Samsung Galaxy S3
-
- Dawid Kosiński,
- 16.07.2012, godz. 12:46
Samsung Galaxy S3 z całą pewnością jest, tuż obok nowego iPhone’a, najbardziej wyczekiwanym telefonem tego roku. Jest to pierwszy model, który może przełamać monopol Apple i pokazać, że smartfon z Androidem może okazać się najbardziej pożądanym i najczęściej kupowanym urządzeniem na świecie. Mają to zapewnić duży ekran AMOLED, czterordzeniowy procesor, smukła obudowa i technologie ułatwiające interakcję z telefonem.
Obudowa
Samsung Galaxy S3 został wyposażony w obudowę z tworzywa sztucznego, która nieco przypomina plastik. Dzięki temu telefon ma cienką i bardzo delikatnie wyglądającą budowę. Przednią część smartfonu w całości pokrywa szkło hartowane Corning Gorilla Glass 2. Od pierwszej generacji różni się ono nie zwiększoną wytrzymałością na działanie czynników mechanicznych, a grubością. Dzięki temu, że szkło jest wyjątkowo cienkie, będzie można bez problemu tworzyć jeszcze bardziej smukłe telefony. Jesteśmy pewni, że nowa wersja tego szkła niebawem stanie się standardem i zacznie być stałym elementem wyposażenia telefonów ze średniej i wysokiej półki cenowej.
Pod warstwą ochronną możemy zobaczyć duży, 4,8-calowy ekran, głośnik, kamerę oraz diodę sygnalizacyjną. Nie zabrakło tu też dwóch przycisków dotykowych oraz jednego, środkowego przycisku fizycznego. Boki telefonu również zostały wykonane z mocnego tworzywa sztucznego, tym razem pokrytego srebrną farbą. Na lewym boku urządzenia znajdziemy przyciski zmiany głośności telefonu, zaś po prawej stronie przycisk blokady. Na dole producent umieścił złącze USB (MHL), a na górze wyjście audio 3,5 mm. Klapka ochronna akumulatora również została wykonana z białego tworzywa sztucznego. Prezentuje się ona ascetycznie. Znajdziemy na niej tylko malutki głośnik, aparat, diodę błyskową oraz logo koreańskiej firmy.
Zobacz również:
Obudowa telefonu jest dobrze spasowana, nie trzeszczy oraz sprawia wrażenie mocnej i wytrzymałej, jednak mimo wszystko nie przypadła mi do gustu. O wiele lepsze wrażenie sprawiła konstrukcja HTC One X, która została wykonana z poliwęglanu i pewniej leżała w ręce. Telefon tajwańskiego producenta jest grubszy, ale nie uznaję tego za wadę. Wolę by telefon dało się wyczuć, niż by miał możliwie cienką obudowę i wskutek tego przypominał mydelniczkę.
Bardzo dobry ekran AMOLED
Samsung Galaxy S3 ma bardzo dobry, 4,8-calowy ekran o przekątnej 720x1280. Dzięki rozdzielczości optymalnie dobranej do rozmiaru wyświetlacza mamy tu odpowiednio szczegółowy obraz. Ekran jest typu Super AMOLED, przez co kolory są trochę przejaskrawione, jednak mniej niż w przypadku Samsunga Galaxy S2. Nie mamy zastrzeżeń do kątów widzenia, które są bardzo szerokie. Spodobała się nam również widoczność w świetle słonecznym. Flagowego telefonu Samsunga można bez problemu używać nawet podczas bardzo słonecznej pogody.
Nie bez znaczenia jest też sposób wykonania ekranu Super AMOLED. Otóż został on zrobiony w technologii Pentile, przez co pojedynczy piksel składa się tu nie z trzech subpikseli, a tylko z dwóch - dużego czerwonego i małego zielonego oraz dużego niebieskiego i małego zielonego ułożonych naprzemiennie. Osoby z bardzo dobrym wzrokiem będą mogły tu zauważyć mniej szczegółowy obraz niż w HTC One X, bo realna rozdzielczość zastosowanego ekranu jest mniejsza.
Jeszcze kilka miesięcy temu powiedzielibyśmy, że to najlepszy wyświetlacz w komórce jaki w ogóle widzieliśmy. Wszystko zmieniło pojawienie się HTC One X z Super LCD drugiej generacji. Kolory tam są bardziej naturalne, nie ma technologii Pentile, a kąty widzenia i widoczność w świetle słonecznym również prezentują się bardzo dobrze.
Wszystkie porty i technologie bezprzewodowe
Samsung Galaxy S3 bardzo dobrze prezentuje się, jeśli weźmiemy pod uwagę zastosowane w nim standardy łączności. Znajdziemy tu port MHL w kształcie microUSB, który pozwoli na ładowanie telefonu i łączenie go z komputerem. Pełni on również funkcje wyjścia HDMI, za pomocą którego możemy podłączyć telefon do telewizora lub monitora i zmienić go w przenośny odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier. Nie mamy również żadnych zastrzeżeń pod względem łączności bezprzewodowej. Mamy tu WiFi, Bluetooth w wersji 4.0 oraz NFC, dzięki której telefon będzie mógł pełnić funkcję zbliżeniowej karty płatniczej.
W Samsungu Galaxy S3 WiFi pracuje w standardach a/b/g/n oraz obsługuje połączenia Peer-2-Peer dzięki funkcji WiFi Direct. Nie zabrakło tu też DLNA w formie AllShare, które w przypadku smartfonów Samsunga jest standardem.
Nie mamy również zastrzeżeń do GPSa, który może być wspierany przez A-GPS oraz rosyjski GLONASS. Czas wyszukiwania map był bardzo szybki i wynosił kilka sekund przy korzystaniu ze wszystkich wspomagaczy. Dzięki elektronicznemu barometrowi możemy określić nie tylko naszą pozycję, ale też przybliżoną wysokość.
Multimedia
Samsung stworzył funkcję SoundAlive, czyli korektor Samsunga, który poprawia jakość dźwięku w słuchawkach. Ma opcję pracy automatycznej, włączenia odpowiedniego profilu lub poprzez ręczne ustawienia equalizera.
Samsung Galaxy S3 został wyposażony w chip audio Wolfsona, który gwarantuje bardzo dobrą jakość dźwięku. Dźwięk był czysty, bas wyraźny, nie możemy też narzekać na zaznaczenie innych tonów. Firmowe słuchawki są dość dobre i z pewnością przypadną do gustu mniej wymagającym użytkownikom, na przykład posiadaczom iPodów i innych odtwarzaczy mp3.
Bardzo spodobał się nam też odtwarzacz multimediów. Zastosowano tu kilka autorskich rozwiązań. Pierwsze z nich to Pop up Play pozwalające na odtwarzanie pliku w małym okienku na pulpicie smartfona. Pozwala to na wykonywanie dwóch czynności na raz, na przykład korzystania z internetu i oglądania materiału wideo. Kolejna nowość to podgląd rozdziału. Dzięki tej funkcji możemy oglądać fragmenty filmów i przesyłać je przez AllShare, które jest stosowanym przez Samsunga rodzajem łączności DLNA.
Android 4.0 i Touch Wiz UX


