Samsung PL80

Aparat jest niewielką, ale solidnie wykonaną cyfrówką. Dysponuje płaskim metalowym korpusem, do którego zamontowano 5-krotny, szerokokątny zoom. Aparat jest wyposażony w zarówno w optyczny (mechaniczny) jak też elektroniczny system stabilizacji obrazu. Jak na niedrogi (poniżej 400 zł) kompakt, uzyskał niezłe oceny w teście jakości obrazu.

Aparat jest niewielką, ale solidnie wykonaną cyfrówką. Dysponuje płaskim metalowym korpusem, do którego zamontowano 5-krotny, szerokokątny zoom. Aparat jest wyposażony w zarówno w optyczny (mechaniczny) jak też elektroniczny system stabilizacji obrazu.

Jak na niedrogi (poniżej 400 zł) kompakt, uzyskał niezłe oceny w teście jakości obrazu.

Budowa

Aparat został zaprojektowany klasycznie – wszystkie elementy konstruktorzy umieścili w typowych miejscach – na górze znajduje włącznik oraz dźwignia służąca do zmiany ogniskowej (została umieszczona na przycisku wyzwalającym migawkę). Z tyłu znajduje się typowy „talerzyk” służący do nawigowania po menu aparatu. Nie zastosowano koła trybów pracy, Samsung PL80 nie został też wyposażony w przycisk kompensacji ekspozycji. Jeśli obraz jest rejestrowany zbyt jasno lub zbyt ciemno, użytkownik musi szukać funkcji kompensacji w menu. Cyfrówka nie dysponuje także przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Samsung PL80 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 740 mAh. Zaletami tego typu baterii są bardzo dobra relacja pojemności do wagi oraz krótki czas ładowania. Kompakt razem z akumulatorem waży 138 gram.

Elektronika

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 4000x3000 (12mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali raczej mały sensor typu 1/2,3 cala. Pliki zdjęciowe trafiają na nośnik typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB). PL80 jest gotowy do pracy w 1,4 sekundy.

Optyka

Model ten został uzbrojony obiektywem z 5-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa optyki aparatu to ekwiwalent 28 milimetrów. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Światło obiektywu przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,4. Obiektyw nie jest zatem superjasny.

Dzięki temu, że konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, możesz fotografować „z ręki” nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala za to na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Samsung PL80 niestety nie został przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości HD. Podczas kręcenia „zwykłych” filmów SD użytkownik może używać zoomu optycznego.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Samsung PL80 otrzymał 7 punktów na 10 możliwych. Nie jest to co prawda świetny rezultat, ale też i nie najgorszy zważywszy cenę urządzenia. Szczegółowość obrazu do większości zastosowań jest wystarczająca.

Aparat uzyskał przeciętne noty w teście odwzorowania geometrycznego - w teście dystorsji (beczkowate wygięcie obrazu) otrzymał 5,6 punktów. W jednym z najważniejszych testów - próbie określającej rozpiętość tonalną zdjęć - aparat otrzymał 5 punktu na dziesięć.

Za poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 4,6 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,9 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 5,6 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 3,6 punktu.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: