Samsung Galaxy Fit
-
- Dawid Kosiński,
- 01.12.2011, godz. 19:23
Samsung Galaxy Fit to kolejny tani smartfon w ofercie azjatyckiej firmy. Gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy jego nazwę, spodziewaliśmy się ujrzenia telefonu wyposażonego w bardzo cienką obudowę. Okazało się, że pod tym względem Samsung Galaxy Fit nie wyróżnia się i bardzo przypomina takie telefony jak Samsung Galaxy Mini oraz Samsung Galaxy i5500. Sprawdzamy jak wypada na tle konkurencji i czy warto go kupić.
Budowa
Samsung Galaxy Fit nie wyróźnia się pod względem obudowy. Jego tylna klapka została zrobiona z chropowatego plastiku, na którym znajduje się logo producenta. Element ten możemy bardzo łatwo zdjąć i w ten sposób uzyskać dostęp do slotu karty SIM oraz akumulatora.
Boki telefonu zostały wykonane z matowego plastiku. Jest on odpowiednio twardy oraz spasowany z resztą konstrukcji. Po lewej stronie Samsunga Galaxy Fit możemy znaleźć slot na karty microSD. Znajdują się tu też dwa przyciski odpowiadające za zmianę głośności. Po prawej stronie znajduje się przycisk blokowania telefonów. Z kolei z góry znajduje się gniazdo słuchawkowe miniJack 3,5 mm oraz microUSB chronione zaślepką.
Zobacz również:
Nie najlepiej spisuje się też ochrona ekranu smartfona. Nie znajdziemy tu szkła hartowanego Corning Gorilla Glass, a tworzywo sztuczne, które bardzo szybko się porysuje chociażby pod wpływem umieszczenia go w jednej kieszeni razem z kluczami. Najlepszym tego dowodem są rysy na ekranie, które zauważyliśmy pod otrzymaniu telefonu do testów.
Ekran
Samsung Galaxy Fit został wyposażony w ekran LCD o przekątnej 3,3" i rozdzielczości 240x320. Mamy do czynienia z kieszonkową konstrukcją. Bezproblemowe będzie obsługiwanie go jedną ręką, jednak jest to urządzenie zbyt małe do wygodnego przeglądania internetu czy oglądania filmów.
Wyświetlane przez telefon kolory nie są najlepszej jakości. Telefon jest w stanie ukazać nam 256 tysięcy kolorów, co jest wynikiem po prostu słabym. Większość nowych telefonów może wyświetlać aż 16 milionów barw.
Samsung Galaxy Fit nie wypada najlepiej podczas używania go w świetle słonecznym. Wypada po prostu kiepsko i warunkach dużego nasłonecznienia na ekranie zobaczymy własne odbicie.
Samsung Galaxy Fit nie jest telefonem dobrym, jeśli mówimy o funkcjonowaniu wielodotyku. Jest on w stanie poprawnie wykryć tylko dwa palce, a większość nowych komórek może poprawnie wykrywać nawet cztery punkty dotyku. Można to uznać jednak uznać za standard w budżetowych konstrukcjach.
Interfejs i system
Samsung Galaxy Fit został wyposażony w system Android 2.2 Froyo. Nie jest tu dostępna aktualizacja do najnowszego Androida 2.3 Gingerbread, na testowanym dziś smartfonie nie będzie można zainstalować Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.
Multimedia i GPS
Samsung Galaxy Fit nie dysponuje zbyt dobrym wbudowanym aparatem fotograficznym. Rozdzielczość zastosowanej tu matrycy to 5MPx. Niestety nie został on wyposażony w takie funkcjonalności jak AutoFocus oraz lampa błyskowa. Jakość robionych telefonem zdjęć i filmów jest wyjątkowo niska.

Samsung Galaxy Fit wyposażono w standardowy Androidowy odtwarzacz multimediów. Co prawda jego design jest bardzo prosty, ale mimo to jest też funkcjonalny. Jego zaletą jest też to, że pliki możemy wrzucać z komputera na komórkę za pomocą metody "przeciągnij i upuść" oraz że będziemy w stanie to zrobić na każdym systemie operacyjnym. W przypadku iPhone’a, Blackberry oraz telefonów z Windows Phone 7 nie mamy takiej możliwości.
Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego krótkim teście.
Standardy łączności
Samsung Galaxy Fit wyposażono w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm miniJack pozwalające nam słuchać muzyki przy pomocy większości standardowych słuchawek. Znalazł się tu też port microUSB, dzięki któremu możemy podłączyć komórkę do komputera lub ją naładować. Nie jest ono w standardzie On-The-Go, więc nie podłączymy do telefonu myszki czy pendrive’a. Nie znajdziemy tu też portu HDMI lub MHL, przez co Galaxy Fit nie będzie mógł służyć jako konsola do gier lub odtwarzacz multimediów. Nie możemy tego uznać za wadę, gdyż mamy do czynienia z telefonem zbyt słabym do takich zastosować.
Jeśli chodzi o łączność, nie mamy niemal nic do zarzucenia - WiFi, Bluetooth, GPS, 3G są i działają bardzo dobrze. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Zabrakło tu za to modułu NFC, który służy do przeprowadzania transakcji zbliżeniowych. Pojawia się on jedynie w najdroższych smartfonach.
Samsung Galaxy Fit, tak jak wszystkie telefony z systemem Android, został wyposażony w standardowy port kart SIM. Cieszy nas fakt, że Google nie stara się na siłę popularyzować nowych i nic nie wnoszących rozwiązań. Z całą pewnością należy do nich standard microSIM stosowany między innymi przez Nokię oraz Apple.
Procesor i RAM
Samsung Galaxy Fit został wyposażony w jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM7227 taktowany zegarem 600MHz. Jest to jednostka jak najbardziej adekwatna do ceny urządzenia. Zastosowany GPU to Adreno 200, który będzie dobrze współgrał z tym procesorem.
Oprócz tego znajdziemy tu jedynie 384MB pamięci RAM. Oznacza to, że telefon może czasami niedomagać z powodu zbyt wielu włączonych aplikacji.
Testy wydajności


Samsung Galaxy Fit w testach powinien być porównywany do takich telefonów jak Samsung Galaxy Gio, Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy i5500 oraz ZTE Blade II. Telefon nie zawiódł nas i osiągnął wyniki porównywalne z tymi urządzeniami.
Test akumulatora

Samsung Galaxy Fit został wyposażony w baterię o pojemności 1350mAh oraz niewielki ekran o przekątnej 3,3". Dzięki temu jest w stanie wytrzymać nawet 2 dni bez zasilania sieciowego. W naszym autorskim bardzo wymagającym teście akumulatora wypada całkiem dobrze i wytrzymuje 5 godzin.
Wnioski
Samsung Galaxy Fit nie różni się od innych budżetowych smartfonów. Został on wyposażony w plastikową obudowę, słaby aparat fotograficzny oraz niskiej jakości ekran. Podobnie wypada także w testach wydajności i czasu pracy na baterii. Mimo to jest droższy od innych smartfonów tego typu. Kosztuje ponad 600 zł i jest to jego największa wada. Inne telefony tego typu, np. Samsung Galaxy Mini, kosztują mniej niż 500 zł. Właśnie z tego powodu nie możemy polecić Samsunga Galaxy Fit. Będzie on dobrym zakupem dopiero, gdy jego cena spadnie do poziomu innych telefonów charakteryzujących się podobną jakością wykonania i zbliżoną wydajnością.