Sapphire ATI Radeon HD 5870 1GB

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Bardzo niski pobór mocy w spoczynku
  • Niski pobór mocy w stosunku do wydajności pod obciążeniem
  • Pozwala na granie w dowolnej rozdzielczości

Wady:

  • System chłodzenia głośny przy maksymalnych obrotach

Karta graficzna Sapphire ATI Radeon HD 5870 1GB, podobnie jak inne z układem Cypress charakteryzuje się rewelacyjną wydajnością, niskim w stosunku do możliwości poborem mocy i atrakcyjną jak na taki produkt ceną. Z grona innych Radeonów HD 5870 nie wyróżnia się nawet najmniejszym szczegółem konstrukcyjnym.

Cały sekret w tym, że obecnie wszystkie karty Radon HD5870 to konstrukcje referencyjne AMD, odróżniające się od siebie tylko przyklejonym logo producenta. Testowana przez nas karta nosiła markę Sapphire.

Jej sercem jest układ ATI Cypress z 32 potokami renderingu i 1600 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Układ dzięki technologii 40 nm pracuje z wysoką częstotliwością i pobiera stosunkowo niewiele prądu. Kartę wyposażono w 1 GB pamięci GDDR5 z szyną danych o szerokości 256 bitów. Zegar układu to 850 MHz zaś pamięci 4800 MHz, czyli dokładnie tyle, ile w innych Radeonach HD5870.

Identyczny jest także system chłodzenia – duży radiator odbierający ciepło z układu i pamięci i wentylator wymuszający przepływ powietrza. Karta jest długa i szeroka, zajmuje dwa sloty w obudowie. Układ chłodzenia nawet pod obciążeniem nie był hałaśliwy.

Na śledziu karty umieszczono dwa złącza DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort. Za dostarczenie dodatkowej mocy odpowiadają dwa gniazda 6-pinowe. Karta jest bardzo wydajna i żaden obecnie dostępny produkt jednoukładowy nie może jej dorównać. Kroku dotrzymują jej tylko niektóre dwuukładowe karty konkurencji, ale nie we wszystkich testach.

Pobór mocy zestawu z kartą Sapphire wyświetlającego pulpit Windows wyniósł 112 W, zaś pod pełnym obciążeniem 294 W.

Sapphire ATI Radeon HD 5870 1GB to typowa karta z układem Cypress – niezwykle wydajna, energooszczędna i niczym się nie wyróżniająca spośród rodzeństwa. Przynajmniej technicznie. Jej cechą szczególną jest dołączona pełna wersja gry Battlestations Pacific. Karta jak najbardziej godna polecenia dla zapalonych graczy posiadających monitory wyświetlające obraz w wysokiej rozdzielczości.