Samsung Q9F 2018

Telewizor 65 cali z oferty Samsunga.

Samsung Q9F 2018

W skrócie:

Telewizor 65 cali z oferty Samsunga.

Zalety:

  • Bardzo dobry kontrast
  • Odwzorowanie barw
  • Równomierność podświetlenia

Wady:

  • Masywna obudowa
  • Jakość czerni
Zwycięzca tegorocznego testu telewizorów 65 cali, a zarazem flagowy model z oferty Samsunga w technologii QLED. Wynik może być zaskakujący – w ostatnich latach modele OLED cieszyły się dużo większą estymą wśród testerów. Pozytywny rezultat nie oznacza, że Samsungowi udało się wyeliminować wszystkie wady QLED-ów. Najsłabszym punktem modelu Q9F okazuje się budowa. Urządzenie jest większe i cięższe niż konkurenci.

Producent stara się redukować rozmiary samego ekranu, powierzając mu jedynie wyświetlanie obrazu. W obudowie odbiornika zachowano procesor i płytę główną, natomiast część elektroniki, w tym zasilacz i wszystkie złącza, została przeniesiona do osobnej skrzynki. Moduł ten ma nawet swoją własną nazwę - One Connect - i jest podłączany do telewizora za pomocą jednego cienkiego przewodu. Takie rozwiązanie ma również swoje zalety. Skrzynka wraz z podłączonymi do niej urządzeniami, takimi jak: konsola, dysk i zestaw audio, może zostać schowana w szafce lub nawet przeniesiona do innego pomieszczenia. Dzięki temu nie szpeci się salonu stertą urządzeń i poplątanych przewodów.

Wysoka ocena za wydajność to jedynie częściowa zasługa parametrów matrycy. Zgodnie z oczekiwaniami ekran QLED ma bardzo dobry kontrast, ale wciąż daleki od idealnej czerni oferowanej przez konkurencyjną technologię OLED. Uwagę zwraca natomiast niezłe odwzorowanie barw oraz świetna równomierność podświetlenia. Najmocniejszą stroną konstrukcji okazują się jednak testy związane z pracą i obsługą telewizora. System Tizen jest intuicyjny i skuteczny. Płynność jego obsługi plasuje się na poziomie niedostępnym dla konkurentów. Całość jest kontrolowana za pomocą pięknie wykończonego, aluminiowego pilota typu smart.

Telewizor zadowoli również wymagających graczy. Samsung Q9F błyskawicznie identyfikuje konsolę i rezerwuje dla niej dodatkowy kafelek w głównym menu systemu. Automatycznie aktywowany jest również przeznaczony dla gier tryb obrazu. Ciekawym udogodnieniem okazuje się funkcja Steam Link. Oprogramowanie pozwala na błyskawiczny mirroring gier z komputera (czyli przesyłanie obrazu na ekran telewizora) oraz sterowanie nimi za pomocą kontrolerów podłączanych bezpośrednio do telewizora.

Nietypowym rozwiązaniem w modelu Q9F jest wygaszacz ekranu odwzorowujący przestrzeń za ekranem. Funkcja wymaga użycia smartfona, ale efekty są zadowalające i pozwalają na ukrycie obecności wyłączonej matrycy. Miłym gestem jest również udostępniany za darmo pakiet Smart Pack. Użytkownik może wybrać dostęp do 4 z 7 serwisów VOD. Platformy Showmax, IPLA, FilmBox Live, player+, VoD Onet oraz Eleven Sports mogą być użytkowane nieodpłatnie przez 6 miesięcy, a HBO GO przez 3 miesiące. Wysoka cena jest bez wątpienia istotnym uzasadnieniem tak dobrej oceny urządzenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: