Samsung UE46B7000

Zalety:

  • Kontrastowy obraz
  • Szybka matryca
  • Atrakcyjna stylistyka
  • Dobra jakość wykonania
  • Funkcje multimedialne

Wady:

  • Przeciętna jakość dźwięku

Efektowny stylistycznie, 46” telewizor LCD Full HD z krawędziowym podświetleniem LED, oferujący rozbudowane funkcje multimedialne.

Do redakcyjnych testów trafił 46-calowy odbiornik Samsunga z serii 7, dysponujący matrycą LCD z krawędziowym podświetleniem LED. UE46B7000 ma dopracowaną stylistycznie obudowę, wykonaną z dobrej jakości materiałów, wyposażoną w szklaną, obrotową podstawę. Telewizor jest bardzo płaski - obudowa ma w najgrubszym miejscu zaledwie 3 cm. To zasługa nie tylko systemu podświetlenia matrycy, ale i użytych do budowy odbiornika komponentów. Urządzenie jest wyposażone w bogaty zestaw gniazd, jednak tak cienka obudowa uniemożliwiła montaż standardowych złączy Euroscart, komponentowych i kompozytowych RCA. Są one dostępne po zastosowaniu specjalnych przejściówek, które dostarczane są razem z odbiornikiem.

Funkcjonalność

Telewizor wyposażono w atrakcyjne graficznie menu ekranowe, pozwalające w łatwy sposób obsługiwać rozbudowane funkcje odbiornika. Oferuje ono także zaawansowane możliwości zmiany parametrów obrazu. Regulować można m.in. temperaturę barwową, intensywność działania kontrastu dynamicznego, tonację czerni czy zakres wyświetlanych kolorów. Można skorzystać także z predefiniowanych ustawień, z których, naszym zdaniem, najbardziej naturalny obraz oferuje tryb Film

100 Hz Motion Plus

Telewizor dysponuje zaawansowanymi systemami poprawy jakości obrazu, m.in. układem 100 Hz Motion Plus, zwiększającym, w dynamicznych scenach, ostrość wyświetlanych na ekranie ruchomych obiektów. System ten działa bardzo sprawnie, ale radzimy uruchamiać go w trybie Wyraźny - wówczas obraz jest naturalny, nie ma tzw. efektu teatru telewizji, a obiekty na pierwszym planie nie wydają się oderwane od tła.

Internet@TV

UE46B7000 ma złącze sieciowe Ethernet (można też dokupić oferowany osobno adapter sieci Wi-Fi standardu „n” i umieścić go w gnieździe USB), pozwalające podłączyć telewizor do Internetu i korzystać z funkcji Internet @ TV. Działa ona szybko i sprawnie - za pomocą pilota uruchamiamy pełnoekranowe menu z ikonami serwisów internetowych, m.in. YouTube, Picasa, serwisów informacyjnych czy sklepu z grami i widżetami.

Media Play

Jedną z mocniejszych stron telewizora jest sprawna obsługa plików multimedialnych, odtwarzanych zarówno z dysków USB, jak i z sieci komputerowych (DLNA). Funkcja Media Play pozwala na sprawne odtwarzanie cyfrowych zdjęć JPEG, plików audio MP3 oraz filmów zapisanych w wielu formatach. Obsługiwane są WMV, DivX, XviD, MKV czy AVHD (w rozdzielczości 1080p), także z polskimi napisami w .txt (plik z napisami musi mieć taką samą nazwę, jak z filmem i być zapisany w tym samym katalogu).

Obraz i dźwięk

Zastosowana w telewizorze 46” matryca LCD o rozdzielczości 1920x 1080 pikseli, z udoskonalonym filtrem antyrefleksyjnym, oferuje bardzo głęboką czerń i wysoki współczynnik kontrastu.

Kolory

W odbiorniku są tylko cztery predefiniowane tryby: Standardowy, Naturalny, Dynamiczny i Filmowy. Wszystkie jednak oferują obraz za zimny, ze zbyt dużym udziałem niebieskiego i deficytem czerwieni. Najlepszy jest tryb Film, bo wówczas temperatura barw jest najbardziej zbliżona do pożądanych 6500 kelwinów. Generalnie krzywa gamma ma wartości zbyt duże, co mogłoby skutkować utratą szczegółów przy wyświetlaniu ciemnych scen. Na szczęście ten mankament jest równoważony przez wyższy niż w modelach konkurencji współczynnik kontrastu.

Kontrast

Urządzenie oferuje kontrast statyczny na poziomie 3100:1. To bardzo dobry wynik nie tylko wśród modeli 46-calowych. Dla porównania, 40-calowy telewizor Sony KDL-40NX700, również z krawędziowym podświetleniem oferuje kontrast 2500:1, a popularny, 42-calowy LG 42SL9000 tylko 650:1. Dzięki głębokiej czerni i dobremu kontrastowi, UE40C7000 wyświetla obraz efektowny i dynamiczny.

Równomierność podświetlania matrycy

Zastosowana w tym modelu matryca, mimo krawędziowego podświetlenia diodami LED, świeci równomiernie. Pomiary w 9 punktach ekranu dały bardzo dobry wynik - 96%. Nieco ciemniejsze są rogi, lecz w normalnej eksploatacji defekt ten jest praktycznie niewidoczny.

Jasność

W trybie Film jasność ekranu wynosi 160 cd/m2, co w zupełności wystarcza do komfortowego oglądania obrazu w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Oferowana maksymalna jasność to 280 cd/m2 (w trybie Dynamicznym).

Kąty widzenia. Zastosowany panel oferuje dość dobre kąty widzenia. Dopiero patrząc na ekran pod kątem 150 stopni, widoczne są zamiany kolorów oraz spadek kontrastu.

Dźwięk

Brzmienie telewizora, mimo wbudowania jego w obudowę dwóch 10 W głośników i subwoofera, nawet po uruchomieniu funkcji SRS TruSurround HD, jest przeciętnej jakości - brakuje mu dynamiki i mocnej podstawy basowej.

Zużycie energii

Pod względem zużycia energii model Samsunga prezentuje dobry poziom. Jak na ekran 46-calowy, pobór prądu jest niewielki, choćby z racji zastosowanej technologii, ale wyższy od najbardziej energooszczędnych modeli LCD z krawędziowym podświetleniem LED.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier