Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note jest urządzeniem wartym uwagi zwłaszcza z jednego powodu - jest urządzeniem niepodobnym do jakiegokolwiek innego. Nie możemy z czystym sumieniem nazwać go smartfonem, gdyż został on wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 5,3“. Według definicji Della jest to już tablet. Wszyscy chyba pamiętamy urządzenie Dell Streak, które miało zawojować rynek. Jednak z drugiej strony Samsung Galaxy Note ma wszystkie funkcje znane z telefonów - możemy z niego bezproblemowo dzwonić i pisać SMSy. Co więcej, nawet Samsung nie chce bezpośrednio sklasyfikować Note’a i powiedzieć, czym tak dokładnie on jest. Podczas konferencji prasowej, na której poznaliśmy to urządzenie, przedstawiciel firmy użył bardzo bezpiecznego określenia Smarttab. Oznacza to, że Galaxy Note może łączyć funkcje smartfona i tabletu, tym samym stać się idealnym produktem dla osob, które nie chcą mieć dwóch różnych urządzeń mobilnych. Czy faktycznie nim jest? To i wiele innych rzeczy sprawdzimy podczas jego testów.

Budowa

Samsung Galaxy Note już na pierwszy rzut oka wydaje się być urządzeniem ogromnym jak na smartfon. Od razu warto pozbyć się złudzeń na to, że będziemy w stanie obsługiwać je za pomocą jednej ręki. Empirycznie sprawdziliśmy, że bez użycia dwóch rąk nawet wybranie numeru telefonu na tak dużym ekranie jest awykonalne. Bardziej skomplikowane czynności, takie jak przeglądanie internetu są jeszcze mniej wygodne.

Samsung Galaxy Note

Gdy zapomnimy o gabarytach testowanego przez nas urządzenia, zauważymy, że jest ono łudząco podobne do Samsunga Galaxy S2. Tak jak w nim, centralnym elementem jest ekran dotykowy, pod którym znajduje się jeden fizyczny przycisk. Po jego obu stronach znajdziemy po dwa przyciski dotykowe. Ramka ekranu jest czarna, a obudowa obła. Boki obudowy zostały wykonane z plastiku pokrytego farbą z efektem chromu. Z kolei z tyłu znajdziemy plastikową obudowę pokrytą wzorkiem. Dzięki temu telefon nie wyślizgnie się nam z rąk. Musimy jednak przyznać, że telefon jest wykonany gorzej od fenomenalnej Motoroli Razr. Obudowa wspomnianej konstrukcji jest sztywniejsza i lepiej leży w dłoni. Jednak nie ma w tym nic dziwnego. Amerykański producent przy produkcji swojego flagowego smartfona postanowił użyć tak ciekawych materiałów jak Kevlar, który służy do produkcji kamizelek kuloodpornych.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
Samsung Galaxy Note

Ekran Samsunga Galaxy Note jest pokryty szkłem hartowanym Corning Gorilla Glass. Jest to najlepszy tego typu materiał obecnie dostępny na rynku. Sprawia on, że ekran staje się niemal niemożliwy do porysowania. Można go nosić w kieszeni razem z kluczami lub monetami, a mimo to nie zobaczymy na nim rys. Sądzimy jednak, że niemal nikt nie będzie nosił kluczy razem z Galaxy Note z innego powodu - po włożeniu Samsunga Galaxy Note do kieszeni nie zostanie w niej zbyt dużo miejsca.

Samsung Galaxy Note

Jak widać, pod względem wykonania Samsung Galaxy Note prezentuje się tak samo jak Samsung Galaxy S2, czyli bardzo dobrze. Co prawda można na rynku znaleźć lepiej wykonane telefony, jednak różnice między nimi a testowaną dziś konstrukcją nie są kolosalne.

Samsung Galaxy Note

Ekran

Samsung Galaxy Note został wyposażony w ekran o przekątnej 5,3“. Oznacza to, że jest to największy obecnie smartfon dostępny na rynku. Jak już wspominaliśmy, obsługiwanie go bez pomocy dwóch rąk jest jedynie mrzonką. Nie znam osoby, która byłaby w stanie to zrobić. Pod względem wygody użytkowania Samsung Galaxy Note jest jednym z najgorszych smartfonów albo standardowym tabletem, który zawsze musi być trzymany w dwóch dłoniach, tylko trochę mniejszym niż HTC Flyer oraz Amazon Kindle Fire.

Zastosowany przez Samsunga typ ekranu to Super AMOLED. Charakteryzuje się on bardzo ładnymi kolorami, pod tym względem wypada porównywalnie z Samsungiem Galaxy S2 i Motorolą Razr. Barwy są wyjątkowo soczyste i jesteśmy pewni, że granie, przeglądanie internetu oraz oglądanie filmów za pomocą Samsung Galaxy Note będą czystą przyjemnością. Co prawda można je uznać, za przejaskrawione, jednak mimo to wyglądają wręcz genialnie, jak na AMOLED przystało. Rozdzielczość ekranu to 720x1280 pikseli. Jest ona zupełności wystarczająca jak na ekran o przekątnej 5,3“. Obraz jest odpowiednio szczegółowy i nie mamy do niego większych zastrzeżeń. Samsung Galaxy Note jest w stanie wyświetlić 16 milionów barw, co obecnie jest standardem wśród urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej.

Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note, jak każdy telefon z ekranem Super AMOLED, może pochwalić się też bardzo dużą jasnością ekranu. Dzięki temu ekran jest czytelny w każdych warunkach. Bez problemu odczytamy znajdującą się na nim treść nie tylko w zacienionym pomieszczeniu, ale też na zewnątrz - w pełnym nasłonecznieniu.

Samsung Galaxy Note

Jedyną wadą zastosowanego ekranu jest użyta tu technologia PenTile. Oznacza to, że jeden piksel nie składa się z trzech małych subpikseli (czerwonego, zielonego oraz niebieskiego), a z dwóch (zielonego i czerwonego lub zielonego i niebieskiego umieszczonych naprzemiennie). Wykorzystanie takiej technologii oznacza mniejszy koszt produkcji wyświetlacza, mniejsze zużycie energii przez niego, ale jednocześnie powoduje, że faktyczna rozdzielczość ekranu jest mniejsza niż podaje producent i obraz może być bardzo ziarnisty.

Obsługa ekranu Samsung Galaxy Note jest wyjątkowo przyjemna i prosta. Telefon w mig odczytuje wszystkie nasze ruchy palcem i nie zacina się przy tym. Problemu nie sprawi mu też obsługa gestów wielodotykowych (multitouch). Testowane przez nas urządzenie było w stanie obsłużyć aż 10 palców! Oczywiście, jest to liczba niepotrzebna do codziennej pracy (Chyba nikt nie wyobraża sobie gestów używających pełni możliwości dwóch dłoni), jednak robi wrażenie i daje duże pole do popisu programistom, którzy będą mogli wykorzystać tą funkcjonalność i zwiększyć w ten sposób możliwości ogromnego ekranu.

Interfejs i system

Samsung Galaxy Note został wyposażony w system Android 2.3.5 Gingerbread. Oznacza to, że producent zadbał o aktualność oprogramowania swojego telefonu. Jest to nowa konstrukcja, więc podejrzewamy, że otrzyma ona aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Najprawdopodobniej stanie się to już niedługo. Sądzimy tak, gdyż już miesiąc temu światło dzienne ujrzały pierwsze wersje wczesne system przeznaczone właśnie dla Note’a. Nie zapominajmy też o tym, że Samsung Galaxy Note jest połączeniem smartfona i tabletu. Z kolei Android 4.0 Ice Cream Sandwich to pierwsza odsłona system przygotowana do działania zarówno na smartfonach, jak też na tabletach. Czy możecie sobie wyobrazić lepsze połączenie?

Samsung Galaxy Note

Jednak póki co musimy zadowolić się starszym oprogramowaniem wzbogaconym o nakładkę Samsung Touch Wiz 4.0. Jedną z najważniejszych nowości wprowadzonych wraz z nią jest możliwość skalowania widżetów planszowych, czyli wyświetlających informacje pochodzące z innych aplikacji. By to zrobić, należy kliknąć i przytrzymać dany widżet. Po krótkim czasie będziemy mogli zobaczyć ikonkę kosza. Oznacza to, że włączyliśmy tryb edycji. Wówczas należy puścić widżet, a pojawią się żółte ramki, które pozwolą nam przeskalować wybrany przez nas widżet.

Samsung Galaxy Note

Kolejną nowością jest ekran blokowania, który doczekał się własnej tapety. Jest to moim zdaniem bardzo dobre posunięcie. Zrezygnowano też z niewygodnej funkcji “puzzle unlock", która z używania telefonu potrafiła uczynić prawdziwą udrękę. Miejsce tego rozwiązania zajęła ikona, którą można przesunąć w jedną ze stron i być przeniesionym do ostatnich wiadomości lub połączeń.

Rysik

Może się wydawać, że w dniu premiery pierwszego iPhone’a rysik stał się narzędziem po prostu martwym. Okazuje się jednak, że choc interfejs system Android jest bardzo dobrze przystosowany do mazania po nim palcem, to okazuje się, że w niektórych zastosowaniach rysik jest po prostu lepszy. Przydaje się on między innymi podczas trafiania w linki na stronach internetowych czy pisania na klawiaturze Swype. Chociaż interfejs Androida jest bardzo dobrze przygotowany do obsługi palcem, to jednak są zadania w których dodatkowy i precyzyjny wskaźnik będzie niezastąpiony. Bardzo często używaliśmy rysika w różnych sytuacjach, czy to przeglądając strony internetowe czy korzystając z aplikacji. Faktycznie jest dużo prościej trafić w małe linki na stronach internetowych i rzadziej myliliśmy się wybierając niewłaściwą opcję w aplikacji. Wykorzystywaliśmy go nawet podczas pisania na klawiaturze Swype.

Samsung Galaxy Note

Rysik ten ma jednak też kilka wad. Najpoważniejsza z nich to brak jakiejkolwiek współpracy z przyciskami dotykowymi. O ile rysik działa genialnie na ekranie dotykowym, to przyciski umieszczone pod nim zupełnie nie reagują na takie działanie. Producent co prawda zastosował na rysiku przyciski, które zastępują omawianą część smartfona, jednak korzystanie z nich jest uciążliwe i nieintuicyjne. Jeśli chcecie kupić taki rysik do swojego telefonu, mamy złe wieści. Ten model rysika nie działa z innymi modelami smartfonów niż Samsung Galaxy Note.

Samsung Galaxy Note

Note to po angielsku notatnik, warto więc sprawdzić, czy na Samsungu Galaxy Note da się wygodnie pisać. Niestety odpowiedź brzmi: stanowczo nie. O ile urządzenie jak najbardziej nadaje się do zaznaczania fragmentów obrazów/tekstu/stron internetowych, to pisanie za jego pomocą jest wyjątkowo niekomfortowe. Wynika to z faktu, że pisząc rysikiem na telefonie mamy do czynienia z idealnie gładką powierzchnią, która nie sprawia nam żadnego oporu. Kolejną wadą tego rozwiązania jest zbyt gruba powłoka ochronna ekranu. Sprawia ona, że nie piszemy dokładnie w zamierzonym przez nas miejscu, a około 5 milimetrów niżej. Jednak wygodne pisanie odręczne na smartfonie jest naszym zdaniem kwestią kilkunastu miesięczny. W końcu Samsung i Nokia zapowiedziały stworzenie elastycznych ekranów, Corning Gorilla Glass staje się coraz cieńsze, a nadchodząca technologia dotyku zwrotnego sprawi, że elektroniczna kartka będzie mogła nam stawiać opór.

Aparat fotograficzny

Samsung Galaxy Note ma aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 8 Megapikseli i może robić zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 3264x2448 pikseli. Wyposażono go w AutoFocus oraz lampę błyskową, dzięki czemu dobrze wykonuje także zdjęcia inne niż jednego obiektu w warunkach idealnego nasłonecznienia. Bez najmniejszego problemu poradzi sobie nawet z fotografowaniem nocnego ruchu ulicznego. Jakość wykonanych aparatem zdjęć nie odbiega od innych telefonów z najwyższej półki cenowej. Równie dobre zdjęcia zrobimy Samsungiem Galaxy S2 czy iPhonem 4S. Telefony te mogą z powodzeniem zastąpić najtańsze kompaktowe aparaty cyfrowe. Oto kilka zdjęć wykonanych za pomocą testowanych przez nas telefonem:

Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note charakteryzuje się też dobrą jakością nagrywanych nim filmów. Nagrywa on filmy w maksymalnej rozdzielczości 1920x1080. Pod względem tej funkcjonalności nie może on zastąpić zwykłej kamery, jednak nada się do kamerowania ciekawych momentów ze spotkań z przyjaciółmi itp.

Testowany smartfon został wyposażony w kamerę do wideorozmów o rozdzielczości 2,0 MPx. W zupełności wystarczy ona do używania jej z komunikatorem Skype lub jakimkolwiek innym.

Muzyka

Samsung Galaxy Note został zaopatrzony w duży i głośno grający głośnik, który charakteryzuje się całkiem dobrą jakością dźwięku jak na smartfon. Z całą pewnością dobrze sprawdzi się podczas odtwarzania dźwięka dzwonka lub budzika, ewentualnie podczas okazjonalnego odtwarzania filmów na youtubie. Do innych zastosowań oczywiście radzimy używać słuchawek.

Samsung Galaxy Note

Dołączone do telefonu słuchawki douszne charakteryzują się wystarczającą jakością wykonania i dźwięku. Z czystym sumieniem możemy je porównać z słuchawkami dołączanymi do odtwarzaczy Apple iPod. Są to słuchawki douszne, pozbawione pilota. Długość ich kabla wynosi około 180 cm, więc bez problemu będziemy mogli umieścić telefon w kieszeni i słuchać z niego muzyki.

GPS

Samsung Galaxy Note ma moduł GPS, ale z całą pewnością będzie dobrze działał także korzystając z technologii A-GPS. Sygnał jest nadawany dosyć szybko, także precyzja wykrywania naszego położenia jest na odpowiednio wysokim poziomie. Kolejne zalety Samsunga Galaxy Note jako GPSa to bardzo duży ekran oraz jego czytelność w świetle słonecznym.

Porty

Samsung Galaxy Note ma wszystkie potrzebne w smartfonie porty. Znajdziemy tu standardowe złącze microUSB służąca do ładowania akumulatora telefonu i łączenia go z komputerem, wyjście miniJack 3,5mm pozwalające nam podłączyć do smartfona niemal każde dostępne na rynku słuchawki. Dodatkowo port USB pełni też funkcję portu microHDMI, za pomocą którego udostępnimy materiały znajdujące się na ekranie telefonu na monitorze lub telewizorze. Taki port o dwóch funkcjonalność nosi fachowo nazwę MHL. Dzięki niemu będziemy mogli grać na nim w najnowsze gry oraz odtwarzać filmy HD na dużym ekranie. Cieszy nas, że producent zastosował to wyjście obrazu i dźwięku, gdyż testowany dziś telefon charakteryzuje się wystarczającą mocą do płynnego odtwarzania tego typu materiałów.

Podzespoły

Samsung Galaxy Note charakteryzuje się bardzo mocnymi podzespołami. Sercem smartfona jest dwurdzeniowy procesor Samsung S5PV310 o zegarze 1,4GHz i GPU Mali. Oprócz tego w testowanym urządzeniu znajdziemy też 1GB pamięci RAM oraz 16GB pamięci ROM, którą można rozszerzyć nawet o 32GB za pomocą karty microSD.

Konfiguracja ta pozwoli na bezproblemowe uruchamianie wszystkich nowych gier oraz odtwarzanie materiału w rozdzielczości HD. Bez najmniejszego problem poradzi sobie też z uruchamianiem wielu aplikacji jednocześnie i przeglądaniem internetu.

Testy wydajności

Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note

W testach wydajności Samsung Galaxy Note dosłownie niszczy wszystkie inne konstrukcje. Jest lepszy nawet od Samsunga Galaxy S2, który do tej pory niepodzielnie rządził w testach. Oznacza to, że nie straszne będą dla niego nawet najbardziej zaawansowane technologicznie gry takie jak Shadowgun, Asphalt 6 czy NOVA.

Akumulator i czas pracy

Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note został wyposażony w akumulator o pojemności 2500mAh. Jest to ogromna wartość, jednak musimy pamiętać o tym, że urządzenie, które będzie nim zasilane nie należy do najbardziej energooszczędnych. Ekran o przekątnej 5,3" wraz z dwurdzeniowym procesorem będą pobierać mnóstwo prądu i warto o tym pamiętać.

Testy przeprowadziliśmy według naszej standardowej procedury. Uruchomiliśmy w tym celu autorski program Battery Life Test autorstwa Pawła Iwaniuka, który co zadany czas zmienia popularne polskie strony internetowe. Test został przeprowadzony przy 20 sekundowym czasie wyświetlania pojedynczej strony oraz pełnej jasności ekranu. W ten sposób bardzo mocno obciążamy smartfon i minimalizujemy jego czas pracy na baterii. Ten sam test uruchamiamy na wszystkich telefonach z systemem Android i uzyskujemy porównywalne wyniki. Test przeprowadzamy za pośrednictwem sieci WiFi.

Telefon w naszych testach wytrzymuje ponad cztery godziny. Jest to wynik co najmniej zaskakujący. Szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się, że Galaxy Note padnie po godzinie lub dwóch. Taki wynik testu przekłada się na jego komfortową pracę od jednego do dwóch dni podczas intensywnego korzystania z internetu, dzwonienia oraz pisania wiadomości SMS, oczywiście nie bez przerwy.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note to bardzo ciekawe urządzenie, które w udany sposób łączy funkcje smartfona i tabletu. Możemy z niego zadzwonić lub w bardzo wygodny sposób przeglądać zasoby internetu. Charakteryzuje się on bardzo dobrą jakością wykonywanych nim zdjęć i filmów oraz wysoką jakością wykonania znaną między innymi z Samsunga Galaxy S2. Wyjątkowym rozwiązaniem jest też rysik, który w niektórych sytuacjach poprawia komfort pracy, jednak nie nadaje się zupełnie do pisania odręcznego za jego pomocą. Kolejne zalety testowanego dziś urządzenia to najwyższa jak na razie wydajność oraz długi czas pracy na baterii, zwłaszcza jak na urządzenie wyposażone w tak duży ekran. Czy warto go kupić? Jeśli nie chcesz mieć oddzielnie smartfona i tabletu, a 5-calowy ekran wystarczy Ci do komfortowego przeglądania internetu - jak najbardziej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: