Samsung PL70

Cyfrówka ta jest jednym z najlepiej ocenianych modeli z najniższego przedziału cenowego. Pod względem budowy nie wyróżnia się niczym szczególnym. Największymi atutami są szerokokątny, całkowicie chowający się w korpusie, obiektyw, mechaniczna stabilizacja obrazu oraz spory wyświetlacz LCD. Aparat pozwala na zarejestrowanie ostrych zdjęć, zawierających dużo detali. PL70 jest w dużym stopniu zautomatyzowany – nie pozwala na ustawianie czasu czy przysłony. Aparat wraz z bateriami waży 174 gramy.

Cyfrówka ta jest jednym z najlepiej ocenianych modeli z najniższego przedziału cenowego. Pod względem budowy nie wyróżnia się niczym szczególnym. Największymi atutami są szerokokątny, całkowicie chowający się w korpusie, obiektyw, mechaniczna stabilizacja obrazu oraz spory wyświetlacz LCD. Aparat pozwala na zarejestrowanie ostrych zdjęć, zawierających dużo detali. PL70 jest w dużym stopniu zautomatyzowany – nie pozwala na ustawianie czasu czy przysłony. Samsung PL70 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Zaletami tego typu baterii są bardzo dobra relacja pojemności do wagi oraz krótki czas ładowania. Aparat wraz z bateriami waży 174 gramy i uruchamia się w 1,2 sekundy.

Elektronika

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 megapikseli. Konstruktorzy zastosowali matrycę typu 1/2,3 cala. Należy ona do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Małe wymiary mogą być przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów - szczególnie jeśli fotografujemy przy wysokiej czułości. Zdjęcia oraz filmy zapisywane są na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w pamięci wewnętrznej.

Optyka

Kompakt ten został wyposażony w obiektyw z 5,1-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa to ekwiwalent 28 milimetrów. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szeroki plan. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach. Największy otwór przysłony przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,5. Obiektyw należy zatem do "ciemnych" - w słabych warunkach oświetleniowych trudno jest nim używać krótkich czasów (chyba, że kosztem podwyższenia czułości). Sytuację nieco ratuje zastosowanie mechanicznego stabilizatora obrazu.

Kontrola kadru

PL70 został wyposażony w monitor o 3-calowej przekątnej i rozdzielczości 230000 pikseli. Ekran, jaki zastosowali konstruktorzy, zapewnia wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka na szczęście pozwala na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo). Samsung PL70 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Samsung PL70 otrzymał 9,2 punktu na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Zdjęcia nie budzą także zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów. W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki" - która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 4,8 punktu na dziesięć. Pod tym względem wypadł dużo gorzej od niższego modelu PL55.

Za szumy (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 4,5 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,1 punktu. W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 4,2 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat wypadł słabiej uzyskując 2,8 punktu na 10.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia. To jednak powszechna dolegliwość cyfrówek w tym rodzaju oświetlenia.