Samsung SpinPoint F1 HE103UJ

Jedna litera w nazwie urządzenia czyni różnicę – i to zauważalnie dużą. Dysk Samsunga z serii SpinPoint F1 o pojemności 1 TB gościł już w naszych testach pod postacią modelu HD103UJ, ale nie udało mu się osiągnąć spektakularnych sukcesów. Ani wydajnością, ani ceną nie zawojował rankingu twardych dysków, plasując się pośrodku pierwszej dziesiątki najlepszych urządzeń. Zupełnie inaczej jest z następcą tego twardziela: dysk HE103UJ specyfikacją nie różni się od wcześniejszej wersji, ale w testach ujawnia prawdziwe oblicze.

Jedna litera w nazwie urządzenia czyni różnicę – i to zauważalnie dużą. Dysk Samsunga z serii SpinPoint F1 o pojemności 1 TB gościł już w naszych testach pod postacią modelu HD103UJ, ale nie udało mu się osiągnąć spektakularnych sukcesów. Ani wydajnością, ani ceną nie zawojował rankingu twardych dysków, plasując się pośrodku pierwszej dziesiątki najlepszych urządzeń.

Zupełnie inaczej jest z następcą tego twardziela: dysk HE103UJ specyfikacją nie różni się od wcześniejszej wersji, ale w testach ujawnia prawdziwe oblicze. Przede wszystkim usprawniono pracę interfejsu SATA, dzięki czemu wzrosły wartości transferu danych. Ta drobna z pozoru zmiana w połączeniu ze skróconym czasem dostępu przełożyły się na znacznie lepsze wyniki benchmarków. Najważniejsze z nich – indeks aplikacji h2benchw oraz ogólna wydajność HDD z PCMark Vantage – wzrosły średnio aż o 35 proc.! To bardzo duża różnica, wręcz kolosalna jak na sprzęt z tej samej generacji. Co zastanawiające, wydłużeniu uległy czasy kopiowania między partycjami, zwłaszcza w wypadku większych plików.

Oczywiście taki przyrost nie pozostał bez wpływu na pozycję napędu Samsunga w naszym zestawieniu. HE103UJ bez trudu zdetronizował dotychczasowych liderów wydajności wśród modeli 7200 obr./min (terabajtowe Hitachi Deskstar E7K1000 i WD Caviar Black), zajmując drugie miejsce w tabeli za niedoścignionym WD VelociRaptorem.