Samsung R710-AS02PL

Jeśli notebook ma być elementem zestawu domowej rozrywki trzymanego w salonie, stylistyką powinien nawiązywać do pozostałych sprzętów. Oczywiście laptop Samsunga będzie się najlepiej prezentować z urządzeniami RTV tej firmy, ale jego wzornictwo jest bardziej uniwersalne.R710 cechuje się też bardzo niskim poziomem hałasu, co tym bardziej rekomenduje ten laptop jako domowe centrum rozrywki.

Sprowadzanie opisu komputera przenośnego do poziomu dyskusji nad jego wyglądem może wydawać się barbarzyństwem, ale przy dzisiejszym zalewie modeli notebooków tak podobnych do siebie konfiguracjami, trzeba zwracać uwagę na każdą cechę wyróżniającą je z tłumu. Laptop Samsunga nawiązujący stylistyką do telewizorów LCD tego producenta (czarna, lśniąca obudowa z frontową częścią łagodnie przechodzącą w czerwień) doskonale będzie komponował się z urządzeniami w salonie.

Siłą R710 nie jest wyłącznie strona wizualna: pod względem specyfikacji do przeciętnych komputerów z pewnością nie należy, oferując dość rozbudowaną konfigurację opartą na 17-calowej matrycy, jednym z najbardziej wydajnych mobilnych układów graficznych, combo Blu-ray, szybkim procesorze i nowoczesnej pamięci DDR3. Problem jednak w tym, iż wersja R710 oznaczona AS02PL nie jest łatwo dostępna – została przygotowana dla sieci Vobis i gdy zakończyliśmy testy, praktycznie próżno było jej szukać (w sprzedaży są modele o słabszych procesorach i grafice). Może jednak się zdarzyć, że wkrótce pojawi się jako następca obecnych konfiguracji.

Mocnej podstawie sprzętowej R710 towarzyszy zestaw interfejsów komunikacyjnych, które nie są już, niestety, aż tak imponujące. Owszem, obecność 4 portów USB, wyjścia HDMI, sieci LAN 1 Gb/s czy Wi-Fi a/g/n jest mile widziana, ale dziś to przecież standardy. W R710 nie uświadczysz tymczasem coraz częściej używanego gniazda eSATA bądź przydatnego tunera TV, nie mówiąc o powoli odchodzącym w przeszłość złączu FireWire. A przecież takie właśnie drobiazgi wpływają na decyzje zakupowe konsumentów, którzy – mając do wyboru wiele podobnych urządzeń – oczywiście wolą więcej za te same pieniądze, nawet jeśli dodatki do niczego im się nie przydadzą.

W testach duży Samsung uzyskał bardzo dobre wyniki wydajności, co nie może dziwić przy takich podzespołach. Na szczególne pochwały zasługują doskonałe rezultaty grafiki, tylko minimalnie niższe od rekordowych w tej klasie cenowej (należą do Aristo Vision i475, który cechuje się podobną wydajnością, lecz aż o godzinę krócej pracuje na baterii) oraz czas działania na akumulatorze wynoszący średnio 4 godziny. R710 cechuje się też bardzo niskim poziomem hałasu, co tym bardziej rekomenduje ten laptop jako domowe centrum rozrywki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: