Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab to nieduży tablet (190x120x12 mm - dł./szer./gr.) z 7 calowym ekranem. Co prawda nie zmieści się w kieszeni spodni ale w torbie z laptopem zajmie niewiele miejsca. Wykorzystuje system Android 2.2 Froya, który jest mniej zasobożerny od poprzednika i lepiej zoptymalizowany. Tabletem sterujemy głównie za pomocą dotykowego ekranu, który obsługuje też gesty.

Obudowa

Samsung Galaxy Tab to nieduży tablet (190x120x12 mm - dł./szer./gr.) z 7 calowym ekranem. Co prawda nie zmieści się w kieszeni spodni ale w torbie z laptopem zajmie niewiele miejsca. Czarny przód obudowy, do którego przymocowano ekran kontrastuje z białym spodem. Całość wykonana jest na wysoki połysk, co fajnie wygląda ale łatwo ją porysować, widoczne też są odciski palców. Warto dokupić od niego pokrowiec, chroniący obudowę przed zarysowaniami. Obudowa jest sztywna, starannie wykonana i dobrze chroni wnętrze tabletu (9/10 pkt).

Tablet ma aż dwie kamery: przednia (1,3 MP) służy do filmowania naszej twarzy gdy np. prowadzimy z kimś wideokonferencje, drugą (3 MP) umieszczona na tylnej ściance obudowy razem z lampą błyskową. Możemy za jej pomocą nagrywać filmy (720x480 pikseli, 30 kl./s) i zdjęcia. Wbudowany mikrofon pozwala też nagrywać notatki głosowe.

Czytniki kart pamięci MicroSD/SDHC pozwala poszerzyć dostępną pamięci o maksymalnie 32 GB. Tuż obok niego umieszczono gniazdo na kartę SIM. Tablet ma własny interfejs sprzętowy, co zmusza nas do używania kabli producenta. W pudełku znajdziemy kabel USB, który służy do łączenia tabletu z komputerem i ładowania baterii (zakończony standardową wtyczką USB).

Do dyspozycji mamy trzy przyciski umieszczone z prawego boku obudowy, które odpowiedzialne są za uruchamiane urządzenia i regulację głośności. Uprzędzeniem sterujemy głownie za pomocą dotykowego ekranu i przy pomocy czterech dotykowych przycisków umieszczonych pod nim, które odpowiedzialne są za: uruchomienie opcji aplikacji, wywołanie głównego pulpitu, cofnięcie ostatniej operacji i powiększania obrazu.

Ekran i sterowanie

Tablet Samsunga wykorzystuje ekran o przekątnej 7 cali, który pracuje w rozdzielczości 1024x600 pikseli. Ekran generuje kontrastowy, szczegółowy obraz o naturalnych barwach, co istotne oferuje szerokie kąty widzenia. Jakość ekranu oceniliśmy wysoko, bo na 8,1 /10 pkt. Matryce wyposażono w błyszczącą szybę, w której wszystko odbija się jak w lustrze.

Zastosowana matryca dotykowa wykorzystuje pojemnościowy system pozycjonowania dotyku. To droższa technologia, ale dzięki niej tablet pracuje precyzyjnie i obsługuje technologię multi-touch. Urządzeniem sterujemy palcem, lub specjalnym piórkiem, które dołączono do tabletu. System

Urządzenie ma w pełni spolszczony interfejs, wykorzystuje system Google Android 2.2. Zainstalowane aplikacje na Samsung Galaxy Tab są otwierane w mgnieniu oka. Wszystko działa płynnie o ile nie natrafimy np. na zaawansowane aplikacje we Flashu, które potrafią spowolnić działanie tabletu. Odczujemy to np. podczas przeglądania stron internetowych napisanych w tej technologii. Radzimy wyłączyć obsługę flasha, bo strony ładują się dużo szybciej. Dzięki temu nie będziemy marnować zasobów komputera na wyświetlanie reklam napisanych we flashu.

Jeżeli obciążenie procesora jest duże tablet potrafi sam zasugerować wyłączenie wtyczki flasha.

W pełni spolszczone menu z masą użytecznych opcji i aplikacji, system Android i odstęp do sklepu z dodatkowymi programami, grami.

Tuż po uruchomieniu mamy dostęp do przeglądarki internetowej, poczty (którą musimy skonfigurować). Na pulpicie umieszczono tez skrót do strony YouTube, sklepu z aplikacjami (Market), map, odtwarzacza i funkcji telefonu. Domyślnie do dyspozycji mamy pięć wirtualnych pulpitów, pomiędzy którymi możemy się przełączać poprzez przesunięcie palca z jednego boku ekranu do drugiego. Poszczególne aplikacje przedstawione są w formie ikonek z krótkim podpisem. Dołączony pakiet ThinkFree Office pozwala otwierać, tworzyć i edytować dokumenty Office. Aplikacji jest znacznie więcej, co istotne te najpotrzebniejsze są dodatkowo zoptymalizowane przez Samsunga do pracy z tabletem.

Wydajność i możliwości

Samsung Galaxy Tab wyposażony jest w procesor Hummingbird 1 GHz (Cortex A8) i układ graficzny PowerVR SGX450. Do dyspozycji ma 512 MB pamięci RAM i 16 GB wbudowanej pamięci flash. Czujnik oświetlenia, akcelerometr, żyrokompas dopełniają całości, umożliwiając sterowanie np. samochodami w grach poprzez przechylanie urządzenia. Oczywiście tablet potrafi sam dostosować orientację ekranu w zależności od tego czy ekran ustawimy poziomo czy pionowo.

Komplet interfejsów bezprzewodowych (Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 i moduł telefoniczny obsługujący transmisję danych HSDPA). Po włożeniu do tabletu karty SIM możemy korzystać z niego jak z telefonu. Dzięki interfejsowi bluetooth możemy też do niego podłączyć zestaw głośnomówiący. Wbudowany system rozpoznawania komend głosowych obsługuje polski język w przeciwieństwie do wbudowanego syntezatora mowy.

Tablet oprócz przeglądania Internetu umożliwia również wyświetlanie elektronicznych książek np. w formacie PDF. Oczywiście ekran mógłby być większy, ale jakość wyświetlanego obrazu rekompensuje małe rozmiary matrycy. Niewątpliwą zaletą tabletu Samsunga jest możliwość powiększenia dostępnej pamięci za pomocą kart pamięci microSD i obsługa technologii FLASH a to dwie największe wady jego głównego konkurenta iPada. Oba oferują podobną wydajność (6800 ms w teście SunSpider).