Samsung WB650

Zalety:

  • Duży zakres ogniskowej
  • Bardzo dobry wyświetlacz
  • Możliwość ręcznego kontrolowania parametrów ekspozycji
  • Wbudowany GPS

Wady:

  • Brak szybkiego dostępu do kompensatora ekspozycji i zmiany czułości

W przeciętnej wielkości kompakcie zmieścił się nieprzeciętny obiektyw – zoom pozwalający na 15-krotne zbliżenie. Aparat został także wyposażony w monitor o bardzo dużej rozdzielczości (920k pikseli) oraz odbiornik GPS. Aparat nagrywa filmy w standardzie 720p, które może wyświetlać na ekranie telewizora lub projektora dzięki złączu HDMI. WB650 został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 megapikseli. Zastosowano matrycę typu 1/2,3 cala – czyli jedną z najmniejszych jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Pliki zdjęciowe trafiają na nośnik typu SDHC. Aparat obsłuży także nowy standard kart pamięci – SDXC – których pojemność przekracza 32 GB.

W przeciętnej wielkości kompakcie zmieścił się nieprzeciętny obiektyw – szerokokątny zoom pozwalający na 15-krotne zbliżenie. Aparat został także wyposażony w monitor o bardzo dużej rozdzielczości (920k pikseli) oraz odbiornik GPS. Aparat nagrywa filmy w standardzie 720p, które może wyświetlać na ekranie telewizora dzięki złączu HDMI.

Budowa

Pod względem gabarytów aparat nie wyróżnia się – trudno go zaliczyć do „slimów”, nie jest także typowym „megazoomem”, który masą może konkurować z najmniejszymi lustrzankami czy modelami hybrydowymi. Kompakt razem z akumulatorem waży 259 gram.

W korpusie aparatu znalazło się miejsce na koło trybów pracy - umieszczono je na górnej ściance cyfrówki. Znajdziesz na nim „kreatywne” pozycje PASM, tryby automatyczne i wideo. Niestety Samsung WB650 nie został wyposażony w dedykowany przycisk kompensacji ekspozycji. Jeśli obraz jest rejestrowany zbyt jasno lub zbyt ciemno, użytkownik musi szukać funkcji kompensacji w menu. Cyfrówka nie dysponuje także przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Elektronika

WB650 został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 megapikseli. Zastosowano matrycę typu 1/2,3 cala – czyli jedną z najmniejszych jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Pliki zdjęciowe trafiają na nośnik typu SDHC. Aparat obsłuży także nowy standard kart pamięci – SDXC – których pojemność przekracza 32 GB.

Czas uruchamiania aparatu wynosi 1,9 sekundy.

Optyka

Z pozoru przeciętna cyfrówka została wyposażona w nieprzeciętny obiektyw, bo pozwalający na 15-krotne zbliżenie. Jego najkrótsza ogniskowa stanowi ekwiwalent 24 milimetrów. Jest to obiektyw super-szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować bardzo szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury. Największy otwór przysłony przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,2. Obiektyw nie jest zatem super jasny – to cena, którą trzeba zapłacić za duży zakres ogniskowej.

Jak w każdym obecnie wprowadzanym superzoomie, zastosowano mechaniczny stabilizator obrazu.

Kontrola kadru

Samsung WB650 dysponuje monitorem LCD, którego przekątna wynosi 3 cale rozdzielczość aż 920000 pikseli. To najwyższej klasy wyświetlacz, jaki można spotkać w aparatach cyfrowych. Zapewnia on bardzo wysoki komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oglądania wykonanych zdjęć - można na nim dostrzec bardzo dużo detali.

Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Producent umożliwił fotografującemu pełne kontrolowanie parametrów ekspozycji. Może on ręcznie zmieniać zarówno czas otwarcia migawki, jak i otwór przysłony. Cyfrówka pozwala także na wykonanie ręcznego balansu bieli.

Samsung WB650 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD – obraz rejestrowany jest w standardzie 720p. W aparacie zastosowano dedykowany przycisk pozwalający na inicjację lub zakończenie rejestracji wideo. Znajduje się on na tylnej ściance pod kciukiem. Podczas kręcenia filmów użytkownik może używać zoomu optycznego. Filmy łatwo można prezentować na ekranie telewizora – wystarczy połączyć aparat z odbiornikiem kablem HDMI.

Aparat został wyposażony w odbiornik GPS.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Samsung WB650 otrzymał 6,5 punktów na 10 możliwych. Nie jest to co prawda świetny rezultat, ale też i nie najgorszy - szczegółowość obrazu do większości zastosowań jest wystarczająca. Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów. W próbie "dynamiki", czyli teście określającym rozpiętość tonalną zdjęć, cyfrówka otrzymała 5 punktu na dziesięć. Za poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 4 punkty (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 2,9 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 4,3 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 5,2 punktu.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier