Samsung P560

Zalety:

  • Czytnik linii papilarnych
  • Przyzwoity czas pracy na baterii
  • Technologia vPro

Wady:

  • Wysoka cena

Samsung P560 to dobry kandydat na funkcjonalny i nietuzinkowy komputer dla dynamicznego biznesmena. Dzięki dodatkowym gniazdom, matrycy o przekątnej 15,4 cali oraz pełnowymiarowej klawiaturze przyda się też jako domowy komputer do pracy z pakietami biurowymi, a nawet jako multimedialna platforma do odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości

Samsung P560 to dobry kandydat na funkcjonalny i nietuzinkowy komputer dla dynamicznego biznesmena. Dzięki dodatkowym gniazdom, matrycy o przekątnej 15,4 cali oraz pełnowymiarowej klawiaturze przyda się też jako domowy komputer do pracy z pakietami biurowymi, a nawet jako multimedialna platforma do odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości.

Laptop wyróżnia się ciekawą stylistyką (grafitowe wykończenie) i starannie wykonaną obudową. Wyposażony jest w czytnik linii papilarnych, a zaawansowana platforma Intela Centrino2 vPro idealnie nadaje się do zastosowań biznesowych. Niestety za taką konfigurację będziemy musieli zapłacić o wiele więcej niż za standardowy laptop z matrycą 15,4 cali. Dla osób szukających zaawansowanych rozwiązań przydatnych w firmie jest to jednak opłacalny wydatek, bo technologia vPro Intela daje rzeczywiste korzyści. Co istotne laptop pomimo, że mieści 15,4 calową matrycę nie jest ciężki, bo waży niecałe 2,5 kg (358x270x34 mm).

Obudowa

Do jakości wykonania obudowy w P560 nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Pokrywa matrycy wykonana jest ze specjalnego matowego plastiku z domieszką włókien węglowych, na którym nie zostają odciski palców. Jest przy tym odpowiednio sztywna i dobrze chroni matrycę laptopa. Bardzo fajnie zaprojektowano również wnętrze laptopa, które utrzymane jest w grafitowo-czarnej stylistyce. Materiał, z którego je wykonano jest odporny na przetarcia, nie widać też na nim odcisków palców (specjalna powłoka).

Do dyspozycji mamy wygodną pełnowymiarową klawiaturę bez części numerycznej (30x10,5 cm z klawiszami 2x2 cm – wymiary przybliżone). Wyposażona jest w 88 klawiszy, dodatkowych przycisków nie ma. Na krawędzi obudowy na poziomie klawiatury są specjalne ikonki symbolizujące określone gniazda, co pomaga zlokalizować potrzebny port bez konieczności podnoszenia laptopa. Laptop ma bardzo ładnie zaprojektowany system diod informujący nas o trybie pracy komputera, który widoczny jest nawet po zamknięciu pokrywy.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – VGA, LAN, otwory wentylacyjne, HDMI, audio, ExpressCard 54

Przód – czytnik kart pamięci, zestaw diod

Prawa strona – napęd optyczny, 2xUSB

Tył – port szeregowy, bateria, 2xUSB, zasilanie, Kensington Lock.

Matryca

Zastosowany panoramiczny ekran o przekątnej 15,4 i rozdzielczości 1280 x 800 punktów pozbawiony jest powłoki typu "glare". Zapewnia obraz bez refleksów, co umożliwia pracę nawet bezpośrednio przy świetle słonecznym czy w biurze pełnym źródeł światła. Co istotne zastosowana matryca SuperBright dobrze wypada w testach oferując w miarę równomierne podświetlenie (lekkie niedoświetlenie lewej dolnej części ekranu), dobre odwzorowanie barw (średnia DeltaE 17 pkt – im mniejszy wynik tym lepiej) oraz przyzwoite kąty widzenia.

Podzespoły

Zastosowana platforma Intela Centrino 2 vPro opracowana została z myślą o wymaganiach użytkowników biznesowych. Ma zapewnić stabilność pracy, odpowiednią wydajność, bezpieczeństwo zgromadzonych danych (nawet w wypadku awarii lub kradzieży urządzenia). Umożliwia administratorowi zdalne usuwania wirusów, przeprowadzania automatycznych aktualizacji zainstalowanego oprogramowania i wiele innych opcji.

Sercem P560 jest procesor Intela Core 2 Duo P7450 wykonany w technologii 45 nm, oferuje dobrą wydajność (2,13 GHz, magistrala 1066 MHz) i niski pobór prądu (25 W). To mocna jednostka, którą wspiera 2 GB pamięci DDR3, co w efekcie tworzy całkiem wydajny tandem zarówno do zastosowań biurowych jak i multimedialnych. Laptop korzysta z wbudowanego w płytę główną układu graficznego Intela X4500MHD z pamięcią przydzielaną dynamicznie.

Wydajność

Zastosowany układ graficzny nie nadaje się do nowych gier i chociaż ma wsparcie dla biblioteki DX10 jest wolniejszy od GeForce G 105M. Potwierdzają to wyniki testu 3DMark06, gdzie P560 uzyskał 886 pkt a Samsung Q320 z wolniejszym procesorem Intel Pentium Dual Core T4200 i kartą grafiki GeForce G 105M – 2537 pkt. Różnica jest więc spora. Nie ma się czym martwić, bo P560 nie jest laptopem do gier, a to do czego został stworzony czyli pracy z aplikacjami biurowymi przychodzi mu z łatwością.

Czas pracy na baterii

Laptop wyposażony jest w 6 komorową baterię o pojemności 5300 mAh, która wystarcza na 3 godziny intensywnego korzystania z komputera (wynik testu MobileMark2007 – Productivity) i prawie cztery godziny przy mniejszym obciążeniu (wynik testu MobileMark2007 – Reader). To całkiem przyzwoite osiągi, jeżeli weźmiemy pod uwagę całkiem dużą matrycę, jaką dysponuje oraz niebyt dużą wagę, co czyni go dobrym narzędziem pracy nie tylko w firmie, ale również podczas wyjazdów biznesowych.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier