Samsung NC110

Samsung NC110 wykorzystuje jednordzeniowy procesor Atom N455, dlatego jest dosyć wolny, ale za to na baterii działa ponad 10 godzin. To konfiguracja do przeglądania Internetu, pracy z pakietami biurowymi, która sprawdzi się na wyjazdach.

Obudowa

Samsung NC110 prezentuje się bardzo ładnie. Obudowa w całości wykonana jest z plastyku, górna pokrywa wykończona jest na wysoki połysk, wnętrze jest matowe. Konstrukcja obudowy nie należy do najsztywniejszych, ale nie mamy do niej żadnych zastrzeżeń bo jest starannie wykonana. Na spodzie netbooka zamontowano tylko jedną klapkę, pod którą znajdziemy moduł pamięci. Bateria jest spora, ale nie wystaje poza obrys obudowy. Duże gumowe stopki są dobrze przymocowane do obudowy i doskonale stabilizują komputer nawet na gładkich powierzchniach. Samsung NC110 waży niecałe 1,17 kg, czyli tyle co przeciętny netbook z 10 calowym ekranem.

"Słoneczny netbook" Samsung NC215S

Klawiatura i touchpad

Samsung NC110 wyposażony jest w wygodną klawiaturę o wymiarach 25x9,5 cm (dł./szer.) z niewielkimi i szeroko rozstawionymi klawiszami (klawiatura typu chiclet). Szeroki touchpad (8x4 cm - dł./szer.) jest bardzo wygodny i należy do jednych z największych jakie mieliśmy okazję testować w netbookach.

Rozmieszczenie gniazd

Samsung NC110 oferuje typowe wyposażenie, czyli trzy gniazda USB 2.0, złącze VGA, LAN. Nam szczególnie spodobało się ich rozmieszczenie, które według nas jest optymalne bo gniazda nie są umieszczone zbyt blisko siebie, tak jak to często bywa w innych netbookach.

Chromebook już w przedsprzedaży

Ekran

Samsung NC110 wyposażony jest w niewielki ekran o przekątnej 10,1 cali, który pracuje w rozdzielczości 1024x600 pikseli. Efektywnie więc dysponujemy niewielkim obszarem roboczym, który z pewnością będzie za mały abyśmy mogli wygodnie pracować z kilkoma otwartymi oknami. To niestety wada większości małych netbooków. Brawa należą się natomiast producentowi za to że zdecydował się na wykorzystanie matowej matrycy, która według nas o wiele lepiej sprawdza się w codziennej pracy, bo nie odbija się niej światło.

Zobacz test najnowszego netbooka Samsung NS310

Wydajność

Samsung NC110 nie jest zbyt wydajnym notebookiem a to za sprawą jednordzeniowego procesora i małej pojemności pamięci RAM (1 GB). Procesor Intela Atom N455 pomimo tego, że oferuje całkiem przyzwoitą prędkość - 1,66 GHz, to i tak do bardziej "zaawansowanych" operacji jak odtwarzanie filmów HD się nie nadaje. Nawet Windows 7, choć jest mało wymagający na tym netbooku działa wolno. Oczywiście do przeglądania Internetu, poczty czy pisania w edytorze tekstowym Samsung NC110 wystarczy, ale nawet taka prozaiczna czynność jak otwarcie kilku stron na zakładkach przeglądarki już wyraźnie spowalnia działanie netbooka.

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Samsung NC110

Czas pracy na baterii

Samsung NC110 dysponuje dużą baterią o pojemności 6600 mAh. To w tej chwili najpojemniejsza bateria jaka testowaliśmy z netbookiem. Samsung NC110 to bardzo energooszczędna konfiguracja, netbook z uruchomionym systemem pobiera zaledwie 6 W a obciążony programem 3DMark06 - 14 W. Połączenie pojemnego akumulatora i niskiego poboru prądu musiało zaowocować długim czasem pracy na baterii, dlatego nie byliśmy specjalnie zdziwieni faktem że Samsung NC110 okazał się pod tym względem jednym z najlepszych (prawie 10 godzin w teście MobileMark 2007 - Reader).

Samsung NC110

Samsung NC110

Wnioski

Długi czas pracy na baterii nieco rekompensuje niską wydajność Samsunga NC110. Jakość wykonania i wyposażenie są standardowe, cena również nie odbiega od średniej.

Zobacz inne testy netbooków


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: