Sanyo PLC-XP200L

Pierwszy na świecie projektor wykonany w nowej technologii 4 LCD korzystającej z 4, a nie jak dotychczas 3 paneli LCD. Sanyo nazwało nowe rozwiązanie QuaDrive. Projektor Sanyo to urządzenie profesjonale przeznaczone do wyświetlania obraz w średniej wielkości pomieszczeniach. Ze względu na wysoką jasność sięgającą 7000 ANSI lumenów można je w pełni polecić tym, którzy prezentacje chcą prowadzić nawet przy silnym nasłonecznieniu czy oświetleniu sali konferencyjnej. PLC-XP200L sprzedawany jest bez obiektywu (podana cena nie obejmuje tego elementu), a użytkownik może wybrać optykę spośród sześciu oferowanych modeli.

Pierwszy na świecie projektor wykonany w nowej technologii 4 LCD korzystającej z 4, a nie jak dotychczas 3 paneli LCD. Sanyo nazwało nowe rozwiązanie QuaDrive. Projektor Sanyo to urządzenie profesjonale przeznaczone do wyświetlania obraz w średniej wielkości pomieszczeniach. Ze względu na wysoką jasność sięgającą 7000 ANSI lumenów można je w pełni polecić tym, którzy prezentacje chcą prowadzić nawet przy silnym nasłonecznieniu czy oświetleniu sali konferencyjnej. PLC-XP200L sprzedawany jest bez obiektywu (podana cena nie obejmuje tego elementu), a użytkownik może wybrać optykę spośród sześciu oferowanych modeli. Po co stosować 4 zamiast 3 paneli LCD? Oczywiście w celu poprawy jakości obrazu. Dodatkowy 4 panel ma służyć zwiększeniu wyświetlanej palety barw i poprawieniu nasycenia kolorów. Do paneli odpowiedzialnych za 3 barwy podstawowe – czerwoną, niebieską i zieloną, Sanyo dołożyło panel CCD odpowiedzialny za reprodukcję koloru żółtego.

W konwencjonalnych projektorach 3 LCD światło z lampy projekcyjnej dzielone jest przez lustra dichroiczne na 3 podstawowe kolory czerwony, zielony i niebieski, które następnie przepuszczane jest przez 3 oddzielne panele LCD. Po przejściu strumień światła i trafiają do pryzmatu, który pozwala na połączenie ich w jeden obraz. Nowością QuaDrive jest użycie 4 panelu, CCD który oddzielnie kontroluje informacje o kolorze żółtym. Panel ten umieszczony jest bezpośrednio przed panelem zielonym dając tym samym dynamiczną kontrolę nad żółtą składową światła. Kolor żółty w zależności od jego ilości w materiale źródłowym może być przepuszczany przez dodatkowy panel LCD lub filtrowany. Nowa technologia, co potwierdziły nasze testy pozwala rzeczywiście uzyskać żywsze lepiej nasycone barwy, z tym, że dotyczy to szczególnie odcieni zieleni i żółci w mniejszym stopniu czerwieni. Projektor Sanyo to urządzenie profesjonale tak więc posiada bardzo solidnie wykonaną metalową obudowę, która waży ponad 11 kg. Testowaliśmy zestaw z dość uniwersalnym obiektywem, który przeznaczony jest do prezentacji przy stosunkowo niewielkim oddaleniu urządzenia od ekranu (7-10 m wydaje się optymalne).

Obiektyw montuje się bardzo prosto, bez użycia narzędzi. Sterowanie zoomem i ostrością odbywa się mechanicznie, podobnie jak lens shift czyli regulacja położenia obiektywu w pionie. Ostrość na całej powierzchni obrazu jest wzorowa, ale takiej spodziewaliśmy się mając do czynienia z profesjonalnym obiektywem za niemałe pieniądze. Bardzo wysoka jest jasność projektora. Przy wyświetleniu obrazów p przekątnej do 4 m, w większości przypadków wystarczy ustawienie lampy w trybie ekonomicznym (wtedy jej żywotność wynosi 3000 godzin, a projektor pracuje ciszej). Większe ekrany będą wymagały trybu pełnej jasności. Obsługa projektora nie nastręcza problemów i nie różni się od projektorów klasy popularnej. Ustawień obrazu możemy dokonywać w bardzo szerokim zakresie, także stosunkowo bogaty zestaw gniazd powinien zaspokoić wymagania większości odbiorców. Projektor jak na model LCD dysponuje wysokim współczynnikiem kontrastu, choć głębia czerni nie jest tak dobra jak w modelach kinowych LCD czy projektorach DLP. Rozdzielczość Sanyo to standardowe XGA czyli 1024x768 pikseli. Jeśli chodzi o głośność pracy to projektor generuje większy hałas niż deklaruje to producent. W ekonomicznym trybie pracy zamiast deklarowanych 35 dB zmierzyliśmy 41 dB, natomiast w trybie pełnej jasności hałas zamiast wynosić 39 dB osiągał 47 dB.