Sapphire Radeon HD 6790

Sapphire Radeon HD 6790 to karta kosztujące mniej niż 500 zł, i oferujące za tą cenę przeciętną wydajność. Nie sposób odmówić jej nowoczesności , dopracowania i znakomitego systemu chłodzenia. Zalety to także duża liczba wyjść do podłączenia monitorów i wsparcie do wyświetlania obrazu 3D. Karta poradzi sobie z wszystkimi zadaniami o ile tylko jej użytkownik nie będzie wymagał wydajności na poziomie konstrukcji za 800 czy więcej złotych.

Budowa

Sapphire Radeon HD 6790 wykorzystuje układ graficzny ATI Barts z 16 jednostkami ROP i 800 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania, pracujący z częstotliwością 840 MHz i wyposażony w 256-bitową szynę pamięci. Zainstalowana pamięć RAM GDDR5 ma pojemność 1024 MB, i pracuje z częstotliwością 4200 MHz.

Sapphire Radeon HD 6790

Na karcie umieszczono wyjścia: dwa DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort.

Sapphire Radeon HD 6790

W zestawie jest także przejściówka DVI-DSub. Kartę wyposażono w dwa gniazda dodatkowego zasilania 6-pin oraz...

Sapphire Radeon HD 6790

... złącze do połączenia z drugą identyczną kartą w trybie CrossFireX.

Sapphire Radeon HD 6790

System chłodzenia odbiera ciepło tylko z układu graficznego. Zbudowano go z dużego aluminiowego radiatora , wspomaganego przez trzy grube rurki cieplne. Na radiatorze umieszczono wentylator o dużej średnicy, za to pracujący bardzo cicho.

Możliwości

Sapphire Radeon HD 6790 to bardzo nowoczesna karta graficzna wspierająca w pełni biblioteki DirectX 11. Oznacza to możliwość pracy w najnowszych grach z wykorzystaniem wszystkich użytych w nich efektów, łącznie z teselacją (chociaż może być do tego zbyt mało wydajna). Karta może wyświetlać obraz na kilku monitorach jednocześnie (ATI Eyefinity), wyposażona jest w wyjścia HDMI i DisplayPort w najnowszej specyfikacji oraz może służyć do wykonywania obliczeń nie związanych z grafiką 3D dzięki ATI Stream. Współpracując z odpowiednimi monitorami pozwala na odtwarzanie filmów w technologii 3D.

Wydajność

Mocne okrojenie układu odbiło się negatywnie na wydajności. Wprawdzie nie jest ona zła, ale w połączeniu z monitorem o wysokiej rozdzielczości, w bardziej wymagających grach, karta będzie wymagała redukowania jakości obrazu. Nie poradzi sobie także z teselacją na najwyższym poziomie. Mimo tego , jeśli użytkownik zachowa rozsądne ustawienia, karta pozwoli mu cieszyć się nawet najnowszymi grami przy dobrej jakości obrazie.

Sapphire Radeon HD 6790
Sapphire Radeon HD 6790
Sapphire Radeon HD 6790

Wnioski

Karta graficzna Sapphire Radeon HD 6790 to nowy gracz w niższym segmencie rynku. Zbudowano ją wykorzystując układ graficzny ATI Barts, ale w bardzo okrojonej wersji. W układzie pozostawiono jedynie 16 jednostek ROP i 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Pozostawiono 256-bitową szynę pamięci. Układ graficzny pracuje z częstotliwością 840 MHz, zaś pamięć RAM GDDR5 o pojemności 1024 MB, z częstotliwością 4200 MHz. Bardzo dobrze rozwiązano wyjścia do podłączenia monitora - na karcie umieszczono wyjścia: dwa DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort, wszystkie w normalnych rozmiarach, niewymagających stosowania przejściówek. W zestawie jest za to przejściówka DVI-DSub. Kartę wyposażono w dwa gniazda dodatkowego zasilania 6-pin, co nie wróży jej szczególnej energooszczędności. Na karcie znajdziemy także złącze do połączenia z drugą identyczną kartą w trybie CrossFireX. Na pochwałę zasługuje system chłodzenia. Odbiera on ciepło z układu graficznego. Zbudowano go z dużego aluminiowego radiatora, wspomaganego przez trzy grube rurki cieplne. Na radiatorze umieszczono wentylator o dużej średnicy, za to pracujący bardzo cicho. Układ graficzny wspiera wszystkie najnowsze technologie tworzenia obrazu w tym DirectX 11. W testach karta radziła sobie dobrze. Zazwyczaj nie ma problemu z płynnym wyświetlaniem obrazu przy wysokich szczegółach i rozdzielczości. Jednakże w najbardziej wymagających grach jak Metro 2033 czy Crysis, trzeba będzie trochę ograniczyć jakość obrazu, choć w bardzo małym stopniu. Pobór mocy zestawu z testowaną kartą dochodził pod obciążeniem do 230 W. Sapphire Radeon HD 6790 to karta oferowana za rozsądną cenę i dająca niezłą wydajność, ale może być niewystarczająca dla najbardziej wymagających graczy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: