Samsung HMX-H205

Samsung wprowadził na rynek niewielką kamerę HD wyposażoną w optyczny stabilizator obrazu i dotykowy wyświetlacz. Model oznaczony jako HMX-H205 jest lekki i wygodnie leży w dłoni. Mimo niewielkich gabarytów urządzenia, konstruktorom udało się umieścić obiektyw o sporych możliwościach – potrafi zbliżać filmowany motyw aż 20-krotnie. Kamkorder zapisuje filmy i zdjęcia na nośnikach wymiennych (karty SDHC) oraz wewnętrznym dysku SSD o pojemności 32 GB.

Samsung wprowadził na rynek niewielką kamerę HD wyposażoną w optyczny stabilizator obrazu i dotykowy wyświetlacz. Model oznaczony jako HMX-H205 jest lekki i wygodnie leży w dłoni. Mimo niewielkich gabarytów urządzenia, konstruktorom udało się umieścić obiektyw o sporych możliwościach – potrafi zbliżać filmowany motyw aż 20-krotnie.

Kamkorder zapisuje filmy i zdjęcia na nośnikach wymiennych (karty SDHC) oraz wewnętrznym dysku SSD o pojemności 32 GB.

Elektronika

Konstruktorzy zastosowali niewielki sensor (typ 1 / 4,1 cala) o rozdzielczości 3,3 miliona pikseli, wykonany w technologii BSI CMOS. Ten rodzaj przetwornika został zaprojektowany, by absorbować więcej światła niż inne tradycyjne czujniki – dzięki lepszej czułości lepiej niż one sprawdza się przy słabym oświetleniu. Zastosowano także odporny na wibracje i wstrząsy nośnik, na którym zapisywane są filmy i zdjęcia (dysk SSD o pojemności 32 GB). Użytkownik może użyć dodatkowego nośnika o pojemności do 32 GB (karty SDHC).

Optyka

Malutka kamera została wyposażona w obiektyw o wyjątkowo dużych możliwościach optycznych – można wykonywać zbliżenia korzystając z 20-krotnego zoomu. Z obiektywem zintegrowano optyczny stabilizator obrazu.

Budowa i wygoda obsługi

HMX-H205 jest dość prostą konstrukcją. Na obudowie trudno jest doszukać się wielu przycisków, pierścieni czy dźwigienek – producent ograniczył się do minimum. Na górze korpusu zlokalizowano 2 przyciski służące do rejestracji zdjęć i zmiany trybu pracy. Między nimi znajduje się dźwignia zmiany ogniskowej. Pod kciukiem zlokalizowano przycisk uaktywniający i kończący rejestrację wideo. W doku ekranu LCD umieszczono tylko 5 przycisków, na ruchomym panelu (obok wyświetlacza) zlokalizowano jeszcze 4 przyciski (w tym 2 dublujące funkcję dźwigni zoomu).

Kamerę możesz podłączać do telewizora za pomocą złącz: HDMI oraz analogowego A/V. Osłonkę obiektywu trzeba zamykać i otwierać ręcznie (nie zintegrowano jej z włącznikiem kamery).

Zdjęcia poklatkowe

Kamera dysponuej ciekawą, innowacyjną funkcją nagrywania poklatkowego (Time Lapse). Można dzięki niej zaprogramować kamerę tak, by nagrywała pojedyncze zdjęcia w odstępach co jedną, trzy lub pięć sekund, zapisując wszystkie ujęcia w jednym pliku w rozdzielczości 720p. W tym trybie możliwe staje się zarejestrowanie takich zdarzeń jak zachód słońca, czy rozkwit kwiatu i odtworzenie ich w przyspieszonym tempie.

Jakość rejestrowanego obrazu

Kamerę dobrze oceniliśmy w teście jakości obrazu. Filmy charakteryzują się przyzwoitą ostrością i dynamiką. Zaskakująco szybko (dużo szybciej niż większość modeli konkurencji) HMX-H205 dostosowuje się do zmieniającej się temperatury barwowej oświetlenia. Gdy filmowaliśmy w sztucznym oświetleniu i nie przerywając rejestracji wynieśliśmy urządzenie na światło dzienne, kamera dostosowała się do nowych warunków zaledwie w 2,6 sekundy! Inne kamery potrafią w takiej sytuacji rejestrować „niebieskawy” obraz nawet przez 20 sekund.

W żadnej próbie testu kamera nie poległa. Nie znaczy to, że nie można mieć zastrzeżeń do jej działania. Stabilizator obrazu jeszcze nie jest tak sprawny jak w produktach producentów od dziesiątek lat specjalizujących się w produkcji kamer wideo (np. Sony czy Panasonic). Mimo że w typowych sytuacjach autofokus radzi sobie bardzo dobrze, zdarzają się wpadki. Na przykład przy naszej próbie dynamiki (kontrastowo oświetlone ciemne i jasne figurki) kamera odmawiała posłuszeństwa. Nie zachwyciły nas także przejścia tonalne (czasem widać „progi”) i poziom szumów podczas filmowania przy słabym świetle (mimo zastosowania przetwornika wykonanego w nowej technologii BSI CMOS).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: