Samsung NP-900X1B-A01PL

Samsung NP-900X1B to supercienki laptop wykorzystujący dysk SSD i procesor Intela z rodziny Core. Jest szybki, elegancji i świetnie się prezentuje. T Jego największą wadą jest wysoka cena, ale w przypadku tego laptopa, jest ona jak najbardziej uzasadniona.

Obudowa

Samsung NP-900X1B jeżeli chodzi o wymiary to zbliżony jest do netbooków (298 x 197,5 x 15,9 ~ 16,5 mm), jest przy tym równie lekki (1,15 kg) i poręczny. Wykonany jest z duraluminium, które sprawia że jest nie tylko lekki ale również sztywny i mocny. Gdy na nim pracujemy nic w nim nie trzeszczy nie ugina się. Klapa chroniąca ekran jest sztywna i cienka a to cechy rzadko spotykane w laptopach.

Możliwości

Samsung NP-900X1B pozbawiony jest napędu optycznego i nie ma się czemu dziwić, bo trudno by go było zmieścić w tak cienkiej obudowie. Ma za to wygodną klawiaturę (jak na ten rozmiar laptopa) wyspową, która wyposażona jest w system podświetlający klawisze i całkiem duży topuchpad (10x6,5 cm).

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]

Producent wyposażył go w dwa gniazda USB (jedno w wersji 2.0 i jedno zgodne z najnowszym standardem 3.0), małe gniazdo HDMI i czytnik kart pamięci. Najbardziej dotkliwy jest według nas brak pełnowymiarowego gniazda HDMI (musimy nosić ze sobą specjalną przejściówkę) i popularnego interfejsu VGA do analogowego przysalania sygnału wideo. Szkoda, że producent nie zastosował w tym modelu modemu 3G, bo do dyspozycji są tylko dwa podstawowe interfejsy bezprzewodowe, czyli Wi-Fi i Bluetooth.

Wydajność

Samsung NP-900X1B korzysta z procesora Intela Core i3 2357M. To dwurdzeniowa jednostka wyposażona w technologię Hyper-Threading, dzięki której potrafi wykonywać do czterech wątków w jednym cyklu zegara (w systemie rozpoznawany jest jak procesor czterordzeniowy). Zaletą tego procesora jest niski pobór prądu (17 W), wadą niska wydajność (procesor taktowany jest zegarem 1,3 GHz). Podobnie jest z wykorzystywanym układem graficznym Intela HD 3000, który pobiera śladowe ilości energii (zintegrowany jest z procesorem), ale w grach kompletnie sobie nie radzi.

Wnioski

Dzięki wykorzystaniu dysku SSD Samsung NP-900X1B okazuje się jednak szybszy od przeciętnych konfiguracji z tym procesorem. Co istotne pobiera niewiele prądu, dlatego na baterii pracuje całkiem długo i przy włączonym Wi-Fi i przyciemnionym ekranie (do 50%) potrafi pracować 5-6 godzin.

Ranking ultrabooków


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: