Samsung NS310

Zalety:

  • Wygląd i jakość wykonania
  • Duża klawiatura
  • Dwurdzeniowy procesor

Wady:

  • Mała pojemnośc akumulatora

Samsung NS310 wyróżnia się nietypową niebieską obudową i podświetlaną klawiaturą. Netbook ten zbudowany jest na platformie Intela z dwurdzeniowym procesorem Atom N550. Wyposażony jest w system Windows 7 Starter i ma 250 GB twardy dysk.

Obudowa

Samsung NS310 to niewielki netbook z 10 calowym ekranem. Niebieska i błyszcząca obudowa z dużym wytłaczanym napisem "Samsung" z pewnością przykuwa wzrok a netbook wygląda jak opakowanie na prezent. Co istotne, zarówno góra obudowy jak i spód wykończone są w identyczny sposób (lakierowany plastyk). Obudowa jest sztywna, klapa chroniąca matrycę również. Wnętrze netbooka wykonane z czarnego plastyku jest matowe dlatego nie widać na nim odcisków palców, drobnych rysek.

Linux, Chrome OS, Android w netbooku? Oto darmowe alternatywy dla Windows

Klawiatura i touchpad

Samsung NS310 wyposażony jest w klawiaturę typu chiclet (wyspową) z charakterystycznymi szeroko rozstawionymi, niewielkimi klawiszami (ok 1,5 cm szerokości). Klawiatura jak na tego malucha jest całkiem spora (24,5x9,3 mm - dł./szer.), dlatego pisze się na niej wygodnie. Klawiatura wyposażona jest w ledowe podświetlenie klawiszy, z opcją regulacji siły podświetlenia. To idealne rozwiązanie gdy pracujemy na netbooku w nocy i cecha charakterystyczna Samsunga NS310. Touchpad to standardowa konstrukcja z dwoma przyciskami, jego wymiary to 7,5 x 4 cm. Nie mieliśmy z nim żadnych problemów.

Ekran

Samsung NS310 wykorzystuje ekran o przekątnej 10,1 cala, który pracuje w rozdzielczości 1024x600 pikseli - czyli standardowej dla większości netbooków. Ekran ma jedną fajną cechę: matową matrycę, która według nas jest o wiele bardziej praktyczniejsza od błyszczących ekranów, w których odbija się światło. Podobnie jak większość matryc montowanych w netbookach, ekran w Samsungu NS310 ma przeciętne kąty widzenia czyli rozsądne w poziomie i trochę węższe w pionie. Wyróżnia się za to dużą jasnością.

Netbooki mają się całkiem dobrze. A jaka czeka je przyszłość?

Wyposażenie

Samsung NS310 oferuje standardowe wyposażenie jeżeli chodzi o gniazda (3x USB 2.0, VGA, LAN, czytnik kart pamięci, 2x audio). Podobnie jest z bezprzewodowymi interfejsami: Bluetooth i Wi-Fi "n", czy twardym dyskiem o pojemności 250 GB (5400 obr./min). Rozmieszczenie gniazd nie jest zbyt ergonomiczne (np. gniazdo zasilania, USB i VGA są umieszczone zbyt blisko siebie) ale i tak pod tym względem jest lepiej niż w większości netbooków.

Wydajność

Samsung NS310 zbudowano w oparciu o platformę Intela z procesorem Atom N550. To dwurdzeniowa jednostka o prędkości 1,5 GHz, która z pewnością lepiej się sprawdzi w codziennych zastosowaniach od nawet najszybszego jednordzeniowego Atoma. System działa wyraźnie szybciej niż w przypadku netbooków z jednordzeniowym procesorem. Chcąc przyspieszyć działanie netbooka warto jeszcze pomyśleć o rozszerzeniu dostępnej pamięci RAM do 2 GB. Niestety jest to uciążliwe bo do dyspozycji jest tylko jeden slot pamięci zajęty przez 1 GB moduł pamięci, który będziemy musieli wymienić na pojemniejszy.

Karta graficzna zintegrowana w procesorze (Intel GMA 3150) nadaje się tylko do podstawowych zastosowań, o czym świadczy bardzo niski wynik jaki uzyskaliśmy w teście 3DMark06 (147 pkt).

Przyszłe netbooki będą tańsze. Dzięki Intelowi

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Samsung NS310

Czas pracy na baterii

Samsung NS310 wyposażony został w litowo polimerowy akumulator, a nie wykorzystywany zazwyczaj litowo jonowy . Identyczne akumulatory stosuje się w telefonach. Są one praktyczniejsze, bo szybko się ładują, a przy tym technologia ta pozwala na wykonanie baterii o dużej pojemności przy zachowaniu niewielkich rozmiarów baterii. Tym bardziej byliśmy ciekawi jak sprawdzi się w netbooku, szczególnie że oferuje on dosyć małą pojemność 3200 mAh. Samsung NS310 jak się okazało potrafi działać na baterii około pięciu godzin. Nie jest to wynik, który robi wrażenie. Stosunek pojemności baterii do uzyskanego wyniku jest bardzo dobry, jednak w kontekście innych netbooków testowany Samsung wypadł po prostu nie najlepiej.

Wnioski

Samsung NS310 to ciekawy netbook, który wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością. To jak do tej pory jedyny netbook z podświetlaną klawiaturą, który mieliśmy okazję testować. Wyposażony jest też w szybki dwurdzeniowy procesor, dzięki któremu system działa szybko i bez zbędnych zadyszek. Nowoczesna bateria Litowo polimerowa jest niewielka, ale za to szybko się ładuje i wystarcza na pięć godzin pracy z netbookiem. Pomimo tego że czas pracy na baterii nie imponuje, to i tak Samsung NS310 okazuje się fajną konstrukcją do pracy na wyjazdach.

Zobacz inne testy netbooków