Samsung SpinPoint M6 HM500LI

Zalety:

  • Duża pojemność
  • Rozsądna cena

Wady:

  • Wolniejszy od konkurencji
  • Duży pobór mocy

Miejsca na dysku nigdy za wiele, zwłaszcza w czasach multimediów wysokiej jakości.Pół terabajta w laptopie to kusząca propozycja, chociaż niekoniecznie w tym wykonaniu – dysk Samsunga nie zadowoli miłośników wysokiej wydajności.

Miejsca na dysku nigdy za wiele, zwłaszcza w czasach multimediów wysokiej jakości. O tym, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapełnienie twardziela o dowolnie dużej pojemności jest tylko kwestią czasu, wie już chyba każdy użytkownik komputera, także przenośnego. Dlatego półterabajtowe napędy 2,5-calowe dziś są jeszcze niemal egzotyką, ale jutro staną się niezbędnym minimum.

Drugi po WD Scorpio Blue dysk o pojemności 500 GB w naszych testach przybył z fabryki Samsunga. Model HM500LI jest trochę tańszy od rywala z WD, podstawowymi parametrami niczym się od niego nie różni (pracuje z szybkością 5400 obr./min, obsługuje interfejs SATA 3 Gb/s i ma 8 MB bufora), ale w praktyce wypada dużo gorzej. Począwszy od niższej przepustowości interfejsu, przez dłuższe czasy dostępu, gorszą wydajność w benchmarkach aplikacyjnych po wolniejsze kopiowanie danych między partycjami Samsung po prostu nie ma szans w starciu z WD5000BEVT. Może natomiast konkurować z minimalnie tylko szybszym, lecz mniej pojemnym napędem Momentus 5400.5 320 GB od Seagate’a.Jednak pod względem poboru mocy nie jest w stanie dorównać ani wspomnianym dwóm rywalom, ani nawet nowym twardzielom 7200 obr./min Seagate’a i WD. Jego zapotrzebowanie na energię pozostało niestety na poziomie napędów starszej generacji. Dlatego HM500LI nie będzie dobrym wyborem dla użytkowników, którzy szukają sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii.