Samsung N120

Zalety:

  • Ciekawa stylistyka
  • Małe wymiary
  • Niska waga

Wady:

  • Niska wydajność

Klasyczny netbook z 10,1 calową matrycą, waży przy tym 1,27 kg i wyposażony jest w wygodną pełnowymiarową klawiaturę. Działa na baterii ok pięciu godzin, co czyni go przydatnym narzędziem w podróży.

Netboooki zawojowały nasz rynek, są małe, ładnie wyglądają i pracują na baterii dużo dłużej niż przeciętny laptop w cenie 3000 zł. Pomimo tych niezaprzeczalnych zalet, większość z nich ma podstawową wadę w postaci małych i niewygodnych klawiatur, są też niezbyt wydajne bo wykorzystywany przez nie jednordzeniowy Atom osadzony na platformie Intela nawet w Windows XP nie działa szybko. O ile z wydajnością niewiele da się zrobić, bo dwurdzeniowe Atomy dopiero będą wchodziły do sprzedaży, to jak się okazuje Samsungowi i Acerowi udało się zmieścić pełnowymiarową klawiaturę w swoich netbookach.

Obudowa

Słowa uznania należą się konstrukcji Samsunga bo pomimo wyposażenia komputera w pełnowymiarową klawiaturę (26x10 cm) rozmiarami nie dobiega on od innych 10 calowych netbooków. Jak przystało na Samsunga obudowa N120 jest nie tylko dobrze wykonana ale również ładnie się prezentuje. Na jej krawędziach umieszczono ikony informujące nas o zamontowanym z boku gnieździe. To proste rozwiązanie pozwala na szybkie zlokalizowanie potrzebnego portu bez potrzeby podnoszenia netbooka.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – zasilanie, LAN, otwory wentylacyjne, 2x USB

Przód – czytnik kart pamięci

Prawa strona –dwa gniazda audio, USB, VGA, Kensington Lock, włącznik

Tył – bateria

Wydajność

Wydajność tego komputerka jest mocno ograniczona przez zastosowany procesor Atom N270, który okazuje się dosyć słabą jednostką. Nadaje się tylko do podstawowych czynności jak praca z pakietami biurowymi, przeglądarkami internetowymi. Już kilka otwartych okienek, potrafi wyraźnie spowolnić działanie netbooka. To niestety wada, którą możemy zarzucić wszystkim netbookom dlatego też sprzedawane są ze starszym i mniej wymagającym systemem Windows XP. Na szczęście tę niedogodność Samsung N120 nadrabia niewielkimi rozmiarami i niską wagą – 1,27 kg. To jeden z najlżejszych netbooków, a przy tym długo pracuje na baterii - ok. 5 godzin.