Samsung X520-FA20PL

Lekki, bo ważący nieco ponad 2 kg laptop zbudowany na energooszczędnej platformie Intela CULV. To jeden z najlżejszych notebooków z 15-calowym wyświetlaczem. Jest pozbawiony napędu optycznego i wystarczająco wydajny, aby móc na nim wygodnie pracować, oferuje za to długi, bo prawie 10 godzinny czas pracy na baterii i niewygórowaną cenę.

Samsung X520 z pewnością sprawdzi się na wyjazdach, ponieważ pracuje na baterii ponad 9 godzin. Jest przy tym lekki (waży 2,06 kg, z zasilaczem nieco pond 2,25 kg), i jak na konstrukcję z 15,6-calową matrycą, dzięki obłym kształtom i niskoprofilowej obudowie, jest również bardzo poręczny. Niewielkie wymiary i niska waga wynikają z tego, że zbudowano go na niskonapięciowej platformie Intela CULV, która oferuje niższą wydajność. Oparte na CULV urządzenia przeznaczone są do pracy, a nie do rozrywki, szczególnie gdy korzystają z zintegrowanej karty graficznej Intela GMA 4500M HD, w którą X520 jest wyposażony.

Zastosowana w X520 obudowa wykonana jest na wysoki połysk, okazuje się ładna i niepraktyczna. Wyraźnie widoczne są na niej odciski palców, a do tego łatwo ją porysować. Nie jest to szczególnie mocna konstrukcja. Klapka z matrycą wygina się przy nawet niezbyt mocnym dociśnięciu, również sama obudowa jest mało sztywna i czuć, że pracuje przy mocniejszym dociśnięciu. Obłe kształty sprawiają, że wygląda na cieńszą niż jest w rzeczywistości. Zgodnie z ostatnimi trendami notebook ten wyposażony jest w zaawansowany touchpad obsługujący technologię multi-touch, dzięki czemu przewijanie okien, czy powiększanie zdjęć jest dużo prostsze.

Matryca

Matryca o przekątnej 15,6 cali często jest wybierana do laptopów za rozsądne pieniądze. W przypadku Samsunga X520 zastosowano ekran z podświetleniem LED, który pracuje z natywną rozdzielczością 1366x768 pikseli.

Podzespoły

Zastosowany procesor Intel Pentium SU4100 o taktowaniu 1,3 GHz, wyposażony jest w dwa rdzenie i charakteryzuje się niskim poborem prądu (współczynnik TDP – 10 W). W połączeniu z zintegrowaną kartą graficzną GMA 4500MHD dobrze daje sobie radę z aplikacjami biurowymi, czy internetowymi oferując przy tym niski pobór prądu.

Do gier kompletnie się nie nadaje, ponieważ procesor i karta graficzna są zbyt wolne, co potwierdza wynik 695 pkt. w teście 3DMarka06. Plusem tej konfiguracji jest za to cicha praca laptopa, który przy uruchomionym systemie, nie będzie przeszkadzał nawet w nocy.

Czas pracy na baterii

To kolejny mocny element w tej konfiguracji, bo laptop intensywnie wykorzystywany potrafi pracować ponad 9 godzin (546 minut w teście MobileMark 2007– Productivity). W mniej obciążającym teście MobileMark 2007 – Reader uzyskał wynik 629 minut, a to już bardzo dobry rezultat. Jeżeli dodamy do tego małe wymiary, niską wagę i przystępną cenę to Samsung X520-FA20PL powinien cieszyć się sporym zainteresowaniem, nawet bez napędu optycznego.