Samsung ST550

Zalety:

  • Dodatkowy ekran
  • Bardzo dobry ekran główny
  • Płytka obudowa

Wady:

  • Przeciętna jakość zdjęć

Samsung w jednym ze swoich najnowszych modeli zastosował nie jeden a dwa monitory. Dodatkowy wyświetlacz został umieszczony na przednim panelu aparatu i ma pomagać w wykonywaniu autoportretów lub wzbudzać zainteresowanie fotografowanych dzieci.

Samsung w jednym ze swoich najnowszych modeli zastosował nie jeden a dwa monitory. Dodatkowy wyświetlacz został umieszczony na przednim panelu aparatu i ma pomagać w wykonywaniu autoportretów lub wzbudzać zainteresowanie fotografowanych dzieci. Drugi ekran to jednak nie jedyna zaleta tego niewielkiego kompaktu klasy slim. Dużym atutem jest także ekran główny – konstruktorzy zastosowali bardzo duży (o przekątnej 3,5 cala) dotykowy panel o niespotykanej dotąd rozdzielczości 1 152 000 pikseli. Wyświetlany na nim obraz robi spore wrażenie – pozwala użytkownikowi dostrzec nawet niewielkie detale. Jest to pomocne nie tylko podczas kadrowania, ale także po wykonaniu zdjęcia. Umożliwia szybką ocenę jego ostrości.

Elektronika i optyka

Aparat wyposażono w 12-megapikselowy sensor CCD oraz 4,6-krotny zoom optyczny, przystosowany do obejmowania szerokiego planu (ekwiwalent najkrótszej ogniskowej wynosi 27 mm). Mimo że jest to bardzo smukła cyfrówka – grubość obudowy wynosi zaledwie 19 mm – konstruktorzy zastosowali niemal całkowicie chowający się w korpusie obiektyw teleskopowy.

Na uwagę zasługuje nietypowy w aparatach cyfrowych nośnik pamięci. Konstruktorzy zastosowali używane w aparatach telefonicznych karty standardu Micro-SD. Można dzięki temu wymieniać nośnik między cyfrówką a telefonem. Pytanie tylko po co? Nietypowa karta może okazać się problemem – większość popularnych czytników jej nie obsługuje, nie da się jej umieścić na przykład w większości laptopów czy netbooków (najbardziej powszechnymi standardami są „duże” SD oraz Memory Stick Duo)

Funkcje

ST550 jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Pozwala jednak na wykonanie podstawowych ustawień – użytkownik może wybrać poziom czułości, zmieniać profil balansu bieli (a także dokonywać ręcznego pomiaru) oraz korygować ekspozycję. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość wyboru punktu ustawienia ostrości. Wystarczy wskazać palcem dowolny punkt na dotykowym ekranie, a ostrość będzie ustawiana w tym miejscu.

Jakość obrazu

Aparat nie rozpieszcza użytkownika wybitną jakością zdjęć. Średnio oceniliśmy szczegółowość obrazu, nieco słabiej dynamikę i poziom szumów.