Samsung SyncMaster B2430L

Samsung SyncMaster B2430L jest typową konstrukcją multimedialną. Ekran o przekątnej 59 centymetrów ma filmowe proporcje (16:9) i rozdzielczość zgodną z wymaganiami FullHD (1920x1080 pikseli). Monitor ma po jednym gniazdku D-Sub, oraz DVI. W urządzeniu nie ma zamontowanych głośników. Matryca ciekłokrystaliczna, wykonana w technologii TN, jest podświetlana od tyłu przez zainstalowane za ekranem lampy jarzeniowe.

Z powodu takiego rozwiązania Samsung jest grubszy od konstrukcji z krawędziowym podświetleniem LED-owym.

Wolna matryca

Matryca jest stosunkowo wolna, na reakcje trzeba czekać aż pięć milisekund. To jest czas reakcji między szarościami, pomiędzy bielą i czernią zwykle bywa dłuższy. Ta cecha może przeszkadzać graczom. Niezbyt szerokie sa także kąty widzenia. Wynoszą nominalnie w poziomie 170, a w pionie 160 stopni. Ale monitor dysponuje trzema "magicznymi" ustawieniami: koloru, jasności i kąta widzenia. To ostatnie jest najciekawsze. Sztuczka polega na tym, żeby odwrócić ekran w stronę patrzącego ale tylko wirtualnie nie ruszając go fizycznie. To rzeczywiście działa jak obrót, widoczność po jednej stronie się poprawia, ale po przeciwnej pogarsza. Ustawienie kąta widzenia, włącznie z kierunkiem centralnym ma 6 pozycji. I to naprawdę działa. Za ten pomysł i jego realizację dalibyśmy Samsungowi dziesiątkę w ocenie za jakość obsługi. Pozostałe magiczne funkcje to MagicBright oraz MagicColor. Pierwszy odgrywa rolę profilu obrazu i ma do wyboru opcje "Internet, Game, Sport, Movie, Dynamic, Kontrast. MagicColor ma poprawiać czytelność kolorów w wersji "Full albo Inteligent".

Kalibracja

Jednak żaden z predefiniowanych profili nie zagwarantował poprawnej kalibracji, dostrojenie musieliśmy wykonać za pomocą indywidualnych ustawień każdego koloru. Efekt był całkiem niezły. Parametr deltaE, który ilustruje wierność kolorów udało się poprawić z 11 do 4,6. Kontrast, zwykle malejący wskutek kalibracji, pozostał na podobnym poziomie (900:1). Test jednorodności oświetlenia wypadł przeciętnie głównie z powodu nadmiernego podświetlenia środka ekranu. Z tego powodu 85% w tej konkurencji co prawda nie jest wynikiem z czołówki, ale też nie stanowi katastrofy.

Cienie

Ciemne sceny będą wyświetlane przeciętnie. Od kompletnej ciemności do 5 procent jasności niebieski luminofor jest na urlopie. Na szczęście pozostałe dwa startują prawidłowo w związku z tym głębokie cienie będą rozróżnialne chociaż niezbyt wiernie. Jak zwykle w matrycach TN na przepływach pojawiają się stopnie, gdyż monitor nie potrafi wyświetlić wszystkich 16 milionów kolorów.