SanDisk SSD Plus

Zalety:

  • Wysoka wydajność podczas odczytywania danych
  • Niska cena

Wady:

  • Przeciętna szybkość zapisu

Dyski SSD są na liście zakupowej większości użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Producenci zasypują rynek nowymi dyskami SSD przyciągając użytkowników coraz niższą ceną. SanDisk SSD Plus, doskonale wpisuje się w ten trend, oferując dobre parametry pracy za rozsądną cenę.

SanDisk SSD Plus dostępny jest w dwóch pojemnościach 120 i 240 GB. My skupimy się na modelu o pojemności 120 GB, który wg producenta może pracować z maksymalną szybkością 530 MB. Sprawdzimy czy tak jest w rzeczywistości.

Procedura testowa

Z doświadczenia wiemy, że nawet najlepsze testy syntetyczne nie oddają rzeczywistych możliwości dysków, dlatego okroiliśmy je do minimum a wyniki przez nie uzyskane nie miały żadnego wpływu na ocenę wydajności.

Dużą wagę na ocenę wydajności miały za to wyniki uzyskane podczas rzeczywistych pomiarów szybkości zapisywania i odczytywania różnorakich plików, instalacji gry i rozpakowywania archiwum.

Wykorzystaliśmy do tego dwa foldery o objętości 10 GB każdy. Jeden z nich zawierał małe pliki (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne), w drugim folderze były średniej wielkości pliki (zdjęcia, utwory MP3).

Do pomiarów maksymalnej szybkości pracy dysku wykorzystaliśmy pojedynczy plik ISO o rozmiarze 30 GB. Sprawdziliśmy również szybkość instalacji gry z 30 GB obrazu ISO oraz czas rozpakowywania 5 GB archiwum ze zdjęciami, bo jak się okazuje wydajność dysku istotnie wpływa na wydłużenie, lub skrócenie tych operacji.

SanDisk SSD Plus w testach

SanDisk SSD Plus odczytuje dane z maksymalną wydajnością ponad 500 MB/s (testy z wykorzystaniem jednego pliku ISO – 30GB). Świetnie poradził sobie również z odczytywaniem 10 GB zbioru plików MP3, uzyskując 323 MB/s, czyli takie same rezultaty jak znacznie droższe nośniki SSD. Małe pliki również odczytuje bardzo szybko.

Zapisywanie danych nie jest jednak mocną stroną tego dysku. Maksymalny transfer to 114 MB/s, czyli o 1/3 mniej niż szybkich dysków SSD. Tyle, że Sandisk jest od nich dużo tańszy. Dlatego warto porównać jego osiągi do modeli z podobnego przedziału cenowego w wówczas okazuje się, że SanDisk SSD Plus jest jednym z najszybszych. Adata SP550 - 98 MB/s, Crucial BX200 – 59 MB/s.

SanDisk SSD Plus
SanDisk SSD Plus

Podsumowując

System, gry zainstalowane na Sandisku SSD Plus będą uruchamiać się równie szybko jak na najwydajniejszych i znacznie droższych nośnikach SSD. Tyle tylko, że będziecie je instalować dłużej. Co ważne SanDisk SSD Plus okazuje się świetnym wyborem w korelacji opłacalności zakupu.

SanDisk SSD Plus