Samsung Galaxy S3 został wyposażony w system Android 4.0 Ice Cream Sandwich, jednak tym razem z piątą wersją nakładki TouchWiz. Również to połączenie nie sprawia żadnych problemów i funkcjonuje co najmniej bardzo dobrze. Bardziej cieszą "smaczki" zastosowane we flagowym smartfonie Samsunga. Sprawiają one, że używanie telefonu jest czystą przyjemnością. Najciekawszy z nich to S-Voice, czyli interfejs komunikacji głosowej przypominający Siri znane z iPhone’a 4S. Pozwala on na sterowanie telefonem i uzyskiwanie od niego informacji. Z kolei Smart Stay to technologia, która wykrywa, czy patrzymy na telefon. Jeśli nie, wygasza go, oszczędzając tym samym energię. Bardzo spodobała się nam również funkcja Direct Call. Jeśli podczas pisania SMSa uznamy, że chcemy do kogoś zadzwonić, wystarczy przyłożyć telefon do ucha. Wówczas smartfon wykona połączenie pod wybrany wcześniej numer. Dodatkowe funkcje sprawiają, że obsługa smartfonu jest wyjątkowo intuicyjna i nikomu nie sprawi trudności.


Warto zwrócić też uwagę na to, że TouchWiz UX został przygotowany tak, by miał jak najwięcej wspólnego z naturą. Spokojne tapety i dźwięki natury w formie dzwonków sprawiają, że Galaxy S3 używa się naprawdę wyjątkowo przyjemnie. Idealnym tego przykładem jest ekran odblokowania, który przypomina taflę wody. Po przesunięciu palca powierzchnia reaguje na interakcję i odblokowuje telefon. Wygląda to bardzo miło i na swój sposób delikatnie.


Zdjęcie z przedniej kamery:

Bardzo dobry aparat
Samsung Galaxy S3 pod względem aparatu prześcignął swojego poprzednika. Mamy tutaj aparat z matrycą o rozdzielczości 8 Megapikseli, geotaggingiem i diodą błyskową. Galaxy S3 ma optykę o jasności f/2.4 i sensor BSI, który pomaga w robieniu zdjęć nocą. Znajdziemy tu ciekawe funkcje takie jak tryb makro, HDR oraz opcję wykonywania zdjęć podczas nagrywania wideo. Zero Shutter Lag pozwala na zrobienie nawet trzech zdjęć na sekundę. Tryb Burst, znany między innymi z HTC One S i HTC One X, pozwala na zrobienie maksymalnie 20 zdjęć, z których możemy wybrać idealne ujęcie. Nie mamy też uwag to funkcji aparatu. Mamy możliwość ustawienia poziomu ekspozycji, ISO, jasności i balansu bieli. Jeśli ktoś chce ustawić efekty takie jak czarno-biała fotografia lub sepia, także ma taką możliwość.



Co możemy powiedzieć o jakości zdjęć? Prezentuje się wprost genialnie. Samsung nie zawiódł i pokazał, że jakością zbliża się coraz bardziej do kompaktowych aparatów fotograficznych. Zdjęcia można wykonywać w dzień i w nocy, zawsze będą ładne i ostre. Naprawdę jesteśmy pod wrażeniem. Równie dobrze prezentują się możliwości wideo urządzenia, które możemy nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 1920x1080. To jest prawdziwy multimedialny kombajn. Z całą pewnością amatorzy robienia zdjęć i nagrywania filmów będą z niego zadowoleni. Oczywiście urządzenie nadal nie równa się z konstrukcjami stworzonymi tylko w tym celu.



Najszybszy telefon na rynku





Samsung Galaxy S3 został wyposażony w czterordzeniowy procesor Samsung Exynos 4412 o zegarze taktującym 1.4GHz. Oprócz tego znajdziemy tu znane z Galaxy S2 GPU Mali-400 oraz 1GB pamięci RAM. Połączenie to pokazuje, że Samsung Galaxy S3 jest urządzeniem mobilnym stojącym na możliwie wysokim poziomie wydajności. Telefon ten w testach okazał się lepszy nawet od HTC One X, który też ma czterordzeniowy procesor. Jesteśmy pod wrażeniem. Idealnym przykładem tego jest Antutu, które bardzo dobrze korzysta z wielordzeniowości. Wynik ten potwierdza też mniej użyteczny, ale bardziej popularny Quadrant.
Długi czas pracy

Samsung Galaxy S3 został wyposażony w akumulator o pojemności 2100mAh. Musimy przyznać, że z powodu cały czas włączonej kamery, która bada nasz wzrok i działania S-Voice obawialiśmy się, że telefon nie wytrzyma długo. Oprócz tego telefon ma duży ekran Super AMOLED, który tez zużywa dużo energii. W naszym teście polegającym na przeglądaniu internetu przy zmienianiu strony co 20 sekund i przy pełnej jasności ekranu, telefon wytrzymał 5 godzin i 12 minut. Jest to dobry wynik, który mówi nam, że telefon wytrzyma dzień lub nawet półtora dnia typowego korzystania z niego.
Podsumowanie
Samsung Galaxy S3 to bardzo dobry telefon. Został on wyposażony w mocną, acz zbyt kobiecą i delikatną obudowę, świetny i duży ekran Super AMOLED oraz podzespoły, które czynią go królem wydajności w tym segmencie rynku. Oprócz tego znajdziemy tu świetny aparat i akumulator zapewniający jeden dzień pracy. Czy warto kupić Samsunga Galaxy S3? Jeśli posiadacie dobry telefon z dwurdzeniowym procesorem, odpowiedź brzmi "nie". Nie jest to postęp na tyle wyraźny, by wydać aż 2700 zł lub 2000 zł na portalu aukcyjnym. Jeżeli jednak nie macie smartfona lub posiadane przez Was urządzenie jest już stare, to warto zainteresować się tym telefonem. To nie tylko mały komputer, ale też modny gadżet, który przez rok będzie robił na innych wrażenie i prowokował zazdrosne spojrzenia.