Sapphire Radeon HD 6790

Zalety:

  • cichy system chłodzenia

Wady:

  • spory pobór mocy w stosunku do wydajności

Sapphire Radeon HD 6790 to karta kosztujące mniej niż 500 zł, i oferujące za tą cenę przeciętną wydajność. Nie sposób odmówić jej nowoczesności , dopracowania i znakomitego systemu chłodzenia. Zalety to także duża liczba wyjść do podłączenia monitorów i wsparcie do wyświetlania obrazu 3D. Karta poradzi sobie z wszystkimi zadaniami o ile tylko jej użytkownik nie będzie wymagał wydajności na poziomie konstrukcji za 800 czy więcej złotych.

Budowa

Sapphire Radeon HD 6790 wykorzystuje układ graficzny ATI Barts z 16 jednostkami ROP i 800 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania, pracujący z częstotliwością 840 MHz i wyposażony w 256-bitową szynę pamięci. Zainstalowana pamięć RAM GDDR5 ma pojemność 1024 MB, i pracuje z częstotliwością 4200 MHz.

Na karcie umieszczono wyjścia: dwa DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort.

W zestawie jest także przejściówka DVI-DSub. Kartę wyposażono w dwa gniazda dodatkowego zasilania 6-pin oraz...

... złącze do połączenia z drugą identyczną kartą w trybie CrossFireX.

System chłodzenia odbiera ciepło tylko z układu graficznego. Zbudowano go z dużego aluminiowego radiatora , wspomaganego przez trzy grube rurki cieplne. Na radiatorze umieszczono wentylator o dużej średnicy, za to pracujący bardzo cicho.

Możliwości

Sapphire Radeon HD 6790 to bardzo nowoczesna karta graficzna wspierająca w pełni biblioteki DirectX 11. Oznacza to możliwość pracy w najnowszych grach z wykorzystaniem wszystkich użytych w nich efektów, łącznie z teselacją (chociaż może być do tego zbyt mało wydajna). Karta może wyświetlać obraz na kilku monitorach jednocześnie (ATI Eyefinity), wyposażona jest w wyjścia HDMI i DisplayPort w najnowszej specyfikacji oraz może służyć do wykonywania obliczeń nie związanych z grafiką 3D dzięki ATI Stream. Współpracując z odpowiednimi monitorami pozwala na odtwarzanie filmów w technologii 3D.

Wydajność

Mocne okrojenie układu odbiło się negatywnie na wydajności. Wprawdzie nie jest ona zła, ale w połączeniu z monitorem o wysokiej rozdzielczości, w bardziej wymagających grach, karta będzie wymagała redukowania jakości obrazu. Nie poradzi sobie także z teselacją na najwyższym poziomie. Mimo tego , jeśli użytkownik zachowa rozsądne ustawienia, karta pozwoli mu cieszyć się nawet najnowszymi grami przy dobrej jakości obrazie.

Wnioski

Karta graficzna Sapphire Radeon HD 6790 to nowy gracz w niższym segmencie rynku. Zbudowano ją wykorzystując układ graficzny ATI Barts, ale w bardzo okrojonej wersji. W układzie pozostawiono jedynie 16 jednostek ROP i 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Pozostawiono 256-bitową szynę pamięci. Układ graficzny pracuje z częstotliwością 840 MHz, zaś pamięć RAM GDDR5 o pojemności 1024 MB, z częstotliwością 4200 MHz. Bardzo dobrze rozwiązano wyjścia do podłączenia monitora - na karcie umieszczono wyjścia: dwa DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort, wszystkie w normalnych rozmiarach, niewymagających stosowania przejściówek. W zestawie jest za to przejściówka DVI-DSub. Kartę wyposażono w dwa gniazda dodatkowego zasilania 6-pin, co nie wróży jej szczególnej energooszczędności. Na karcie znajdziemy także złącze do połączenia z drugą identyczną kartą w trybie CrossFireX. Na pochwałę zasługuje system chłodzenia. Odbiera on ciepło z układu graficznego. Zbudowano go z dużego aluminiowego radiatora, wspomaganego przez trzy grube rurki cieplne. Na radiatorze umieszczono wentylator o dużej średnicy, za to pracujący bardzo cicho. Układ graficzny wspiera wszystkie najnowsze technologie tworzenia obrazu w tym DirectX 11. W testach karta radziła sobie dobrze. Zazwyczaj nie ma problemu z płynnym wyświetlaniem obrazu przy wysokich szczegółach i rozdzielczości. Jednakże w najbardziej wymagających grach jak Metro 2033 czy Crysis, trzeba będzie trochę ograniczyć jakość obrazu, choć w bardzo małym stopniu. Pobór mocy zestawu z testowaną kartą dochodził pod obciążeniem do 230 W. Sapphire Radeon HD 6790 to karta oferowana za rozsądną cenę i dająca niezłą wydajność, ale może być niewystarczająca dla najbardziej wymagających graczy.