Samsung SpinPoint M6 HM500LI

Zalety:

  • Duża pojemność
  • Rozsądna cena

Wady:

  • Wolniejszy od konkurencji
  • Duży pobór mocy

Miejsca na dysku nigdy za wiele, zwłaszcza w czasach multimediów wysokiej jakości.Pół terabajta w laptopie to kusząca propozycja, chociaż niekoniecznie w tym wykonaniu – dysk Samsunga nie zadowoli miłośników wysokiej wydajności.

Miejsca na dysku nigdy za wiele, zwłaszcza w czasach multimediów wysokiej jakości. O tym, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapełnienie twardziela o dowolnie dużej pojemności jest tylko kwestią czasu, wie już chyba każdy użytkownik komputera, także przenośnego. Dlatego półterabajtowe napędy 2,5-calowe dziś są jeszcze niemal egzotyką, ale jutro staną się niezbędnym minimum.

Drugi po WD Scorpio Blue dysk o pojemności 500 GB w naszych testach przybył z fabryki Samsunga. Model HM500LI jest trochę tańszy od rywala z WD, podstawowymi parametrami niczym się od niego nie różni (pracuje z szybkością 5400 obr./min, obsługuje interfejs SATA 3 Gb/s i ma 8 MB bufora), ale w praktyce wypada dużo gorzej. Począwszy od niższej przepustowości interfejsu, przez dłuższe czasy dostępu, gorszą wydajność w benchmarkach aplikacyjnych po wolniejsze kopiowanie danych między partycjami Samsung po prostu nie ma szans w starciu z WD5000BEVT. Może natomiast konkurować z minimalnie tylko szybszym, lecz mniej pojemnym napędem Momentus 5400.5 320 GB od Seagate’a.Jednak pod względem poboru mocy nie jest w stanie dorównać ani wspomnianym dwóm rywalom, ani nawet nowym twardzielom 7200 obr./min Seagate’a i WD. Jego zapotrzebowanie na energię pozostało niestety na poziomie napędów starszej generacji. Dlatego HM500LI nie będzie dobrym wyborem dla użytkowników, którzy szukają sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier