Samsung SyncMaster S24A300B

Ranking: Najbardziej oszczędne monitory LCD - LED 2011

Samsung SyncMaster S24A300B został wyposażony w panoramiczny ekran o przekątnej 24 cali i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Matryca wykonana w technologii TN jest podswietlona krawędziowo za pomocą LED-ów. Czas reakcji matrycy wynosi 5 milisekund, kontrast statyczny 1000:1, a jasność 250 cd/m2. Monitor odbiera sygnał video przez gniazdka D-Sub i DVI. Nie ma głośników.

Budowa

Samsung SyncMaster S24A300B ma ekran panoramiczny (16:9) o przekątnej 24 cali. Rozdzielczość matrycy jest typowa dla monitorów fullHD i wynosi 1920x1080 pikseli. Sam piksel ma kształt kwadratu o boku 0,277 mm. Ekran został wykonany w technologii TN stąd ma charakterystyczne dla niej niewielkie kąty widzenia 170 stopni w poziomie i 160 - w pionie. Jest podswietlony krawędziowo za pomocą LED-ów. Czas reakcji matrycy wynosi 5 milisekund, kontrast statyczny 1000:1, a jasność 250 cd/m2. Monitor odbiera sygnał video przez gniazdka D-Sub i DVI. Nie ma głośników.

Możliwości

W monitorze jest kilka "magicznych" funkcji. Najciekawszy jest MagicAngle, który pozwala obracać kąt dobrego widzenia odpowiednio do położenia oczu oglądającego. Oczywiście zamiast tego można ręcznie obrócić monitor na meblu albo zmienić kąt pochylenia ekranu. Mamy też oprogramowanie MultiScreen, uruchamianie kontrastu dynamicznego, poszerzenie palety kolorów i możliwość zaprogramowania jednego z przycisków menu. Gniazdko DVI obsługuje HDMI. Menu ekranowe i instrukcja obsługi są spolonizowane.

Zobacz również:

  • Nowości dla graczy i nie tylko od AOC oraz Philips

Wydajność

Menu ekranowe jest umieszczone w rogu ekranu, nie ma kłopotu z przyporządkowaniem funkcji konkretnym przyciskom. Gniazdko, którym dociera sygnał nie jest identyfikowane automatycznie, wyboru należy dokonać w menu. Poza ustawieniami jasności, ostrości i kontrastu mamy pięć predefiniowanych temperatur koloru oraz możliwość ręcznego wyregulowania wzmocnienia czerwieni, zieleni i niebieskiego z osobna. Fabryczna kalibracja monitora nie jest dobra. W czasie testów poprawiliśmy współczynnik dE`z 16 do 4,8, temperaturę barwową z 7200 do prawie idealnych 6450. Kontrast nie jest nadzwyczajny i ledwo przekracza 650:1. Samsunga należy pochwalić za równomierne podświetlenie ekranu. 95% przy krawędziowym podświetleniu to dobry wynik. Monitor zużywa tylko 27W na dodatek ma kilka predefiniowanych stopni jasności, które ułatwiają jeszcze większą oszczędność.

Wyniki testu

Samsung SyncMaster S24A300B

Niezła gama kolorów powiększona o kolory naturalne

Samsung SyncMaster S24A300B

Można dobrze zestroić kolory zwłaszcza w środku w środkowych jasnościach.

Samsung SyncMaster S24A300B

Poprawnie. Ciemne fragmenty nie zleją się jedną plamę.

Wnioski

Samsung SyncMaster S24A300B jest prostym i niezbyt drogim monitorem z kilkoma ciekawymi funkcjami ułatwiającymi jego ekslploatację. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Asusem VE228H, HP X2301 i Iiyama ProLite B2475HDS


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: