciwnym przypadku fotografie nie będą tak ładne.


Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego opisie na portalu Android Life.
Porty
Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB oraz slot na karty microSD. Zabrakło tu portu HDMI, jednak ze względu na swoje ograniczone możliwości smartfon i tak nie mógłby wyświetlić na telewizorze lub monitorze obrazu w rozdzielczości Full HD.
Procesor i RAM
Samsung Galaxy Ace został wyposażony w procesor Qualcomm MSM7227-1 taktowany zegarem 800MHz. Jest to jednostka dosyć stara, która raczej nie wytrzyma konkurencji ze strony procesorów Cortex A8, A9 oraz nowszych produktów Qualcomma.
Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon nie powinien się zapchać od zbyt dużej liczby procesów.
Testy wydajności


Samsung Galaxy Ace wypada tu znacznie gorzej niż Galaxy S. Zadziała na nim znaczna większość nowych gier, jednak musimy przyznać, że nie jest on w stanie równać się z takimi telefonami jak LG Swift 3D czy Samsung Galaxy S2.
Nasi czytelnicy słusznie zauważyli, że słabe wyniki telefonu są winą starej wersji oprogramowania. Android 2.3 jest już dostępny na ten model, więc wydajność telefonu powinna też być odczuwalnie wyższa niż wynikałoby to z naszych testów. Nabywcy Galaxy Ace powinni bacznie zwracać uwagę na zainstalowaną wersję systemu. Sugerujemy już w momencie zakupu upewnić się czy pracuje on na Androidzie Gingerbread.
Testy baterii

Pod względem naszego testu baterii Samsung Galaxy Ace nie prezentuje się najlepiej. Co prawda uzyskany wynik nie jest zły, jednak musimy przyznać, że po tak mało wydajnej konstrukcji spodziewaliśmy dłuższego czasu pracy przynajmniej o godzinę. Niecałe 5 godzin przeglądania sieci może oznaczać, że będziemy zmuszeni ładować telefon raz dziennie.
Komentarz redakcji
Samsung Galaxy Ace to z całą pewnością bardzo ciekawy smartfon, który spodoba się osobom szukającym małego, stosunkowo dobrze wykonanego i wydajnego urządzenia z Androidem. Co prawda nie dorównuje on najlepszym telefonom na rynku, jednak cena na aukcjach i w sklepach wynosząca 700 zł wydaje się adekwatna do jego jakości oraz wydajności. .