Sapphire Pure Platinum H67

Sapphire Pure Platinum H67 to płyta główna mini-ITX z podstawką LGA 1155 do procesorów Intel SandyBridge. Zainstalowano na niej bardzo dużo gniazd, pozwala na pracę urządzeń USB 3.0 i SATA 6 Gb/s na pełnych obrotach i daje możliwość wykorzystania zintegrowanej w procesorze grafiki. Jeśli tylko cena nie okaże się zbyt wygórowana, płyta ta może znaleźć swoje grono nabywców.

Budowa

Płyta Sapphire Pure Platinum H67 ma format mini-ITX. Sprawną pracę procesorów zapewnia czterofazowy system zasilania.

Sapphire Pure Platinum H67

Na płycie zainstalowano dwa gniazda do pamięci DDR3. Sercem płyty jest chipset Intela dla tej podstawki - H67. Do instalacji kart rozszerzeń służy jedno gniazdo PCI-Express x16 i jedno mini PCI-Express, umieszczone po drugiej stronie laminatu.

Sapphire Pure Platinum H67

Na płycie znajdziemy dwa gniazda do napędów SATA 3 Gb/s i dwa SATA 6 Gb/s. Zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda: 24-pin i 4-pin. Na tylnym panelu płyty umieszczono: cztery gniazda USB 2.0 i dwa USB 3.0, sześć mini-jack, optyczne SPDIF, RJ-45 do podłączenia sieci, gniazda monitorów: D-Sub, DVI, HDMI i DisplayPort. Na tylnym panelu znajdziemy także antenę łącza Bluetooth 2.1 z EDR.

Sapphire Pure Platinum H67

Za dźwięk odpowiada kodek Realtek ALC892, za obsługę sieci układ Marvell 88E8057. Łącze Bluetooth obsługuje układ Atheros AR3011.

Możliwości

Płyta obsługuje procesory Intel SandyBridge. Dzieki chipsetowi Intel H67 i gniazdom na tylnym panelu pozwala na wykorzystanie zintegrowanego w nich układu graficznego. Podłączyć można tradycyjne monitory przez gniazda DVI i D-Sub lub telewizory przez gniazda z transmisją dźwięku: HDMI i DisplayPort. Na płycie można zainstalować do 16 GB RAM o częstotliwości prazy do 1600 MHz. Płyta pozwala na podłączenie napędów SATA 3 Gb/s i SATA 6 Gb/s a także łączenie ich w macierze dyskowe RAID 0 i RAID 1. Przydatne okaże się na pewno także zainstalowane łącze Bluetooth 2.1 + EDR. Podłączyć można aż osiem głośników. Nie ma problemu z obsługą urządzeń USB 3.0.

Wydajność

Wydajność w przypadku płyty zależy od zainstalowanych w niej podzespołów. Niemniej Sapphire, mimo małego formatu nie przeszkadza komponentom zestawu testowego w sprawnej pracy i uzyskuje wyniki testów zbliżone do większych konstrukcji.

Sapphire Pure Platinum H67
Sapphire Pure Platinum H67

Wnioski

Sapphire Pure Platinum H67 to płyta dla specyficznego grona odbiorców. Wymagają oni dużych możliwości upchniętych na jak najmniejszej powierzchni. Z tego powodu wykonano ją w formacie mini-ITX. Płyta obsługuje najnowsze procesory Intela do podstawki LGA1155 (SandyBridge). Sprawną pracę zapewni im czterofazowy system zasilania. Na płycie zainstalowano dwa gniazda do pamięci DDR3. Maksymalna pojemność pamięci może wynosić łącznie 16 GB zaś częstotliwość pracy 1600 MHz. Sercem płyty jest najlepszy "graficzny" chipset Intela dla tej podstawki - H67. Do instalacji kart rozszerzeń służy jedno gniazdo PCI-Express x16 i jedno mini PCI-Express, umieszczone po drugiej stronie laminatu. Na płycie znajdziemy dwa gniazda do napędów SATA 3 Gb/s i dwa SATA 6 Gb/s. Możliwa jest budowa macierzy RAID 0 i 1.Ze złącz na da się podpiąć cztery dodatkowe gniazda USB 2.0. Zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda: 24-pin i 4-pin. Najwięcej możliwości widocznych jest po tylnym panelu płyty. Umieszczono na nim cztery gniazda USB 2.0 i dwa USB 3.0, sześć mini-jack, optyczne SPDIF oraz RJ-45 do podłączenia sieci. Podłączyć możemy aż cztery typy monitorów: D-Sub, DVI, oraz z transmisją dźwięku HDMI i DisplayPort. Wszystkie gniazda są pełnych formatów, nie wymagają więc stosowania przejściówek. Na tylnym panelu znajdziemy też antenę łącza Bluetooth 2.1 z EDR w które wyposażono płytę. Za dźwięk odpowiada kodek Realtek ALC892, za obsługę sieci układ Marvell 88E8057. Łącze Bluetooth obsługuje układ Atheros AR3011. Do płyty dołączono osłonę tylnego panleu i kable SATA.

Sapphire Pure Platinum H67

Płyta nie miała problemów z poprawnym zaliczeniem testów. Działała zarówno wykorzystując zintegrowany w procesorze układ graficzny jak i z kartą w gnieździe PCI-Express x16. Jakości wykonania płyty nie da się nic poważnego zarzucić. Także rozłożenie elementów nie jest złe, choć może sprawić nieco problemów z obsługą. Ogólnie Sapphire Pure Platinum H67 to niezła płyta : niewielka, wyposażona w dużo gniazd i mająca spore możliwości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: