Samsung SyncMaster S27A950D

Samsung SyncMaster S27A950D oferuje duży 27 calowy panoramiczny i możliwość wyświetlania obrazu w 3D. Z pewnością nie tylko to zwróci waszą uwagę, bo monitor ten zachwycił nas też nietuzinkowym wyglądem. Cienki profil, nowoczesne wzornictwo sprawiają, że Samsung SyncMaster S27A950D może być ozdobą każdego salonu.

Obudowa

Samsung SyncMaster S27A950D robi spore wrażenie świetnie wykonaną i nietuzinkową obudową. Grubość obudowy monitora nie przekracza 1 cm! a wykonana jest z plastyku i aluminiowej blachy. Na wuagę zasługuje też niewielka grubość ramki, która wynosi również około centymetra. Niestety niewielka grubość obudowy negatywnie wpłynęła na sztywność obudowy, która trzeszczy i lekko się ugina gdy przestawiamy monitor, np. łapiąc za róg obudowy. Musimy na to uważać, bo mocniejsze wygięcie obudowy może doprowadzić do pęknięcia matrycy a tego z pewnością gwarancja nie obejmuje. Nie jest to jednak wielka wada, a raczej cecha cienkich monitorów, do której należy się przyzwyczaić. Długa podstawka dobrze stabilizuje monitor na biurku, niestety możemy za jej pomocą regulować jedynie nachyleni monitora w pionie i to w niewielkim zakresie. Większym problemem jest brak możliwości regulacji wysokości, na której położona jest matryca.

Wyposażenie

Samsung SyncMaster S27A950D to sporej wielkości monitor, dlatego i pudełko, w które zapakowany jest monitor jest całkiem duże (69x55x22 cm). Powinno się jednak bez problemów zmieścić do osobowego samochodu. Niewielka grubość obudowy spowodowała, że monitor nie ma wbudowanego zasilacza a zewnętrzny, który dołączany jest do monitora. Wraz z nim w pudełku znajdziemy też kabel HDMI i okulary 3D. Takie wyposażenie wydaje się optymalne, jednak pamiętajmy o tym że większość stacjonarnych komputerów ma gniazda VGA i DVI a HDMI popularne jest w przenośnych komputerach. Oczywiście możemy zastosować specjalne przejściówki , ale są one dosyć kłopotliwe i nie zawsze się sprawdzają.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Dosyć nietypowo bo z tyłu podstawki monitora zamontowano cztery gniazda: analogowe, DVI-D, HDMI i zasilające. To świetne rozwiązanie bo podłączenie kabla sygnałowego nie sprawia żadnych problemów. Dodatkowo cieszy różnorodność dostępnych interfejsów, które pozwalają podłączyć monitor do starych jak i nowoczesnych komputerów stacjonarnych i przenośnych.

Sterowanie

Samsung SyncMaster S27A950D wyposażony jest w dotykowe przyciski podświetlane na biało. To praktyczne rozwiązanie bo są one doskonale widoczne nawet w nocy. Najważniejsze jest jednak to, że są one ergonomicznie rozmieszczone, także nawigacja po interfejsie programowym monitora jest prosta i intuicyjna.

Oprócz przycisków do regulacji głośności mamy do dyspozycji dodatkowy przycisk do regulacji trybu 3D czy też uruchomienia konwersji obrazu z 2D do 3D.

Jakość obrazu

Samsung SyncMaster S27A950D wyposażony jest w 27 calowy ekran, który pracuje w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Matryca wykonana jest w technologii TFT LCD i ma panoramiczne proporcje (16:9). Kąty widzenia są standardowe i wynoszą 170 stopni w poziomie i 160 stopni w pionie. Do codziennej pracy oglądania filmów są wystarczające. Monitor oferuje szybki czas reakcji (2 ms) i możliwość pracy z prędkością 120 Hz, co jest kluczowym parametrem gdy wyświetlmy obraz w 3D, ponieważ częstotliwość ta dzielona jest na pół. Dzieje się tak ponieważ dla każdego oka wysyłany jest nieco inny obraz, czyli częstotliwość pracy monitora dzielona jest na pół.

Zmierzona przez nas jasność obrazu (330 cd/m2) jest niemal identyczną jak wartość podawana przez producenta (300 cd/m2). Testy jakość obrazu po przywróceniu wartości domyślnych, wypadł bardzo dobrze. Zbieżność kolorów jest więcej niż dobra i monitor według mnie nie da się o wiele lepiej skalibrować. Można co prawda kombinować, ale poprawa jakości nie będzie duża, bo to monitor nastawiany na szybką pracę a nie jakość wyświetlanego obrazu. Do codziennej pracy radzimy tylko zredukować jasność do około 150 cd/m2 (czyli z fabrycznych 100% do około 30%).

O ile nie mamy większych zastrzeż co do jakości obrazu (oczywiście w porównaniu do innych monitorów z matrycą TFT) to równomierność podświetlenia matrycy mogłaby być lepsza ( 86 %). Ewidentnie prawy, lewy górny róg i dolny prawy róg monitora są niedoświetlone (o około 15 %). Do minus tej konstrukcji zaliczam też błyszczącą powłokę ekranu, która działa niemal jak lustro. Pozbawiony tej wady jest monitor Philipsa 273G3DHSB, który również wyposażony jest w matryce 3D o przekątnej 27 cali.

Wnioski

Samsung SyncMaster S27A950D to jeden z najdroższych i najlepszych monitorów 3D jakie możemy obecnie kupić. specjalnie dostosowana do 3D, duża matryca sprawia że oglądanie filmów 3D na tym monitorze to czysta przyjemność. Co istotne, oferuje on też ciekawą stylistykę i świetnie będzie pasował do nowoczesnego salonu. Warto go kupić.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: