Samsung Portable SSD X5 500GB

Ultraszybki nośnik SSD wykorzystujący Thunderbolt 3.

Samsung Portable SSD X5 500GB to najszybszy przenośny nośnik w naszym zestawieniu. Samsung postanowił wykorzystać interfejs Thunderbolt 3, dzięki któremu transfery są niesamowicie wysokie. Niestety wydajność nie idzie w parze z ceną. Nośnik Samsung Portable SSD X5 500GB jest o 200 zł droższy od dwukrotnie pojemniejszej ADAT'y.

Samsung Portable SSD X5 500GB

Samsung Portable SSD X5 500GB jest kompatybilny z urządzeniami wyposażonymi w interfejs Thunderbolt 3 takimi, jak najnowsze MacBook'i Pro, Air oraz droższe komputery z systemem Windows. Niestety zastosowanie nowego rozwiązania wiąże się ze sporą wadą. Samsung Portable SSD X5 500GB kompatybilny jest jedynie z komputerami Mac oraz Windows z portami Thunderbolt 3 z zainstalowanym systemem Mac OS X Sierra lub nowszym i Windows 10 w wersji 64 bitowej. Producent nie przewidział kompatybilności wstecznej dla komputerów posiadających jedynie porty USB. Trzeba o tym wiedzieć podczas zakupu tego dysku.

Zobacz również:

  • Galaxy S23 Ultra na promocji! Za najnowszego flagowca zapłacisz teraz o kilkaset złotych mniej

Implementacją standardu Thunderbolt 3 opartego na USB Typu C pozowliła skorzystać z dobrodziejst interfejsu NVMe również w dyskach zewnętrznych. Thunderbolt 3 zapewnia 40 Gb/s przepustowości i jest najszybszym w chwili obecnej portem wejścia/wyjścia, jaki można spotkać w komputerach.

Samsung Portable SSD X5 500GB posiada prędkość odczytu na poziomie 2800 MB/s oraz prędkość zapisu wynoszącą 2300 MB/s. To rewelacyjne rezultaty, które są lepsze od większości dysków SSD wbudowanych w komputery.

Producent aby zapewnić tak wysoką wydajność zastosował technologię DTG (Dynamic Thermal Guard), która pozwala zachować odpowiednią temperaturę pracy.

Obudowa Samsung Portable SSD X5 500GB wzmocniona została za pomocą stopu magnezu, dzięki czemu dysk jest w stanie przetrwać upadek z wysokości 2 metrów.

Za bezpieczeństwo przechowywanych danych odpowiada 256 bitowe szyfrowanie AES.

Dysk waży 150 gram i dostarczany jest w zestawie z przewodem Thunderbolt 3.