Sanyo PLV-Z3000

Zalety:

  • Dobra jakość obiektywu
  • Bogaty zestaw gniazd
  • Solidna budowa
  • Obiektyw chroniony przed kurzem
  • Bardzo cichy
  • Sprawny system 100 Hz

Wady:

  • Umiarkowana głębia czerni

Flagowy projektor Sanyo to następca popularnego modelu PLV-Z2000. Urządzenie o tym symbolu mieliśmy okazję testować lecz pomimo szeregu zalet (cicha praca, dobre wyposażenie, niska cena) nie przekonało nas ze względu na słaby obiektyw o kiepskiej ostrości. PLV-Z3000 pozbawiony jest tych wad.

Flagowy projektor Sanyo to następca popularnego modelu PLV-Z2000. Urządzenie o tym symbolu mieliśmy okazję testować lecz pomimo szeregu zalet (cicha praca, dobre wyposażenie, niska cena) nie przekonało nas ze względu na słaby obiektyw o kiepskiej ostrości. Testowany przez nas tani model Full HD Sanyo PLV-Z700 pozbawiony był tej przypadłości i tak jak przypuszczaliśmy także model droższy wyposażony jest już w porządny obiektyw. Porównywanie 3000 do 700-ki nie ma większego sensu, bo pod względem jakości obrazu są to dwa daleko oddalone od siebie światy. Model 700 z założenia ma być kompromisem pomiędzy jakością obrazu, a bardzo atrakcyjną ceną. 3000 wyposażono w dużo lepsze panele LCD (organiczne w miejsce nieorganicznych), które mają być trwalsze. W tanim modelu panele także były wykonane w tej technologii lecz tam lecz konsekwencją zmian technologicznych było zmniejszenie współczynnika kontrastu, zależnego m.in. od charakterystyki samego panelu LCD.

W topowym modelu podobnych objawów nie zaobserwowaliśmy, kontrast jest głęboki, a czerń dobra choć nie wzorcowa. Obudowa projektora wygląda bardzo ładnie. Jej kształt i wymiary jest taki jak w modelach PLV-Z2000 i Z700 lecz tym razem ma kolor nie biały lecz ciemnoszary z jaśniejszym frontowym panelem zasłaniającym obiektyw gdy projektor jest wyłączony. Ciemne barwy to krok w stronę użytkowników, którzy projektor chcieliby zamontować w specjalnej, domowej salce kinowej, która zazwyczaj ma ściany w ciemnych barwach (w celu poprawy kontrastu). Gniazda (bogaty zestaw bo oprócz 2 portów HDMI są np. dwa zestawy wejść komponentowych) umieszczone są z tyłu. Bardzo bogate są możliwości konfiguracyjne projektora. Do większości z nich dostępu uzyskujemy uruchamiając menu zaawansowane. Tam możemy regulować gammę, korekcję prezentacji szczegółów w ciemnych scenach, poprawiać przejścia tonalne (efekt powoduje wyostrzenie drugiego planu) oraz ustawić tryb pracy lampy (dwa automatyczne, pełny i ekonomiczny). Model Sanyo ma na wyposażeniu mechanizm ręcznej zmiany położenia obiektywu w pionie i poziomie (tzw. lens shift) - do 3 wysokości ekranu w górę lub w dół i do 2 szerokości w prawą lub lewą stronę. Obiektyw dysponuje dwukrotnym zoomem umożliwiając idealne dopasowanie obrazu do wielkości pomieszczenia. Dodatkowy element wyposażenia to znana już z modeli PLV-Z5 i Z2000 automatycznie zamykająca się osłona obiektywu chroniąca optykę urządzenia przed zabrudzeniem.

Jasność projektora to 1200 ANSI lumenów, niby niewiele lecz w praktyce po dokonaniu regulacji projektora pod kątem wyświetlania optymalnego obrazu filmowego jasność okazuje się całkiem wysoka, wystarczająca aby oglądać filmy nawet przy niewielkim oświetlaniu pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jasność projektora spada w miarę zmiany ustawień przybliżenia obiektywu projektora z pełnego oddalenia zoomu, do maksymalnego przybliżenia (spadek jasności to prawie 40 %). Projektor pracuje wyjątkowo cicho, nawet w trybie pełnej jasności szum wentylatorów chłodzących wnętrze obudowy jest ledwie słyszalny. Obniżenie jasności lampy (tryb oszczędnościowy) obniża jasność projektora o 30 %. Jeśli chodzi o jakość obrazu to projektor ten bardzo dobrze wywiązuje się ze swojej roli. Kontrast i czerń są dobre, lecz wśród nowych modeli LCD (np. Panasonic PT-AE3000) można znaleźć produkty, ktore lepiej radzą sobie z prezentacją głębokiej czerni i szczegółów w cieniach.

Sanyo jest przyzwoicie skalibrowany jeśli chodzi o balans barw lecz wymagający widz powinien dokonać własnych korekt, które dodatkowo poprawią reprodukcję kolorów. Standardowo obraz ma nieco za ciepłe barwy, widać niewielkie skrzywienie w stronę faworyzowania żółci i zieleni. Korekta sprawi, że kolory będą naturalniejsze, a obraz nawet nieco zyska na kontraście. Nowością jest system Smooth Motion czyli de facto 100 Hz, poprawiający płynność obrazu. W odróżnieniu od rozwiązania zastosowanego w nowym projektorze Panasonica PT-AE3000, algorytm Sanyo działa znakomicie. Poprawa płynności obrazu jest wyraźna, a przy tym nie mamy do czynienia z wprowadzeniem przez algorytmy podwajające liczbę wyświetlanych klatek sztuczności do obrazu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier