Samsung N140

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Czas pracy na baterii

Wady:

  • Niska wydajność

Samsung N140 to klasyczny netbook o wymiarach 262x185x29 mm (dł./szer./wys) i wadze 1,27 kg. Zbudowany jest na platformie Intela z energooszczędnym procesorem Atom Z270. Ma wykonaną na wysoki połysk czarną obudowę i 10 calowy ekran. Pracuje na baterii ponad 6 godzin i jest wygodny w użyciu bo ma jedną z większych klawiatur, wśród modeli z 10,1 calową matrycą.

Pod względem wydajności jest to jedna z szybszych konfiguracji wśród netbooków opartych na platformie Intela i jednordzeniowym procesorze Atom. Zastosowana jednostka Atom N270 pracuje z prędkością 1,6 GHz, pobiera przy tym 2,5 W i w połączeniu z zintegrowaną kartą graficzną Intela GMA 950 polecany jest do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami starszym systemem Windows XP. Intensywnie wykorzystywany potrafi pracować ponad 6 godzin a to już bardzo dobry wynik. Wśród modeli z 10 calowym ekranem to jedna z lepszych konfiguracji do pracy na wyjazdy, bo ma wygodną klawiaturę. To dobry komputer na długie wyjazdy.

Obudowa

Pokrywa N140 wykonana jest na wysoki połysk i prezentuje się bardzo ładnie, niestety szybko zostają na niej odciski palców, a gdy o komputer specjalnie nie zadbamy szybko pojawią się na niej mikroskopijne ryski. Chcąc zachować jego wygląd warto go przenosić w dołączonym pokrowcu. Netbook jest dosyć cienki, jedynie bateria wyraźnie odstaje od spodu obudowy – pełni rolę podpórki. Większość portów ma umiejscowionych z prawej i lewej strony, tył zajęty jest przez baterię. Z przodu ma przełącznik do uruchamiania komputera i czytnik kart pamięci SD. Dołączany zasilacz jest niewielki i waży tylko 166 gram.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, zasilanie, otwory wentylacyjne, 2x USB.

Przód –

Prawa strona – USB, czytnik kart pamięci, dwa gniazda audio, VGA, LAN

Tył – bateria

Matryca

Zastosowana matryca wykonana jest w technologii SuperBright z matową z warstwą antyodblaskową i podświetleniem LED oferuje natywną rozdzielczość 1024x600 pikseli. To standardowe parametry netbooków wyposażonych w 10,1 calowy ekran. Jakość generowanego przez nią obrazu również nie odbiega od średniej, osoby które dużo piszą na wyjazdach i często pracują z kilkoma otwartymi oknami mogą odczuwać dyskomfort związany z małym obszarem roboczym, dla nich lepsze z pewnością będą nieco większe netbooki z ekranem 11,6 lub 12,1 cali, które pracują z rozdzielczością 13366x768 pikseli.

Podzespoły

Zastosowana platforma Intela oparta na chipsecie 945 i procesorze Atom N270, to konfiguracja często wykorzystywana do budowy netbooków. W polaczeniu z 1 GB pamięci okazuje się zbyt wolna do pracy z Vistą, i bardziej wymagającymi aplikacjami. Do pracy w starszym systemie Windows XP taka konfiguracja się nadaje, jednak w bardziej wymagającym systemie Windows Vista wypada bardzo słabo.

Czas pracy na baterii

W porównaniu do netbooków Samsunga N110 i N120, N140 okazuje się najdłużej działającą na baterii konstrukcją. Wyposażony jest w baterię o pojemności 5200 mAh i intensywnie wykorzystywany pracuje ponad sześć godzin (368 minut w teście Mobile Mark 2007 - Productivity) w mniej obciążającym teście Mobile Mark 2007 – Reader uzyskany wynik 430 potwierdza duże możliwości tej konstrukcji jeżeli chodzi o czas pracy na baterii.