Samsung R522 (NP-R522-FA01PL)

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Przystępna cena

Wady:

  • Powłoka odblaskowa matrycy

Rozsądna konfiguracja za przystępne pieniądze, do tego jest starannie wykonana i prezentująca się o wiele lepiej niż większość laptopów w cenie do 3000 zł.

Mało jest tak dobrze wykonanych i ładnie zaprojektowanych laptopów w cenie poniżej 3000 zł, a taki właśnie jest Samsung R522. Jakością wykonania i stylistyką bez problemów mógłby konkurować ze znacznie droższymi konstrukcjami. Co istotne jest dobrze wyposażony, gdyż oprócz bezprzewodowej karty sieciowej, 4 gniazd USB ma również gniazdo eSATA do podłączania szybkich dysków zewnętrznych oraz HDMI. Zastosowany procesor oraz zewnętrzna karta graficzna nie należą do wydajnych jednak do codziennych zastosowań oraz zabawy z multimediami w zupełności wystarczą. To konfiguracja o dobrym współczynniku możliwości do ceny i polecić ją można każdemu, kto szuka nie tylko tanich, ale dobrze wykonanych i funkcjonalnych komputerów przenośnych.

Obudowa

Obudowa w przeciwieństwie do większości tańszych laptopów wykonana jest z dobrej jakości materiałów, które nadają jej stylowego i nowoczesnego wyglądu. Wyposażona jest w pełnowymiarową klawiaturę, na której pisze się bardzo wygodnie (wyraźne odstępy pomiędzy przyciskami). Główne otwory wentylacyjne ma zamontowane na tylnim panelu, co jest dobrym rozwiązaniem, gdy laptopa trzymamy na kolanach. Całość jest przy tym dosyć lekka, bo komputer z zasilaczem waży niecałe 2,8 kg.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, gniazdo zasilania, VGA, LAN, HDMI, eSATA/USB, USB, dwa gniazda audio, ExpressCard 54

Przód – czytnik kart pamięci

Prawa strona – napęd optyczny, 2xUSB.

Tył – bateria otwory wentylacyjne

Matryca

Matryca generuje całkiem przyzwoity obraz, jest równomiernie podświetlona (91%) i ma niski współczynnik DeltaE (parametr określający odchylenie koloru od wzorca). Niestety jej głównym mankamentem jest odblaskowa powłoka "glare", w której odbija się wszystko niemal jak w lustrze.

Wydajność

Pomimo wykorzystania starszych i mniej wydajnych podzespołów jak procesor Intel Pentium Dual Core T3400 oraz wbudowanego układu graficznego Intela GMA X4500MHD, komputer ten dzięki 4 GB RAM do pracy z Vista, pakietami biurowymi nadaje się idealnie. Kłopoty możemy mieć jedynie z odtwarzaniem filmów w wysokiej rozdzielczości o wysokim bitrate, bo mogą nie odtwarzać się płynnie. Laptop wyposażony jest w baterię o pojemności 4000 mAh, która wystarcza na ok. 3 godzin pracy.