Sapphire Pure Platinum A75

Sapphire Pure Platinum A75 to płyta główna przeznaczona dla budżetowych procesorów AMD działających na debiutującej właśnie podstawce FM1. Konstrukcja ta charakteryzuje się bardzo ciekawym designem oraz dodatkami, wśród których znajdziemy między innymi pełną wersję gry DiRT3. Sprawdźmy, czy warto kupić Sapphire Pure Platinum A75 i czy okaże się lepsza od konkurencyjnych produktów.

Budowa

Sapphire Pure Platinum A75 to płyta główna działająca z procesorami AMD Llano, wyposażona jest zatem w podstawkę FM1. Oznacza to, że nie obsłuży ona procesora innego niż AMD z serii A. Nie powinno jednak to martwić posiadaczy starszych procesorów AMD, gdyż nowe jednostki Llano mają wydajność porównywalną z procesorami Athlon II X4.

Na płycie znajdziemy cztery banki pamięci DDR3-2250, trzy sloty PCI, dwa sloty PCI-Express x1 oraz jeden slot PCI-Express x16. Przez to nie będziemy w stanie umieścić na płycie dwóch kart graficznych i skorzystać z technologii SLI lub CrossFireX. Jednak jeżeli zdecydujemy się na włożenie do slotu PCI-Express x16 kartę graficzną z rodziny Radeon HD 6000 (najlepiej nie szybszą niż HD 6670), będziemy mogli włączyć technologię AMD Dual Graphics dającą nam możliwość połączenia mocy zintegrowanej i dedykowanej karty graficznej. W przypadku Radeona HD 6670 daje nam ona wzrost wydajności rzędu kilkudziesięciu procent, co jest naprawdę zauważalne.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Niby tańszy, ale dalej nie mogę się zdecydować - sprawdzam Sapphire Radeon RX 7900 XTX Nitro + Vapor-X

Sapphire Pure Platinum pod względem chłodzenia wygląda dobrze, gdyż zestaw składający się z dwóch radiatorów chłodzi zarówno chipset, jak też całą sekcję zasilania. W kwestii chłodzenia warto również pochwalić zastosowanie dławików typu Diamond Black. Charakteryzują się one unikalną obudową, która pełni również funkcję radiatora, co pozytywnie wpływa na chłodzenie całej konstrukcji.

Sapphire Pure Platinum charakteryzuje się też wykorzystaniem ośmiofazowego układu zasilania, który w zupełności wystarczy nie tylko do używania, ale też podkręcania procesorów AMD Llano.

Zastosowana karta dźwiękowa to Realtek ALC892, czyli najprostsza konstrukcja, która jednak powinna wystarczyć większości użytkowników.

Możliwości

Sapphire Pure Platinum A75 wyposażono w najnowszy układ AMD A75, czyli najlepszy w tej chwili chipset dostępny pod procesory Llano. Od A55 różni się tylko tym, iż został wyposażony w cztery porty USB 3.0 oraz sześć portów SATA 6G, gdy A55 nie ma takich funkcjonalności.

Sapphire Pure Platinum A75 wypada całkiem dobrze pod względem liczby wejść oraz wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem cztery porty USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port Ethernet, oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazły się też tu wyjścia obrazu takie jak DVI, HDMI oraz Display Port. Szkoda, że zabrakło tu portu FireWire oraz eSATA, poza nimi znaleźliśmy wszystkie niezbędne interfejsy.

Podłączając dysk twardy do płyty Sapphire Pure Platinum A75, mamy do dyspozycji pięć portów SATA w standardzie 3.0 o przepustowości na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Sapphire Pure Platinum A75 nie ma modnego BIOSu typu UEFI. Producent zdecydował się na zastosowanie standardowego BIOSu firmy American Megatrends. Prezentuje się on całkiem nieźle, gdyż znalazły się w nim wszystkie funkcje niezbędne do używania płyty i podkręcania podzespołów.

Wyniki testów

Sapphire Pure Platinum A75
Sapphire Pure Platinum A75
Sapphire Pure Platinum A75
Sapphire Pure Platinum A75

Pod względem testów wydajnościowych płyta prezentuje się standardowo. Wynika to ze zintegrowania z procesorem wszystkich kluczowych kontrolerów, w tym kontrolera pamięci. Wskutek tego wszystkie płyty główne dostępne na rynku mają identyczną wydajność.

Wnioski

Sapphire Pure Platinum A75 to konstrukcja całkiem dobra. Co prawda nie bije konkurencji i wypada raczej standardowo, to warto ją kupić ze względu na dołączoną grę DiRT 3. Jeśli jednak nie jesteśmy fanami elektronicznej rozrywki, lepiej rozejrzeć się za odrobinę tańszymi rozwiązaniami innych firm.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: