Samsung NC10 iPlus

Światowa premiera netbooka Samsunga miała miejsce w Polsce. W ramach umowy z operatorem sieci Plus GSM koreański koncern dostarcza model NC10 klientom usługi mobilnego Internetu iPlus. Taka oferta powstała m.in. dlatego, że netbook Samsunga wyposażony jest we wbudowany modem HSPA.

Jak sama nazwa wskazuje, netbook jest urządzeniem sieciowym, o którego sile i użyteczności stanowią w głównej mierze zasoby Internetu (stąd zresztą alternatywne imię tej kategorii sprzętowej – MID czyli Mobile Internet Device). Jednak do tej pory za prawdziwie mobilne urządzenia internetowe prędzej mogły uchodzić smartfony niż netbooki. Zaawansowane telefony komórkowe wyposażone w modemy UMTS i moduły Wi-Fi są bowiem bardziej uniwersalnymi klientami sieciowymi, podczas gdy miniaturowe laptopy w przeważającej większości są uzależnione od dostępności hot spotów czy gniazd LAN. Oczywiście dzięki obecności gniazd USB można je wzbogacić o modemy UMTS, lecz nie jest to wygodne rozwiązanie. Ponadto wiele sprzedanych już modemów 3G to urządzenia PC Card lub ExpressCard, a tymi interfejsami mogą się pochwalić nieliczne netbooki.

Obecnie oferowane netbooki pozwalają już na montaż wewnętrznych modemów komórkowych, ale w sklepach trudno znaleźć takie konfiguracje. Testowany Samsung NC10 dostępny jest w dwóch wersjach: z modemem HSPA (pobieranie do 7,2 Mb/s, wysyłanie do 2 Mb/s) dostępną wyłącznie w ramach usługi iPlus oraz bez modemu sprzedawaną w sieciach detalicznych.

Wbudowany modem 3G nie jest jedyną cechą wyróżniającą NC10. Mały Samsung świetnie się prezentuje dzięki miłej dla oka stylistyce lśniącej obudowy dostępnej w trzech kolorach (czarnym, białym i ???) i ozdobionej srebrną obwódką. Klawisze o rozmiarach niewiele mniejszych niż w standardowej klawiaturze (czyli takie, jak w Acerze Aspire One, MSI Windzie czy ASUSIE Eee PC z serii 1000) są wygodne w użyciu, a ponadto pokryto je antybakteryjną powłoką Silver Nano. Z konfiguracji typowej dla mocnych netbooków z Windows XP Home – procesora Intel Atom, 1 GB RAM, dysku 160 GB, 10-calowego ekranu i modułu Bluetooth – niestandardowy jest akumulator o pojemności 5200 mAh, dzięki któremu Samsung NC10 w naszych testach uzyskał doskonały wynik: średnio 5 godzin pracy. Jak dotąd tylko Eee PC 1000H może pochwalić się lepszym rezultatem.

Co więcej, NC10 okazał się nie tylko długodystansowcem, ale i sprinterem, uzyskując świetne noty w testach aplikacyjnych PCWorldBench 6 b2 i MobileMark2007 równe dotychczasowemu rekordziście, Toshibie NB100.

Jedyne zastrzeżenia mamy do ekranu, który kontrastem i jasnością ustępuje większości rywali. Również waga wynosząca 1,35 kg nie należy do najniższych, ale można ją usprawiedliwić pojemną baterią.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: