SanDisk Extreme 500 - Szybki dysk przenośny o pojemności 240 GB

Zalety:

  • Niewielki rozmiary
  • Jakość wykonania
  • Wydajność

Wady:

  • brak

SanDisk Extreme 500 to wydajny dysk przenośny z interfejsem USB 3.0 i pamięcią półprzewodnikową.

SanDisk Extreme 500 w niczym nie przypomina przenośnych 2,5 calowych dysków HDD z interfejsem USB. Jest od nich dużo mniejszy i lżejszy. Ma kwadratową obudowę o wymiarach 75x75 mm i grubości ok 10 mm. Waży tylko 80 gram.

Bez problemów zmieści się w kieszeni spodni a obudowa dzięki nowoczesnej stylistyce od razu wpada w oko. Jest przy tym starannie wykonana z dobrej jakości materiałów. Na jednym z jej rogów umieszczono metalowy zaczep, po przeciwnej stronie jest gniazdo USB 3.0, które ukryte jest pod gumową zatyczką.

SanDisk Extreme 500 do zapisywania danych wykorzystuje pamięć półprzewodnikową, która nie ma ruchomych elementów. Nie ma więc obawy, że pamięć ulegnie uszkodzeniu gdy dysk upadnie, lub w coś uderzy.

W SanDisk Extreme 500 krawędzie obudowy są dodatkowo wyłożone gumą, która amortyzuje wstrząsy i uderzenia.

Wydajność

Oczywiście dobrej jakości obudowa to nie wszystko. Ważniejsza jest szybkość pracy a i tutaj SanDisk Extreme 500 nie zawodzi.

Do testów wykorzystaliśmy nośnik o pojemności 240 GB (odczyt 415 MB/s, zapis 340 MB/s), dostępna jest jeszcze wersja 120 GB o takich samych parametrach pracy i 480 GB (430 MB/s - odczyt, 400 MB/s - zapis).

Szybkość zapisywania i odczytywania danych określiliśmy podczas pracy z różnego rodzaju plikami. Do sprawdzenia maksymalnej szybkości zapisywania i odczytywania wykorzystaliśmy 40 GB plik ISO.

Maksymalne transfery

Odczyt

Odczyt

Zapisywanie

Zapisywanie

SanDisk Extreme 500 zapisywał go ze średnią szybkością 300 MB/s, odczyt był o kilkadziesiąt MB/s szybszy (ok 390 MB/s). Jak na dysk zewnętrzny to bardzo dobry rezultat. Dla porównania klasyczne dyski przenośne HDD osiągają w tym samym teście szybkość 120 -150 MB/s.

Co ważne osiągane wyniki są bardzo zbliżone do danych podawanych przez producenta.

Praca ze średniej wielkości plikami (zdjęcia, krótkie filmy, MP3, FLAC)

Odczyt

Odczyt

Zapis

Zapis

Sandisk Extreme 500 dobrze radzi sobie również ze średniej wielkości plikami. Zbiór 5 GB plików MP3, zdjęć, krótkich filmików zapisywał z szybkością 200 – 250 MB/s. Odczytywanie odbywało się o 30 - 40 MB/s szybciej.

Praca z małymi plikami

Ostatni test jaki wykonaliśmy to zapisywanie 10 GB zbioru niewielkich dokumentów tekstowych (ok 30 000 plików). W tym teście nawet szybkie dyski SSD uzyskują wyniki poniżej 100 MB/s a dyski HDD działają trzykrotnie wolniej.

SanDisk Extreme 500 spisał się bardzo dobrze zapisując pliki z szybkością 60 - 70 MB/s i odczytując je z wydajnością 80 - 90 MB/s.

SKLEPY

SanDisk Extreme 500 X-KOM, Komputronik

Podsumowanie

Interfejs USB 3.0 i wykorzystanie pamięci SSD sprawiło, że SanDisk Extreme 500 nie wymaga podłączania dodatkowego źródła zasilania. Prąd potrzebny do pracy pobiera z przewodu, którym przesyłane są dane. Jest przy tym poręczny, lekki i szybki. To jeden z najciekawszych dysków przenośnych.