Samsung S1060

Zalety:

  • Pięciokrotny zoom
  • Niska cena

Wady:

  • Przeciętna jakość zdjęć
  • Wysokie szumy przy wyższych czułościach

Jedna z najtańszych na rynku cyfrówek – Samsung S1060 został wyposażony w 10-megapikselową matrycę CCD typu 1/2,33 cala oraz obiektyw z 5-krotnym zoomem. Możliwości optyczne w tak tanim modelu brzmią kusząco. Entuzjazm nieco jednak opada, gdy zwrócimy uwagę na ekwiwalent ogniskowej – obiektyw nie umożliwia wykonywanie ujęć szerokokątnych (najkrótsza ogniskowa opowiada 38 mm). Tak, jak się można było spodziewać S1060 nie rozpieści użytkownika jakością rejestrowanego obrazu - zdjęcia charakteryzuje przeciętna ostrość i dynamika.

Jedna z najtańszych na rynku cyfrówek – Samsung S1060 został wyposażony w 10-megapikselową matrycę CCD typu 1/2,33 cala oraz obiektyw z 5-krotnym zoomem. Możliwości optyczne w tak tanim modelu brzmią kusząco. Entuzjazm nieco jednak opada, gdy zwrócimy uwagę na ekwiwalent ogniskowej – wynosi on 38-190 mm. Obiektyw pozwala co prawda na wykonanie przyzwoitego zbliżenia, ale częściej przydatnego ujęcia szerokokątnego już niestety nie. Na szczęście jest dość jasny – największy otwór przysłony to 2,8 przy najkrótszej ogniskowej, i 4,6 przy najdłuższej.

Budowa

Pod względem konstrukcji korpusu aparat nie wyróżnia się niczym szczególnym - jest to typowej wielkości aparat kompaktowy. Zastosowano w nim teleskopowo, częściowo chowający się w korpusie obiektyw (podczas, gdy aparat jest wyłączony z korpusu wystaje centymetrowej wysokości cylinder). Po prawej stronie korpus jest nieco grubszy, co ma stanowić namiastkę rękojeści i poprawiać komfort trzymania urządzenia. Czyni to jednak w niewielkim stopniu. Zgrubienie jest głównie potrzebne po to by można zmieścić w tym miejscu baterie – aparat jest zasilany dwoma popularnymi ogniwami typu AA ("paluszki").

Na górze obudowy umieszczono niewielkie koło trybów. Można dzięki niemu ustawić jeden z trybów tematycznych, tryb ze stabilizacją obrazu (o których dalej) czy tryb rejestracji wideo (filmy o maksymalnej rozdzielczości 640 x 320 pikseli). Możemy też wybrać typowy program ekspozycji "P" oraz tryb ustawień ręcznych "M", który pozwala na ustawianie zarówno czasu ekspozycji jak i przysłony (można wybierać tylko dwie jej wartości, różne w zależności od ogniskowej).

Przyciski pozwalające na sterowanie zoomem zlokalizowno w wygodnym miejscu – tuż pod kciukiem prawej dłoni.

Stabilizacja

Na aparacie znajduje się naklejka informująca o zastosowaniu stabilizatora obrazu. W dobie coraz powszechniej stosowanych mechanicznych kompensatorów drgań może się wydawać, że i ta cyfrówka dysponuje skuteczną stabilizacją. Niestety – malutką czcionką producent informuje, że w grę wchodzi jedynie stabilizacja cyfrowa, której działanie sprowadza się do podwyższenia czułości podczas rejestracji zdjęcia. Jest więc, ale jak by jej nie było – wprowadzanie elektronicznych systemów stabilizacji jest zabiegiem adekwatnym do chwytu marketingowego polegającego na zachwalaniu możliwości skanerów po przez podawanie informacji o niebotycznych rozdzielczościach interpolowanych.

Rozpoznawnie twarzy

Jak wiele aparatów na rynku, także tani S1060 został wyposażony w technologię rozpoznawania twarzy - aparat wykrywa twarz i automatycznie dostosowuje ostrość i ekspozycję tak, aby ją dobrze naświetlić. kompozycję oraz ogólną jakość portretów i innych zdjęć sytuacyjnych osób. Aparat dysponuje funkcją prostej kontroli kadru w trybie portretowym. Jest ona przydatna, gdy chcemy wykonać autoportret – jeśli w kadrze nie mieści się cała twarz, albo zdjęcie zostało źle (na przykład ukośnie) skomponowane, aparat informuje o tym specjalnym sygnałem dźwiękowym.

Programy tematyczne

Samsung S1060 oferuje typowy zestaw programów tematycznych – użytkownik może użyć następujących: noc, portret, dziecko, krajobraz, zbliżenie, tekst, zachód słońca, świt, zdjęcia pod światło, fajerwerki, plaża / śnieg, autoportret, jedzenie i kawiarnia.

Aparat oferuje też oryginalną funkcję – można zarejestrować obraz negatywowy.

Jakość obrazu

Jest adekwatna do ceny urządzenia. Przeciętnie oceniliśmy ostrość i dynamikę obrazu. Po podwyższeniu czułości do poziomu ISO 400 na zdjęciach pojawiają się dość silne szumy.

Podsumowanie

Aparat jest typową tanią cyfrówką. Dysponuje może ponadprzeciętnym w swojej klasie zoomem (bo nie 3 a 5-krotnym), ale niestety nie pozwala na wykonywanie ujęć szerokokątnych. Jakość obrazu jest adekwatna do ceny.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier