Samsung LE40A656

Zalety:

  • Szczegółowy, ostry obraz wysokiej jakości
  • Wysoki kontrast
  • Skuteczny system 100 Hz
  • Dobre ustawienia fabryczne
  • Dobra jakość dźwięku

Wady:

  • Brak tunera MPEG4
  • Brak komunikacji z Internetem

Dobrze wyposażony i atrakcyjny cenowo telewizor LCD o przekątnej 40” i rozdzielczości Full HD.

Do redakcyjnych testów trafił nowy, 40-calowy telewizor LCD Samsunga z serii „6”. Są to dobrze wyposażone odbiorniki ze średniego przedziału cenowego w ofercie tego koreańskiego producenta, ale nie mają LED-owego podświetlenia matrycy, którym dysponują droższe modele z serii „7” i „9”.

Atrakcyjna stylistycznie obudowa LE40A656, wyposażona w obrotowa podstawę, ma ramę wokół ekranu wykonaną z półprzezroczystego, bordowego tworzywa. Na tylnej i bocznej ściance obudowy zamontowano bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się także 4 złącza HDMI.

Nowy odbiornik ma podwójny tuner telewizyjny (analogowy i cyfrowy). Niestety, w odróżnieniu od tunerów instalowanych w serii „7” i „9”, nie umożliwia on odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T zakodowanego w formacie MPEG4 (a taki ma obowiązywać w Polsce). Na szczęście LE40A656 ma także złącze CI (Common Interface), które umożliwia rozbudowanie jego funkcjonalności za pomocą specjalnej karty dostępu warunkowego wyposażonej w dekoder MPEG4.

W urządzeniu Samsunga, posiadającym 40-calowy panel o rozdzielczości Full HD, zastosowano zaawansowane układy poprawy jakości obrazu. Na uwagę zasługuje dająca dobre efekty funkcja dynamicznej regulacji kontrastu - w trybie średnim prezentowany obraz jest bardzo kontrastowy, z „nieprzepaloną” bielą i głęboką czernią. Bardzo dobrze działa również funkcja eliminacji szumów sygnału wideo, która w trybie automatycznym efektywnie „czyści” obraz, nie powodując zmiękczenia jego ostrości. Za płynność ruchu w wyświetlanym obrazie odpowiada system 100 Hz Motion Plus. Trzeba przyznać, że nawet jeśli nie jest on uruchomiony, matryca LCD jest na tyle szybka, że rzadko można dostrzec tzw. efekt smużenia. Układ 100 Hz Motion Plus może pracować z różną intensywnością. Najlepiej ustawić go w trybie minimalnej ingerencji, bo wówczas płynność obrazu jest idealna. Zwiększanie mocy jego działania sprawia, że obraz staje się coraz mniej naturalny, a szybko poruszające się obiekty na ekranie wydają się oderwane od tła.

Telewizor wyposażono w kilka bardzo dobrze przygotowanych predefiniowanych profili ustawień obrazu. Ponadto w czytelnym menu dostępny jest bogaty zestaw regulacji, pozwalających na precyzyjne dostrojenie jego parametrów. Prezentowany na ekranie telewizora szczegółowy i ostry obraz jest wysokiej jakości - kontrastowy, płynny, z nasyconymi, dobrze zbalansowanymi kolorami i głęboką czernią.

Generowany przez urządzenie dźwięk nie jest już na tak wysokim poziomie. Jest on wprawdzie dobrej jakości, ale wiele modeli konkurencji oferuje lepsze i mocniejsze brzmienie.

Warto dodać, że odbiornik Samsunga wyposażono również w system Wiselink przeznaczony do obsługi plików, odtwarzanych np. z przenośnych odtwarzaczy podłączonych do gniazda USB. Umożliwia on wyświetlanie na ekranie telewizora zdjęć cyfrowych (kilka wersji prezentacji), a także odtwarzanie plików audio (MP3). Niestety, DviX-y nie są obsługiwane (ta funkcja dostępna jest w wersji Wiselink zastosowanej w modelach wyższych serii).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier