Samsung SSD 850 EVO
-
- 16.07.2015, godz. 11:55
Samsung SSD 850 EVO to niedrogi nośnik SSD wyposażony w nowoczesne pamięci 3D V-NAND
Samsung SSD 850 EVO wyposażony jest za to w nowoczesne pamięci 3D V-NAND (TLC), które charakteryzują się wysoką żywotnością i dobrą korelacją wydajności do poboru prądu. Dzięki nim Samsung SSD 850 EVO objęty jest 5 letnim okresem gwarancyjnym i ma mniejszą moc elektryczną (7 W) od pozostałych nośników SSD. Podobne układy pamięci zastosowano też w droższym modelu Samsung 850 PRO, tyle że w droższej wersji MLC.
Samsung SSD 850 EVO - Deklarowana szybkość pracy

Dane producenta

Szybkość sekwencyjnego zapisywania danych - dane producnta
Samsung SSD 850 EVO - Koszt gigabajta

SSD 850 EVO ma mocną i starannie wykonaną aluminiową obudowę, która dobrze chroni elektronikę, przed wyładowaniami elektrostatycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s i 512 MB cache ( DDR3 SDRAM).
Zobacz również:
Maksymalny transfer zapisu sprawdzony za pomocą programu CrystalDiskMark to 529 MB/s. Szybciej pracowały jedynie dyski SSD w cenie powyżej 550 zł. Uśredniona szybkość zapisu i odczytu zmierzona za pomocą programów HD Tune, AS SSD Benchmark, CrystalDiskMark, również jest wysoka i wynosi powyżej 500 MB/s. Podczas testów praktycznych nośnik Samsunga wypadł jednak bardzo słabo. Rozpakowywanie 5 GB archiwum RAR odbywało się z szybkością 125 MB/s (średni wynik był o 9 MB/s wyższy) a Samsung zajął ostatnie miejsce. Podobnie było podczas zapisywania 10 GB archiwum ze zdjęciami (345 MB/s - ostatnie miejsce) i instalowania gry z obrazu ISO (255 MB/s – przedostatnie miejsce)..
Platforma i procedura testowa - Samsung SSD 850 EVO
Do testowania nośników SSD wykorzystaliśmy komputer wyposażony w: procesor Intela Core i7 4790K, płytę główną Asusa Maximus VII Hero (chipset Intela Z97), 16 GB pamięci RAM i nośnik SSD Intela SSD 750 z interfejsem PCI Express 3.0.

Asus Maximus VII Hero
Szybkość pracy SSD sprawdziliśmy za pomocą programów: CrystalDiskMark, HD Tune Pro, AS SSD Benchmark oraz dodatkowych testów praktycznych.

CrystalDiskMark - Test SSD o pojemności 240 -256 GB
CrystalDiskMark (test Seq Q32T1) posłużył do określenia maksymalnej wydajności nośników SSD. Jest on też często wykorzystywany przez producentów dysków SSD do określania ich maksymalnej wydajności.

AS SSD Benchmark - test SSD 240 - 256 GB
W skład programu AS SSD Benchmark, wchodzi osiem testów umożliwianych sprawdzenie sekwencyjnej i losowej szybkości zapisywania i odczytywania danych.

HD Tune PRO - Test SSD o pojemności 240 -256 GB
HD Tune Pro posłużył do zbadania maksymalnej szybkości zapisywania i odczytywania danych w trybie sekwencyjnym oraz określenia czasów dostępów do danych. Im niższymi czasami dostępu dysk dysponuje tym lepiej, bo potrafi szybciej przesłać lub odczytać porcje danych. Co ważne to główna zaleta dysków SSD, które osiągają czasy dostępu na poziomie 0,12 czyli kilkuset razy szybciej od klasycznego HDD.

HD Tune Pro - test SSD o pojemności 240 - 256 GB
Ważną częścią testu nośników SSD o pojemności 240 – 256 GB były również testy praktyczne. Dzięki nim sprawdziliśmy rzeczywistą szybkość działania nośników w codziennych zastosowaniach. Podczas tych testów mierzyliśmy szybkość: zapisywania 10 GB katalogu ze zdjęciami, rozpakowywania 5 GB archiwum skompresowanego za pomocą programu WinRAR i instalacji 27 GB gry z zamontowanego obrazu ISO.

Intel SSD 750
Katalog ze zdjęciami i obraz ISO umieszczone były na nośniku SSD Intela 750. To istotny element platformy testowej, bo dzięki niemu transfer danych odbywał się z maksymalną szybkością pracy testowanego nośnika SSD.
Samsung SSD 850 EVO - WYNIKI TESTÓW
CrystalDiskMark - Samsung SSD 850 EVO


AS SSD Benchmark - Samsung SSD 850 EVO






HD Tune Pro - Samsung SSD 850 EVO


Testy praktyczne - Samsung SSD 850 EVO


