Sapphire Radeon HD 4890 OC

Najnowszy model karty graficznej ze stajni ATI został wyposażony w najmocniejszą wersję procesora graficznego Radeon HD 4890 OC. Końcówka nazwy jest o tyle ważna, że oznacza wersję fabrycznie podkręconą, w sklepach znajdziecie również wersje standardowe pozbawione symbolu OC. Pod względem technologicznym nowy Radeon nie różni się wiele od swoich poprzedników HD 4870. Jego atuty to wyższe częstotliwości taktowania i obniżony pobór mocy podczas pracy "na biegu jałowym".

Najnowszy model karty graficznej ze stajni ATI został wyposażony w najmocniejszą wersję procesora graficznego Radeon HD 4890 OC. Końcówka nazwy jest o tyle ważna, że oznacza wersję fabrycznie podkręconą, w sklepach znajdziecie również wersje standardowe pozbawione symbolu OC. Pod względem technologicznym nowy Radeon nie różni się wiele od swoich poprzedników HD 4870. Jego atuty to wyższe częstotliwości taktowania i obniżony pobór mocy podczas pracy "na biegu jałowym". Procesor graficzny RV790 nie różni się konstrukcyjnie od RV770 jaki spotkamy w modelach HD 4870 i HD 4850. Wyposażono w 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania, 16 potoków renderingu i 256-bitowy interfejs pamięci, a został wykonany w 55-nanometrowym procesie technologicznym. Producent zastosował 1 GB bardzo szybkich pamięci GDDR5 pracujących z taktowaniem efektywnym 1,95 GHz. Częstotliwość procesora istotnie zwiększono w stosunku do modeli niższych serii.

Teraz pracuje on z częstotliwością aż 900 MHz, podczas gdy w Radeonach HD 4870 są to częstotliwości przynajmniej o 150 MHz niższe. Układ chłodzenia jest wysoki, dwuslotowy i pomimo znacznych rozmiarów radiatora oraz pokaźnego wentylatora nie pracuje cicho. Hałas szczególnie doskwiera podczas pracy karty z dużym obciążeniem. Jeśli chodzi o pobór mocy to karta pozytywnie zaskakuje podczas pracy z niskim obciążeniem GPU. Wyświetlając pulpit systemu operacyjnego nasz komputer testowy pobierał z sieci energetycznej 144 W. To o ok 10 W mniej niż typowe karty Radeon HD 4870, a pamiętajmy, że nowy model oferuje wyższą wydajność. Niestety pod obciążeniem nie jest już tak różowo i pobór mocy zestawu z nowym GPU jest wyższy 287W wobec ok 270 w przypadku HD 4870. Jak widać producent dodał dodatkowy stopień obniżania napięcia i częstotliwości taktowania karty jeśli nie jest obciążona, lecz powiększona pamięć RAM i wyższe częstotliwości pracy podczas wyświetlania grafiki 3D odbiły swoje piętno na poborze mocy przy pełnym obciążeniu. Pod względem wydajności karta prezentuje się tylko nieco lepiej niż modele HD 4870 uzyskując wyniki o ok 5-8% wyższe i to wyłącznie w najbardziej wymagających rozdzielczościach od 1920x1200 pikseli wzwyż.