Samsung HMX-H106

Zalety:

  • Dobra jakość obrazu
  • Wbudowany optyczny stabilizator obrazu
  • Szerokokątny obiektyw

Wady:

  • Słaba praca autofokusu
  • Brak możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu lub lampy

Kamera przypomina starsza konstrukcję, oznaczoną symbolem VP-HMX20C. Wygląda, że jest jej rozwinięciem. Konstruktorzy zastosowali bardziej szerokokątną optykę (37 mm), dołożyli optyczny stabilizator obrazu oraz zastąpili 8-megabajtową pamięć flash dyskiem SSD o pojemności 64 GB. W porównaniu z modelem 20C kamera rejestruje filmy o znacznie lepszej jakości.

Kamera przypomina starsza konstrukcję, oznaczoną symbolem VP-HMX20C. Wygląda, że jest jej rozwinięciem. Konstruktorzy zastosowali bardziej szerokokątną optykę (37 mm), dołożyli optyczny stabilizator obrazu oraz zastąpili 8-megabajtową pamięć flash dyskiem SSD o pojemności 64 GB.

Tak jak w modelu VP-HMX20C zastosowano obły, walcowaty korpus . Z jednej strony jego kształt ma zalety - nie powoduje dyskomfortu powodowanego przez ostre krawędzie, z drugiej utrudnia mocne "zakotwiczenie" kamery w dłoni. Kamkorder ma więc tendencje do obracania się wokół osi optycznej podczas wykonywania niektórych manipulacji – na przykład zmiany ogniskowej przy wykorzystaniu dźwigienki zoomu. Podobnie jak starszy model H106 została wyposażona w ruchomy element rękojeści, który ułatwia filmowanie z wysokości bioder.

Kamera dysponuje odchylanym panelem, na którym zlokalizowano dotykowy ekran LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 tysięcy piskeli. Obok monitora zostały umieszczone dwa przyciski – jeden stanowiący skrót do menu podręcznego, drugi dublujący przycisk start/stop. Między przyciskami zlokalizowano dodatkowy przełącznik sterujący ogniskową. Niestety nie zastosowano wizjera. Nie ma także możliwości zainstalowania na kamerze dodatkowego zewnętrznego mikrofonu ani lampy wideo (model nie dysponuje ani "sankami" do ich montażu, ani złączami by można je wprowadzać sygnał z zewnętrznego mikrofonu.)

Optyka i matryca

HMX-H106 dysponuje szerokokątnym (jak na kamerę wideo) obiektywem z dziesięciokrotnym zoomem. Przy najkrótszej ogniskowej można obejmować plan, jak aparatem małoobrazkowym wyposażonym w obiektyw 37 mm. To jedna z najistotniejszych zalet tego modelu. Drugą równie ważną, jak nie ważniejszą zaletą jest zastosowanie skutecznego, mechanicznego stabilizatora obrazu (OIS). Kamera dysponuje gwintem do montażu konwertera optycznego lub filtru. Konstruktorzy zastosowali przetwornik obrazu CMOS typu 1/4,5 cala o rozdzielczości 2,2 Mp.

Program z kamery

H106 jest jedyną kamerą, jaką testowaliśmy, która po podłączeniu do komputera od razu umożliwia skorzystanie z oprogramowania do przeglądania i edycji filmów Intelli-Studio. Programu nie trzeba instalować – możesz je uruchomić z kamery, gdy jest ona podłączona do komputera.

Jakość filmów

Porównując kamerę do starszego modelu VP-HMX20C, można powiedzieć, że konstruktorzy koreańskiego koncernu poczynili ogromny krok naprzód. O ile filmy z 20C ogląda się trudno – głównie ze względu na "przesycenie" barw i brak stabilizacji obrazu, obraz z H106 jest bardzo przyzwoity. Barwy są bardziej naturalne (pod tym względem filmy z nowej kamery Samsunga przypominają obrazy z kamer Canon HG20/21 czy HF10/11) i możemy mówić o skutecznej stabilizacji obrazu. Można mieć za to pewne zastrzeżenia do ostrości obrazu i poziomu szumów. Podczas filmowania przy dość słabym oświetleniu pokojowym trzeba liczyć się z tym, że na obrazie pojawią się spore szumy. Pod tym względem kamerze daleko do lidera rankingu – Sony HDR-XR500. Kamera miewa też problemy z prawidłowym ustawieniem ostrości – szczególnie jeśli filmowany obiekt porusza się.