Samsung NP-Q320-FS01PL

Samsung NP-Q320-FS01PL to mały, poręczny, ładnie zaprojektowany i wykonany laptop. Zastosowany procesor i karta graficzna nie należą do najwydajniejszych, ale do pracy czy odtwarzania popularnych multimediów w zupełności wystarczą.

Laptop jest ładnie zaprojektowany, posiada ekran bezramkowy o przekątnej 13,4 cali i szczelinowy napęd optyczny (bez tacki). Z uwagi na poręczne wymiary (326x229x34 mm) i niezbyt dużą wagę 2,18 kg dobrze wypełnia lukę pomiędzy mniejszymi netbookami o ograniczonej wydajności, a standardowymi konstrukcjami z matrycą 15,4 cali, które są większe i cięższe. Nie jest to demon wydajności, ale raczej rozsądna konfiguracja do pracy. Chociaż jest wyposażony w układ graficzny NVIDII GeForce G 105 M do gier raczej się nie nadaje.

Obudowa

Pokrywa laptopa wykonana jest z lakierowanego plastiku, na którym widoczne są odciski palców. Wnętrze wykonane jest dla odmiany z matowego plastiku, na którym odciski palców nie są już widoczne, a z uwagi, że nie jest on pokryty farbą ani lakierem nie musimy się obawiać, że w przyszłości widoczne będą przetarcia. Poszczególne elementy obudowy są dobrze dopasowane, a obudowa jest sztywna i nie trzeszczy nawet przy mocniejszym wygięciu. Laptop wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę i pozbawiony jest dodatkowych przycisków. Na tej samej płaszczyźnie co klawiatura umieszczono dodatkowe ikonki symbolizujące rozmieszczenie poszczególnych gniazd. To wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko znaleźć potrzebny port. Ciekawostką jest gniazdo eSATA/USB, do którego możemy podłączać szybkie dyski zewnętrzne z interfejsem eSATA lub akcesoria USB.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, LAN, VGA, USB, eSATA/USB, HDMI, audio, ExpressCard 34

Przód – czytnik kart pamięci

Prawa strona – napęd optyczny, USB, gniazdo zasilania

Tył – bateria, otwory wentylacyjne.

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 13,4 cali wyposażona jest w powłokę typu "glare" i oferuje rozdzielczość 1366x768 pikseli. To idealny rozmiar, gdy zależy nam na poręcznym laptopie, bo matryca jest wygodniejsza w użyciu niż 10 calowe ekrany z net topów, a w porównaniu do matryc o przekątnej 15,4 cala nie traci zbytnio na funkcjonalności. Niestety pod względem jasności i kontrastu nie jest to najlepsza konstrukcja, a szkoda bo przecież Samsung słynie z dobrej jakości telewizorów.

Podzespoły

Zastosowany procesor Intela Pentium Dual Core 2 T4200 w testach oferuje wydajność zbliżoną do modelu Core 2 Duo T6400 o tym samym zegarze. Zastosowana karta graficzna NVIDII GeForce G 105 M to podobnie jak procesor konstrukcja kierowana dla mniej wymagających użytkowników. Plusem jest dosyć pojemny 320 GB twardy dysk oraz szczelinowy napęd optyczny, który pozbawiony jest tacki.

Wydajność

Zastosowana karta graficzna jest nieznacznie szybsza od starszego modelu GeForce 9300M GS jednak oba układy do gier się nie nadają. Nawet przy zmniejszonej liczbie detali i wyłączonej bibliotece DX10 uzyskana prędkość w takich grach jak FarCry 2, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky nie przekracza 15 kl./s. Marne osiągi w grach potwierdza niski wynik (468 pkt) w teście 3DMarka Vantage. Dla porównania nieco tańszy laptop MSI EX625 z układem graficznym ATI Radeon HD 4670 uzyskał wynik ponad 2500 pkt.

Czas pracy na baterii

Laptop wyposażono w akumulator o pojemności 4400 mAh. Zmierzony w teście Productivity MobileMarka czas pracy na bateriach (ponad 3 godziny) to całkiem przyzwoity wynik, szczególnie, że przy mniejszym obciążeniu laptop potrafi pracować prawie o godzinę dłużej (220 minut w teście Readera MobileMarka). Jak się okazuje, jest to idealna konstrukcja do pracy, a dzięki pojemnej baterii oraz niewielkim gabarytom z pewnością przyda się w podróży. Coś dla osób poszukujących stylowych i funkcjonalnych rozwiązań.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: