Samsung PS50B550

Telewizor plazmowy o przekątnej 50 cali, należący do najnowszej linii Samsunga, wyposażonej w wiele innowacyjnych rozwiązań.

Przetestowaliśmy 50-calowy telewizor Samsunga, w którym zastosowano najnowszej generacji panel plazmowy Full HD. PS50B550 należy do nowej linii energooszczędnych urządzeń, które w porównaniu ze starszymi modelami zużywają o połowę mniej energii. Przy jasności ekranu wystarczającej do komfortowego oglądania wyświetlanego obrazu, nawet w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu (pobór mocy w przypadku plazm jest zmienny, w zależności od jasności aktualnie wyświetlanego obrazu, a nie stały, jak w odbiornikach LCD) urządzenie pobierało ok. 250 W, a w trybie Eco zaledwie 160 W.

Odbiornik ma dopracowaną stylistycznie obudowę, wykonaną z dobrej jakości materiałów, wyposażoną w szklaną, obrotową podstawę. Na jej tylnej ściance zamontowano bogaty zestaw gniazd, m.in. z 3 złączami HDMI 1.3, zaś na bocznej umieszczono gniazda podręczne, wśród których znalazły się HDMI i USB 2.0. To ostatnie umożliwia odtwarzanie plików muzycznych czy wyświetlanie zdjęć cyfrowych z przenośnych dysków, i to nie tylko typu flash, lecz także 2,5-calowych dysków twardych, nawet bez zewnętrznego zasilania.

Nowy telewizor ma hybrydowy tuner pozwalający na odbiór sygnału analogowego oraz cyfrowego (DVB-T i DVB-C). Co ważne, tuner naziemnej telewizji cyfrowej obsługuje system kodowania MPEG4, a taki będzie obowiązywał w Polsce.

Czytelne i łatwe w obsłudze menu ekranowe odbiornika jest rozbudowane i pozwala na precyzyjne regulacje, chociaż trzeba przyznać, że fabryczne ustawienia są bardzo dobrze przygotowane. Szczególnie podobał nam się tryb „Film”, oferujący bardzo naturalny, kontrastowy obraz, z dobrze nasyconymi kolorami. Warto także skorzystać z funkcji dynamicznej kontroli kontrastu, która działa bardzo dobrze, ale tylko w ustawieniu „Niski”. Wówczas kontrast zostaje mocno wzmocniony, ale obraz nie przestaje być naturalny i nie jest przejaskrawiony. Także przy wyborze tonacji czerni radzimy wybrać tryb „Ciemna”, bo „Ciemniejsza” i „Najciemniejsza” wprawdzie powodują duże zwiększenie głębi czerni, ale niestety ich użycie sprawia, że w ciemnych scenach spada szczegółowość obrazu. Warto dodać, że odbiornik wyposażono w 18-bitowe przetwarzanie koloru, dzięki czemu wyświetlany obraz ma doskonałą gradację barw. Ponadto układ Wide Color Enhancer 2 poszerzający paletę barw sprawia, ze wyświetlane kolory są wspaniale nasycone i zróżnicowane.

Jakość generowanego przez urządzenie dźwięku jest na dobrym poziomie. A do tego zastosowany w telewizorze procesor SRS TruSurround HD działa bardzo sprawnie – jego uruchomienie zdecydowanie poszerza scenę dźwiękową i poprawia brzmienie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: