Samsung VP-HMX20C

To pierwsza kamera Full HD tego producenta. Została wyposażona w obiektyw z dziesięciokrotnym zoomem oraz spory (1/1,8 cala) przetwornik CMOS o rozdzielczości 6,4 miliona pikseli. Filmy zapisywane są na wewnętrznej pamięci flash (8GB) oraz kartach SDHC. Niestety producent nie wyposażył kamery w optyczny stabilizator obrazu.

To pierwsza kamera Full HD tego producenta. Została wyposażona w obiektyw z dziesięciokrotnym zoomem oraz spory (1/1,8 cala) przetwornik CMOS o rozdzielczości 6,4 miliona pikseli. Filmy zapisywane są na wewnętrznej pamięci flash (8GB) oraz kartach SDHC. Samsung VP-HMX20C rejestruje filmy w dwóch trybach: z przeplotem (50i) i progresywnie (25p). Dostępne są także inne rozdzielczości – SD: 576 (50p) i "slow motion". Na uwagę zasługuje ten ostatni – pozwala na rejestrację sceny w zwolnionym tempie. Filmy wykonywane w tym trybie są dość niskiej rozdzielczości (448 x 336 pikseli) za to charakteryzują się dużą częstotliwością poszczególnych klatek. Dzięki funkcji "slow motion" można dokładnie odwzorować szybko odgrywające się sceny (na przykład upadający przedmiot czy wyczyn sportowy).

Budowa i wyposażenie

Samsung VP-HMX20C został skonstruowany podobnie do opisywanej już na naszych łamach kamery VP-HMX 10C. Korpus jest bardzo obły - czy wręcz walcowaty. Z jednej strony jest zaletą - nie powoduje dyskomfortu powodowanego przez ostre krawędzie, z drugiej kształt ten nie pozwala na mocne "zakotwiczenie" kamery w dłoni – ma ona tendencje do obracania się wokół osi optycznej podczas wykonywania niektórych manipulacji – na przykład zmiany ogniskowej przy wykorzystaniu dźwigienki zoomu. Podobnie jak wspomniany niższy model Samsunga, kamera została wyposażona w ruchomy element rękojeści (patrz zdjęcie), który ułatwia filmowanie z wysokości bioder.

Tak, jak większość modeli Sony i najnowsze Panasoniki, VP-HMX20C jest wyposażona w dotykowy ekran LCD. Na odchylanym panelu zlokalizowano także dodatkowe przyciski sterujące kamerą (włącznik rejestracji oraz przyciski służące do zmiany ogniskowej) jak też przycisk "Q.MENU", służący do uaktywniania menu podręcznego, w którym możesz szybko ustawić rozdzielczość, balans bieli, wybrać metodę ustawiania ostrości i rodzaj nośnika (wewnętrzna pamięć flash lub karta SDHC) oraz wykonać kompensację ekspozycji.

Niestety pierwszy model Full HD tego producenta nie został wyposażony w optyczny stabilizator obrazu. Można liczyć tylko na elektroniczną korektę wstrząsów, co w tym przypadku nie sprawdza się najlepiej. Drżący obraz jest jedną z największych wad kamery.Jak każda kamera HD, także i ten model Samsunga pozwala na podłączenie do telewizora czy projektora za pomocą złącza HDMI. Niestety jednak w korpusie VP-HMX20C gniazdo HDMI się nie znajduje. Połączenie z odbiornikiem możliwe jest zatem tylko poprzez stację dokującą (dostarczoną w zestawie).

Jakość obrazu

Kamera nie wypadła rewelacyjnie w naszych testach. Powodem dość odległego miejsca w rankingu jest słabo działający autofokus i niewystarczająca stabilizacja obrazu (jak już pisałem największa wada kamery). Nieźle można zaś ocenić ostrość i dynamikę obrazu. Kamera bardzo szybko potrafi dostosować się do zmieniającej się temperatury barwowej oświetlenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: