Sapphire Pure Black P67 Hydra

Sapphire Pure Black P67 Hydra to płyta dla prawdziwych entuzjastów. Daje możliwość podkręcania procesora i pamięci, ogromną ilość gniazd i złącz wszelkich typów a do tego możliwość budowy wymyślnych systemów graficznych. Doskonały obraz psuje niedopracowany BIOS. Wykonanie płyty stoi na wysokim poziomie zaś jej cena , uwzględniając oferowane możliwości byłaby akceptowalna, gdyby nie wspomniana wpadka z BIOSem.

Budowa

Sapphire Pure Black P67 Hydra to płyta ATX z podstawką LGA 1155. Jej podstawą jest chipset Intel P67 stworzony z myślą o entuzjastach podkręcania. Jego możliwości rozszerza układ Marvell 88SE9128 dodający obsługę dwóch kolejnych napędów SATA 6 Gb/s. Dzięki układowi NEC PD720200F1 możemy korzystać z gniazd USB 3.0. Na płycie umieszczono punkty do pomiaru napięć podstawowych podzespołów a także przyciski Power, Reset i Reset CMOS. Nie zabrakło wyświetlacza stanów POST BIOSu. Za obsługę systemów kart graficznych odpowiada układ Lucid Hydra LT24102. Do dyspozycji mamy cztery gniazda PCI-Express x16 (pracujące z prędkością odpowiednio x16/x8/x8/x4), możliwość podłączenia do czterech napędów SATA 3 Gb/s i dwóch SATA 6 Gb/s. Na tylnym panelu płyty umieszczono: gniazdo PS2 myszy i klawiatury, osiem gniazd USB 2.0, dwa USB 3.0, sześć mini-jack, RJ-45, IEEE1394, eSATA oraz optyczne i elektryczne gniazda SPDIF. Płytę wyposażono także w łącze Bluetooth 2.1 + EDR. Z pinów na płycie można podpiąć jeszcze cztery gniazda USB 2.0 i jedno IEEE1394. Do instalacji modułów RAM służą cztery gniazda DDR3. Sekcja zasilania posiada osiem faz dla procesora i trzy dla pamięci. Zasilanie dostarczane jest przez gniazda 24-pin, 8-pin i dodatkowe molex, zalecane w przypadku stosowanie kilku kart graficznych.

Możliwości

Płyta obsługuje wszystkie procesory Intel SandyBridge. Pozwala na podpięcie trzech napędów SATA 3 Gb/s , czterech SATA 6 Gb/s i jednego eSATA. Podłączyć możemy dwanaście urządzeń USB 2.0 i dwa USB 3.0, oraz dwa IEEE1394. Maksymalna deklarowana przez producenta częstotliwość pracy pamięci RAM to 1333 MHz, choć jednocześnie podaje on, że nie ma problemu z obsługą modułów o taktowaniu 1600 MHz. Zastosowany układ Lucid Hydra pozwala na tworzenie systemów graficznych , nie tylko tradycyjnych z jednakowych kart tej samej firmy, ale także na łączenie kart różnych typów i firm (NVIDIA i ATI). System posiada pewne ograniczenia, ale obecnie działa niezwykle sprawnie. Sapphire Pure Black P67 Hydra pozwala także na podkręcanie procesora i pamięci. Niestety BIOS jest niedopracowany - po zmianie często zawieszał płytę, albo też nie chciał zaakceptować wprowadzanych zmian.

Wydajność

Wydajność w podstawowych testach jest bardzo dobra, typowa dla naszej testowej konfiguracji. W przypadku płyty jest ona uzależniona od zastosowanych w platformie podzespołów. Wydajność systemów graficznych pracujących na układzie Lucid Hydra także trzeba obecnie pochwalić - zazwyczaj nie ustępuje klasycznym CrossFireX i SLI.

Sapphire Pure Black P67 Hydra
Sapphire Pure Black P67 Hydra

Wnioski

Sapphire Pure Black P67 Hydra to jak dotąd jedyna płyta tej firmy z podstawką LGA1155. W tej sytuacji nic dziwnego, że producent stara się przyciągnąć nabywcę na wszystkie możliwe sposoby: od designu produktu po jego możliwości. Sapphire Pure Black P67 Hydra to płyta ATX przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowano na niej jednoukładowy chipset Intel P67 stworzony z myślą o entuzjastach podkręcania, ale nie dający możliwości wykorzystania zintegrowanej w procesorze grafiki. To w przypadku takiej płyty żadna wada - jej nabywca nigdy nie skalałby się używaniem takiego rozwiązania. Płytę zaopatrzono w cztery gniazda PCI-Express x16 i dwa PCI. Największym umieszczonym na niej "smaczkiem" jest coraz doskonalszy układ Lucid Hydra w wersji LT24102 pozwalający na tworzenie złożonych z wielu kart systemów graficznych. Na płycie umieszczono także układy dające dostęp do dodatkowych gniazd napędów SATA 6 Gb/s i USB 3.0. Nie zabrakło także łącza Bluetooth. Sekcja zasilania posiada osiem faz dla procesora i trzy dla pamięci. Dzięki temu płyta radzi sobie znakomicie z modułami RAM o wysokiej częstotliwości pracy. Ogromna liczba gniazd różnego typu oraz dobre rozłożenie elementów to jej kolejne zalety. Użytkownikom spodobają się także przyciski POWER, RESET, wyświetlacz stanów POST BIOSu oraz punkty do pomiaru napięć wybranych komponentów płyty i komputera. Wprawdzie system chłodzenia to jedynie radiatory na sekcji zasilania i chipsecie, ale za to niezwykle solidnie przymocowane co usprawnia odprowadzenie ciepła. Sapphire Pure Black P67 Hydra kosztuje niemal 900 zł, ale robi wiele by tą cenę przekonująco uzasadnić.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: