Samsung NP-N210-JA01PL

Zalety:

  • Długi czas pracy na baterii
  • Przystępna cena
  • Wygodna klawiatura

Wady:

  • Niska wydajność
  • System Windows 7 w okrojonej wersji „Starter”

Praktyczny porządnie wykonany netbook, który wykorzystuje energooszczędną platformę Pine Trail Intela z procesorem N450, w którym zintegrowano kartę graficzną i kontroler pamięci. Jego zastosowanie ogranicza się do pracy z aplikacjami biurowymi i internetowymi, za to bardzo długo działa na baterii.

Samsung NP-N210-JA01PL jest starannie wykonany i choć w całości wykonany z plastiku to prezentuje się bardzo ładnie. Pokrywa jest wykończona na wysoki połysk, wnętrze netbooka jest matowe. To praktyczne rozwiązanie będące udanym kompromisem pomiędzy wygodą użytkowania a wyglądem. Dużym plusem tego netbooka jest pełnowymiarowa klawiatura o wymiarach 25x9,5 cm (dł./szer.) i mocna sztywna konstrukcja obudowy. Wydajność tego komputera jest mocno ograniczona przez zastosowany jednordzeniowy procesor Atom N450 (1,6 GHz), który okazuje się dosyć słabą jednostką do tego aby płynnie odtwarzać filmy Full HD, czy też pracować z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Komputer ten nadaje się tylko do podstawowych czynności jak praca z pakietami biurowymi, przeglądarkami internetowymi. Już kilka otwartych okienek, potrafi wyraźnie spowolnić jego działanie. To niestety wada, którą możemy zarzucić wszystkim netbookom zbudowanym na podzespołach Intela.

Podzespoły

Netbook ten wyposażony jest w najnowszą platformę Pine Trail Intela Atom do netbooków, wykorzystuje procesor Atom N450 oraz, chipset NM10 Express. N450 to jednordzeniowy procesor taktowany zegarem 1,66 GHz, mający 512 KB pamięci cache L2. Wskaźnik TDP dla całego zestawu (łącznie z chipsetem) wynosi tylko 7 W. Najnowsza platforma Intela Pine Trail to idealne rozwiązanie dla netbooków o najmniejszych wymiarach, których atutem ma być długi czas pracy na baterii, cicha praca i niska cena. Taki właśnie jest Samsung NP-N210-JA01PL, zaznaczyć należy tylko że jest to nieco większa odmiana modelu N150, który zbudowano na identycznych podzespołach.

Czas pracy na baterii

Z zamontowanym akumulatorem o pojemności 4400 mAh Samsung NP-N210-JA01PL potrafi pracować prawie dziewięć godzin (MobileMark 2007 Reader – 531 minut). Przy uruchomionym systemie, bez dodatkowego obciążenia netbook ten zużywa tylko ok. 8 W, obciążony testem 3DMark06 maksymalnie 18 W. Jeżeli szukasz netbooka za rozsądne pieniądze, to trudno będzie ci znaleźć równie udaną konstrukcję.