Sapphire HD5970 2G GDDR5 PCI-E DUAL DVI-I/MINI DP

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Niski pobór mocy w spoczynku
  • Pozwala na granie w dowolnej rozdzielczości we wszystkie dostępne gry przy włączonych funkcjach poprawy jakości obrazu

Wady:

  • Spory pobór mocy pod obciążeniem
  • Mniej wyjść niż w kartach jednoukładowych
  • Duża emisja ciepła
  • Absurdalna cena na naszym rynku

Choć karta graficzna Sapphire HD5970 2G GDDR5 to niemal typowy Radeon HD5970 to z pewnością zasługuje na dokładny opis , chociażby ze względu na zmiany cen tych kart jakie nastąpiły w ostatnim czasie. Niepodważalne jest na pewno to, że jej nabywca otrzymuje najwydajniejszą obecnie kartę graficzną do komputerów stacjonarnych.

Karta wykorzystuje dwa, umieszczone na jednej płytce, układy AMD Cypress. Każdy z nich dysponuje 32 potokami renderingu i 1600 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania, czyli w sumie karta ma ich odpowiednio 64 i 3200. Zegar układu pracuje wolniej niż na kartach Radeon HD5870, ale w przypadku Sapphire jest on o 10 MHz szybszy niż w referencyjnej konstrukcji AMD i wynosi 735 MHz. Na karcie zainstalowano 2048 MB pamięci GDDR5 – po 1024 MB dla każdego z układów. Pamięć pracuje z częstotliwością 4040 MHz. Szerokość szyny danych pamięci to 256 bitów.

Karta jest bardzo długa, będzie wystawała właściwie za każdą płytę główną. Szerokość to dwa sloty, ale obecnie jest to norma nawet na kartach z niskiego segmentu rynku. Układ chłodzenia to potężny radiator odbierający ciepło z układu i pamięci i wentylator umieszczony z tyłu karty, wymuszający przepływ powietrza. Dodatkowe zasilania dostarczane jest przez dwa gniazda – jedno 6-pin i jedno 8-pin.

Konieczność poprawienia przepływu powietrza sprawiła, że na śledziu karty zrobiło się ciasno – wystarczyło tutaj miejsca na dwa gniazda DVI i jedno mini-DP. Użytkownik może korzystać z możliwości wyświetlania obrazu na trzech monitorach i to w różnych konfiguracjach.

Wydajność karty jest rewelacyjna – wystarczy do grania we wszystkie tytuły, w najwyższych nawet rozdzielczościach. Tym samym jej zakup ma sens właściwie tylko z monitorem o rozdzielczości 2560 x 1600 punktów – niższe nie pozwolą docenić możliwości karty.

Karta o takich możliwościach musi wykazywać się sporym apetytem na prąd i tak jest w rzeczywistości – zestaw z Sapphire w czasie spoczynku potrzebował 139 W mocy a pod obciążeniem 360 W.

Nabywca karty Radeon HD5970 oczekuje najwyższej wydajności i taką otrzymuje. Musi też być człowiekiem zamożnym – obecnie cena tej karty na naszym rynku to 2990 zł ! I tutaj napotykamy na problem – Polska nie jest odcięta od świata, tak więc na pytanie czy ją kupować można odpowiedzieć wprost – owszem, ale w zagranicznych sklepach gdzie jej cena jest o kilkadziesiąt procent niższa (około 700 $).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier